Magdalena Tekieli to młoda, prężnie rozwijająca się krakowska projektantka form użytkowych. Jej meble z serii Cabinet znajdują się w najbardziej luksusowych apartamentach hotelu Raffles Europejski Warsaw. Dziś odkrywa przed nami kulisy swojej najnowszej kolekcji French Affair Furniture i z zamiłowaniem opowiada o tym, co ją inspiruje.

Kim jest i co tworzy Magdalena Tekieli?

Młoda i niezwykle utalentowana absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, Wydziału Form Przemysłowych w Krakowie, oraz Faculty of Arts, University of Ljubljana. Projektantka sztuki użytkowej, mebli, grafiki. Właścicielka marki Paper Love. Projektuje i produkuje artykuły papiernicze, sprzedawane w Polsce i za granicą. To wszystko opis jednej i tej samej osoby! Mowa oczywiście o Magdalenie Tekieli, która dziś prezentuje nam kolekcję French Affair Furniture.

Jak sama przyznaje, droga do stworzenia zadowalającego efektu końcowego nie była łatwa. A że młoda projektantka ma wobec siebie wysokie wymagania, musiała w pojedynkę pokonać szaloną i nieznaną podróż w poszukiwaniu balansu pomiędzy tym co piękne, zestawiając minimalizm i maksymalizm. Wyrafinowanie, elegancja oraz detal oprócz kwestii użytkowych były kluczowe dla zaprojektowania całej kolekcji.

Czym jest technika intarsji?

Ważnym elementem mebli jest intarsja składająca się z trzech rodzajów dębiny. - To ukłon dla artystycznego rzemiosła w meblarstwie, którą chciałam uwspółcześnić, wydobywając z tego to co najpiękniejsze. - mówi autorka projektu.

Historia intarsji sięga bowiem czasów starożytnych i narodziła się na terenach Egiptu i Bliskiego Wschodu, jednak jej rozwój rozpoczął się w okresie Cesarstwa Rzymskiego. W XV wieku powstała wówczas szkoła intarsji, ale to XVI wiek jest dla tej techniki przełomowy, bowiem w tamtym okresie intarsja zaczęła zdobywać popularność w wielu krajach europejskich.

Ornamenty wykonane technikami intarsji mogą przybierać najróżniejsze motywy. Te misterne, wymagające precyzji dekoracje, nadają meblom wyjątkowości. Operowanie technikami intarsji to sztuka - niegdyś bardzo popularna, dzisiaj niestety przegrywa z masowo produkowanymi meblami. Wciąż jednak nie brakuje koneserów, którzy kolekcjonują bogato zdobione, niepowtarzalne antyki zdobione powyższą techniką.

Mosiężna biżuteria dla domu

Mosiężne elementy są istotnym elementem całej kolekcji. - Moje marzenie i definicja biżuterii w meblarstwie została nareszcie spełniona. Nóżki, które grają tu pierwsze skrzypce, są ozdobą i jednocześnie konstrukcją bryły. Pokazanie ich w całości, podkreślając i uwydatniając elementy łączeń było najlepszą decyzją. - przyznaje Tekieli.

Blaty mebli zostały wykończone naturalnym kamieniem traveronyx pochodzącym prosto z Włoch. Według założeń projektantki miał on być wyrazisty, ale nie przytłaczający. Punktem wyjścia była kolorystyka mebla, do którego należało dobrać rodzaj kamienia. Magdalenie Tekieli zależało przede wszystkim na wyrazistym użyleniu i przenikających się barwach. Udało się! Cofnięta listwa mosiężna perfekcyjnie podkreśla fazowanie, które stopniowo odsłania krawędź mebli.

- Wierzę w to, że skoro jesteśmy tym co jemy, na pewno jesteśmy tym na co patrzymy. Dlatego staram tworzyć coś co jest moją definicją piękna. - podsumowuje projektantka.

Film prezentujący całą kolekcję French Affair Furniture zobaczycie tutaj: https://vimeo.com/471698436

Autor
Jesteśmy tym, na co patrzymy. Magdalena Tekieli o swojej nowej kolekcji
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....