Verner Panton nade wszystko kochał wolność. Dlatego tworzył dokładnie takie meble, jakie podpowiadało mu serce i takie, jakimi sam chciałby się otaczać.

Meble prosto z serca - historia projektowania Vernera Pantona

Mistrzami Vernera Pantona byli słynni duńscy projektanci - Arne Jacobsen, Hans Wegner, Poul Henningsen - eleganccy i wyważeni, słynni z zamiłowania do idealnych proporcji. Panton podziwiał ich, a z pasierbicą Henningsena nawet się ożenił, natomiast konsekwentnie podążał własną drogą. Już dziesięć lat przed epoką dzieci-kwiatów przemierzał Europę Volkswagenem typu „ogórek”. Chłonął wszystko: kulturę, smaki, a przede wszystkim kolory. Stały się one osią jego twórczości, konsekwentnie stosowane i aplikowane nawet do dostojnych pałacowych lub mieszczańskich wnętrz.

Verner Panton
(1926-1998) jeden z najbardziej wpływowych duńskich projektantów XX wieku. W swoich pracach stawiał na czyste formy, intensywne kolory oraz nietypowe materiały. Ulubionym tworzywem wykorzystywanym przez Pantona był plastik. Popularność twórca zyskał dzięki krzesłom z plastiku, wykonanym metodą formowania wytryskowego. Do najsłynniejszych należy model Panton Chair.

„Większość ludzi spędza życie otoczona bezpiecznymi szaro-beżowymi meblami. Odczuwają wręcz paniczny strach przed kolorem” - mawiał. On sam chciał się bawić także w pracy, a do domów wprowadzać radosne akcenty. Właśnie taka - radosna i bezkompromisowa jest sofa Easy autorstwa Vernera Pantona. Stanowi ona w pomieszczeniu akcent, obok którego nie sposób przejść obojętnie. A gdy dodamy do niej jeszcze towarzystwo fotela i puf, efekt „wow” jest gwarantowany. Dostępna w reedycji marki Verpan sofa Easy nadaje się z pewnością do dużych wnętrz. Tego wymaga jej okrągła forma oraz gigantyczne wrażenie, jakie zawsze wywiera na nowych użytkownikach.

Zaprojektowana w roku 1963 sofa Easy znacznie wyprzedziła swoją epokę.
Autor
Kultowy mebel, który wyprzedził epokę. Poznajcie sofę Easy!
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...