George Sowden jest wszechstronnym projektantem, o zróżnicowanym portfolio. Na swoim koncie ma zarówno wieloletnią współpracę z firmą produkującą sprzęt biurowy, jak również działalność w ekstrawaganckiej grupie Memphis.

George J. Sowden - projektant idący z duchem czasu

Niewielu jest projektantów, którzy tak jak George J. Sowden mają niezwykle bogate doświadczenie w wielu różnych dziedzinach wzornictwa. Sowden projektował nie tylko meble i oświetlenie, ale także tkaniny, dywany, ceramikę, szkło, a nawet urządzenia elektroniczne i biurowe oraz małe AGD.

Urodził się i studiował w Wielkiej Brytanii, ale pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał we Włoszech. Wyjechał tam na zaproszenie Ettore Sottsassa, którego artykuł w jednym z magazynów tak zachwycił Sowdena, że napisał list do jego autora. Sottsass w odpowiedzi przesłał mu zaproszenia do współpracy. Początkujący projektant dostał od niego zlecenia dla Olivetti, producenta urządzeń biurowych, dzięki czemu zrozumiał, jak działa system produkcji przemysłowej.

George Sowden (ur. 1942)
Urodził się w Leeds, w Wielkiej Brytanii. Studiował architekturę w Gloucestershire College of Art. W 1970 roku przeniósł się do Mediolanu i zaczął współpracę z Ettore Sottsassem i firmą Olivetti. W 1979 roku otworzył własne studio projektowe. W 1981 roku był jednym z założycieli słynnej grupy Memphis. W 2010 roku stworzył własną markę SOWDEN.

Niedługo przyszło mu się zmierzyć z ogromnym wyzwaniem - projektem komputerów. W latach 70. XX wieku nie przywiązywano większej wagi do ich formy, ale też nie do końca rozumiano, jakie mają funkcje. Sowden postanowił jednak pochylić się nad tematem i zaprojektował pierwszy terminal komputerowy z oddzielną klawiaturą (System L1). Równolegle pracował przy innych projektach.

W latach 80. razem z Sottsassem i, między innymi, swoją przyszłą żoną, obecnie artystką, Nathalie Du Pasquier, stworzył grupę Memphis. Odważne kolorowe projekty kontestujące dobry smak i funkcjonalność, stanowiły jeden wielki eksperyment, co bardzo podobało się Snowdenowi. Jak sam mówi: „To, co robię dzisiaj, ma tę samą swobodę i spontaniczność tamtych czasów, postawę, która, mimo tego, że zmieniły się technologie, stale towarzyszy mi od czterdziestu lat”.

Lampy z kolekcji Shades (SowdenLight) wykonane zostały z silikonu. Ich kolory i proporcje zmieniają się podczas użytkowania, rozprowadzając miękkie, przyjemne światło.

 

Autor
George J. Sowden - to on założył grupę Memphis! Wcześniej projektował...komputery i AGD!
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...