Kaare Klint nazywany jest ojcem duńskiego designu. To dzięki niemu świat poznał funkcjonalny, uniwersalny język najlepszego wzornictwa, który do dziś nie stracił na aktualności.

Kiedy myślimy o kolebce współczesnego wzornictwa, od razu mamy przed oczami design skandynawski. Bezpretensjonalna prostota, funkcjonalność, naturalne materiały, stonowane, jasne barwy, a jednocześnie przytulność i wygoda to jego główne cechy, dzięki którym zdobył sobie ogromną popularność, trwającą nieprzerwanie od dziesięcioleci.

Kaare Klint - pionier duńskiego wzornictwa

Jednym z pionierów tego ponadczasowego wzornictwa był duński architekt i projektant Kaare Klint. To on właśnie przyczynił się do powstania wydziału projektowania mebli w Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako profesor Klint wykształcił najwybitniejszych przedstawicieli designu XX wieku, między innymi Hansa J. Wegnera, Børge Mogensena czy Arne Jacobsena, którzy od wczesnych lat czterdziestych nadal kształtowali złoty wiek duńskiego wzornictwa.

Kaare Klint (1888-1954)
Duński architekt i projektant mebli, jedna z najważniejszych postaci w rozwoju nowoczesnego stylu skandynawskiego. Założyciel i profesor wydziału meblarstwa Duńskiej Akademii Sztuki. Jego projekty otworzyły nowy rozdział w skandynawskim wzornictwie, odrzucający zbędną ornamentykę i nastawiony na funkcjonalność.

Klint zdobył sławę reformatora, bowiem jako jeden z pierwszych projektantów przedkładał funkcjonalizm nad styl. Oczywiście zalecał studiowanie stylów historycznych, aby uczyć się od nich funkcjonalności formy i konstrukcji, Miał wyjątkowe wyczucie proporcji i przestrzeni. Zawsze kiedy tworzył, brał pod uwagę proporcje ludzkiego ciała i starał się, aby projekt był pod nie idealnie skrojony. Mocno podkreślał także wagę kontekstu, w jakim będą funkcjonować jego meble. Szczególnie dbał o to, żeby nie dominowały w otaczającej przestrzeni, ale harmonijnie się w nią wpisywały, współtworząc spójną i przyjazną użytkownikowi całość.

We wszystkich swoich pracach kładł nacisk na przejrzysty, logiczny pomysł, czyste linie, najlepsze materiały i doskonałe rzemiosło. Nie dziwi więc, że szybko zdobył uznanie i wiele prestiżowych wyróżnień. Jednak największa moc projektów Klinta polega na tym, zdjęcia: Carl Hansen & Søn, Le Klint że do dzisiaj świetnie nam służą, upiększając nasze domy.

W 1914 roku Kaare Klint zaprojektował swój pierwszy mebel, krzesło Faaborg, dla Muzeum Carla Petersena w Faaborg. Mebel ten zupełnie zrewolucjonizował duńską myśl projektową.

Najlepszym tego przykładem jest fotel KK47000 - absolutnie kultowy i inspirujący mebel, który stał się synonimem wyrafinowania i czystego rzemiosła we współczesnych wnętrzach. Fotel jest udoskonaloną wersją krzesła amerykańskich operatorów filmowych, opartego na modelu indyjskich krzeseł Roorkhee, używanych przez brytyjskie wojsko.

Lampa Latarnia (Le Klint) to idealne połączenie designu, technologii oraz rzemiosła.

Klint skoncentrował się na uproszczeniu i udoskonaleniu mebla, a efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Jego wygoda i uniwersalna forma zachwyca do dziś. Patrząc na wykonany z płótna żaglowego, drewna jesionu i skóry fotel Safari, aż trudno uwierzyć, że Klint zaprojektował go w 1933 roku! Cały czas prezentuje się bardzo nowocześnie. Bo, jak wiadomo, dobry design nigdy się nie starze

Autor
Nazwano go ojcem duńskiego designu. Kim był i co tworzył Kaare Klint?
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...