Krzesło Pantona jest uznawane nie tylko za jeden z najbardziej przełomowych projektów XX wieku, ale także za najseksowniejszy mebel na świecie. Wszak równie często co na muzealne wystawy, trafia na okładki modowych magazynów.

Plastikowe krzesło w kształcie litery S stworzone przez duńskiego projektanta Vernera Pantona to jeden z tych projektów, które wyznaczyły nowy kierunek we wzornictwie. Jest to pierwszy w historii mebel stworzony z jednego kawałka jednorodnego materiału, a konkretnie plastiku.

Autor krzesła Pantona był niezwykle wyrazistą postacią znaną z optymistycznego nastawienia do przyszłości, braku poszanowania dla utartych granic oraz szczególnego uwielbienia dla intensywnych, nasyconych barw. Niemal każdy nowy projekt Pantona z miejsca budził sensację.

Dynamiczna forma krzesła Pantona dawała pole do popisu specom od reklamy. Prasowa grafika
Mebel bliski abstrakcji
Dynamiczna forma krzesła dawała pole do popisu specom od reklamy. Ci w prasowych grafikach chętnie odwoływali się do jego nietypowych i zarazem bardzo plastycznych kształtów.

W 1959 roku designer zaprojektował krzesło Cone. Gdy zostało wystawione w witrynie jednej z nowojorskich galerii, na ulicy gromadziły się gigantyczne tłumy pragnące je zobaczyć - tak wielkie, że ze względów bezpieczeństwa policja poleciła zdjąć mebel z wystawy. Jeszcze większe zainteresowanie miało wzbudzić krzesło, nad którym Panton pracował przez niemal dziesięć lat.

Historia powstania krzesła Pantona

Projektant mniej więcej od połowy lat 50. rozwijał ideę mebla utworzonego z jednej plastikowej formy. Chciał stworzyć jednoczęściowe krzesło, które dałoby się łatwo sztaplować. Takie siedzisko nie mogło mieć tradycyjnie pojmowanych nóg.

Samą formę w kształcie litery S Pantone opracował dość szybko. Trudniejsze okazały się kwestie technologiczne - żaden producent nie podjął się wyzwania opracowania plastikowego modelu.

Dopiero na początku lat 60. Panton poznał Williego Fehlbauma, założyciela firmy Vitra. Fehlbaum w przeciwieństwie do wielu innych producentów był zafascynowany szkicami wykonanego z plastiku krzesła bez nóg. Nawiązał ścisłą współpracę z Pantonem.

Krzesło Pantona zyskało miano najseksowniejszego mebla na świecie   Pierwsze szkice krzesła Pantona pochodzą z ok. 1956 roku
Zmysłowe kształty
Krzesło Pantona zyskało miano najseksowniejszego mebla na świecie. Jego pełne, zmysłowe kształty dopasowujące się do kształtu ludzkiego ciała, skutecznie pobudzają wyobraźnię.
  Długa droga
Pierwsze szkice krzesła pochodzą z ok. 1956 roku. Verner Panton musiał czekać dziesięć lat, aby zrealizować swój pomysł.

Razem stworzyli pierwszy model formowany na zimno z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym. Prototyp był jednak dość ciężki i niedostosowany do wymogów masowej produkcji.

Dziś obok klasycznej, pełnowymiarowej wersji krzesła Pantona produkowana jest także wersja dziecięca.
W każdym rozmiarze
Dziś obok klasycznej, pełnowymiarowej wersji krzesła produkowana jest także wersja dziecięca. Vitra wprowadziła ją do swojej oferty w 2003 roku. Ponadto można kupić miniaturę krzesła.

Prace nad jego doskonaleniem trwały kolejnych pięć lat. Ostatecznie wykorzystano Baydur - poliuretanową piankę o wysokiej sprężystości. Produkcja na szeroką skalę ruszyła w 1968 roku.

Model dostępny wówczas w siedmiu kolorach z miejsca wywołał sensację. Na temat krzesła Pantona toczyły się gorące dyskusje; był na ustach wszystkich mniej lub bardziej związanych z designem.

Niestety wraz z biegiem czasu zaczęły się pojawiać kłopoty. Okazało się, że zastosowany materiał nie był wystarczająco wytrzymały i źle znosił upływ czasu.

W 1979 roku, produkcja została wstrzymana. Przez cztery lata eksperymentowano z nowymi materiałami. Ostatecznie zastosowano nieco droższą polipropylenową piankę, która okazała się dużo lepszym rozwiązaniem.

Verner Panton
Verner Panton

W latach 80. krzesło przywrócono do produkcji, nieprzerwanie trwającej do dziś. Przejściowe problemy nie nadwyrężyły popularności krzesła, które zyskało uznanie nie tylko ze względu na innowacyjność, ale także wyjątkowo zmysłowe kształty.

W 1970 roku model ten został pokazany na okładce brytyjskiego magazynu o modzie "Nova". Mebel Pantona został wykorzystany w sesji zdjęciowej pokazującej, jak się rozbierać przed mężem. Panton Chair trafiło także w 1995 roku na okładkę brytyjskiego "Vogue'a" - siedziała na nim naga Kate Moss. Czy można sobie wyobrazić lepszą promocję?

Dziś krzesło Pantona jest bezapelacyjnie uznawane za ikonę współczesnego designu. Znalazło się w kolekcjach wielu prestiżowych muzeów w tym MoMA w Nowym Jorku, Muzeum Designu w Londynie, Niemieckim Muzeum Historycznym w Berlinie i wielu innych. W 2006 roku zostało włączone do Duńskiego Kanonu Kultury.

tekst: Anna Oporska;
zdjęcia: Vitra