Tak proste jak to tylko możliwe. Tak funkcjonalne, że bardziej się nie da. Seria naczyń projektu architekta, sir Normana Fostera, wnosi na stoły maksymalny poziom minimalizmu.

Norman Foster - projektant europejskich miast

Patrząc na serię Foster zaprojektowaną przez sir Normana Fostera dla duńskiej firmy Stelton trudno nie zgodzić się z opinią jej szefów: „Jako marka wierzymy, że mniej znaczy więcej”. Ta słynna maksyma wygłoszona została ponad 100 lat temu przez jednego z najsłynniejszych architektów w dziejach, Ludviga Miesa van der Rohe (1886-1969).

Norman Foster
(ur. 1935) Brytyjski architekt. Ukończył studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu w Manchesterze, a także prestiżowy Uniwersytet Yale’a Jest założycielem międzynarodowego biura architektonicznego Foster and Partners w Londynie.

Jak widać jej kontynuatorem jest wybitny współczesny projektant, sir Norman Foster. Foster zmienił na zawsze panoramę wielu europejskich miast. To on zaprojektował do niedawna najwyższy wieżowiec Europy - siedzibę Commerzbanku we Frankfurcie nad Menem, przebudował budynek Reichstagu w Berlinie (słynna szklana kopuła), wzniósł 30 St Mary Axe, charakterystyczny wieżowiec znajdujący się w City of London, znany również pod nazwą The Gherkin (Ogórek), by wymienić najbardziej znane przykłady.

Naczynia z serii Foster wykonane są albo z chromowanej stali albo wysokogatunkowej białej porcelany. Obie wersje świetnie się ze sobą komponują.

Minimalistyczna zastawa Fostera dla marki Stelton

Za sprawą projektu dla marki Stelton Foster zmienił również pejzaż naszych stołów. Zastawa jego projektu jest maksymalnie uproszczona, co nie znaczy, że pozbawiona funkcjonalności. Wręcz przeciwnie! Foster jako wybitny praktyk, skupia się na tym, żeby korzystanie z zastawy jego autorstwa nie nastręczało nam żadnych trudności. Filiżanki do espresso wprawdzie pozbawione są uszek, ale porcelana jest na tyle gruba, że czarki nie parzą nam rąk, za to napar nie traci temperatury.

Cooler z kolekcji Foster. Wewnętrzna strona naczynia jest chromowana, zewnętrzna w kolorze złotym. Kolekcja łączy w sobie minimalistyczne formy rzeźbiarskie wraz z nieoczywistym luksusem. Producent Stelton

Lubi nas również zaskakiwać. Chromowany cooler do szampana wewnątrz jest złocony. Zupełnie tak, jakby jego autor wziął sobie kolejną słynną maksymę Ludwiga Miesa van der Rohe: „Bóg ukryty jest w szczegółach”.

Autor
Kim jest projektant najwyższego wieżowca w Europie? Ma swoją własną kolekcję porcelany!
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...