Kaare Klint nazywany jest ojcem duńskiego designu. To dzięki niemu świat poznał funkcjonalny, uniwersalny język najlepszego wzornictwa, który do dziś nie stracił na aktualności.
Kiedy myślimy o kolebce współczesnego wzornictwa, od razu mamy przed oczami design skandynawski. Bezpretensjonalna prostota, funkcjonalność, naturalne materiały, stonowane, jasne barwy, a jednocześnie przytulność i wygoda to jego główne cechy, dzięki którym zdobył sobie ogromną popularność, trwającą nieprzerwanie od dziesięcioleci.
Kaare Klint - pionier duńskiego wzornictwa
Jednym z pionierów tego ponadczasowego wzornictwa był duński architekt i projektant Kaare Klint. To on właśnie przyczynił się do powstania wydziału projektowania mebli w Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako profesor Klint wykształcił najwybitniejszych przedstawicieli designu XX wieku, między innymi Hansa J. Wegnera, Børge Mogensena czy Arne Jacobsena, którzy od wczesnych lat czterdziestych nadal kształtowali złoty wiek duńskiego wzornictwa.
Klint zdobył sławę reformatora, bowiem jako jeden z pierwszych projektantów przedkładał funkcjonalizm nad styl. Oczywiście zalecał studiowanie stylów historycznych, aby uczyć się od nich funkcjonalności formy i konstrukcji, Miał wyjątkowe wyczucie proporcji i przestrzeni. Zawsze kiedy tworzył, brał pod uwagę proporcje ludzkiego ciała i starał się, aby projekt był pod nie idealnie skrojony. Mocno podkreślał także wagę kontekstu, w jakim będą funkcjonować jego meble. Szczególnie dbał o to, żeby nie dominowały w otaczającej przestrzeni, ale harmonijnie się w nią wpisywały, współtworząc spójną i przyjazną użytkownikowi całość.
We wszystkich swoich pracach kładł nacisk na przejrzysty, logiczny pomysł, czyste linie, najlepsze materiały i doskonałe rzemiosło. Nie dziwi więc, że szybko zdobył uznanie i wiele prestiżowych wyróżnień. Jednak największa moc projektów Klinta polega na tym, zdjęcia: Carl Hansen & Søn, Le Klint że do dzisiaj świetnie nam służą, upiększając nasze domy.
Najlepszym tego przykładem jest fotel KK47000 - absolutnie kultowy i inspirujący mebel, który stał się synonimem wyrafinowania i czystego rzemiosła we współczesnych wnętrzach. Fotel jest udoskonaloną wersją krzesła amerykańskich operatorów filmowych, opartego na modelu indyjskich krzeseł Roorkhee, używanych przez brytyjskie wojsko.
Klint skoncentrował się na uproszczeniu i udoskonaleniu mebla, a efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Jego wygoda i uniwersalna forma zachwyca do dziś. Patrząc na wykonany z płótna żaglowego, drewna jesionu i skóry fotel Safari, aż trudno uwierzyć, że Klint zaprojektował go w 1933 roku! Cały czas prezentuje się bardzo nowocześnie. Bo, jak wiadomo, dobry design nigdy się nie starze