Polskie dworki mają wiele uroku, a wycieczki ich śladem każdemu z nas mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę? Oto 10 obiektów, które zasługują na szczególne wyróżnienie.

TOP 10: Kurowo

Dwór w Kurowie to jeden z najważniejszych punktów w programie wycieczki po terenie Narwiańskiego Parku Narodowego. Dwór ten powstał pod koniec XIX wieku, który w latach 1939-41 służył jako radziecki sierociniec. Gdy Kurowo zostało zajęte przez Niemców, urządzono tu siedzibę okupacyjnych władz administracyjnych. Od 1988 roku ma tu siedzibę dyrekcja parku narodowego, a przydworski park kusi ścieżką przyrodniczą dostępną dla wszystkich turystów.

Dwór w Kurowie, fot. Jerzy Opioła

TOP 9: Bądki

Leżące w pobliżu Iławy, Bądki są znane z neogotyckiego dworu Johanna Martina Stoppela. Budowla ta powstała w latach 60-tych XIX wieku, a że przy jego budowie użyto cegieł, pięknie nawiązuje on swoim stylem do pobliskich zamków krzyżackich. Wokół dworu rozciąga się zabytkowy park, który może się dla wielu osób okazać rewelacyjnym miejscem na spacer.

Dwór w Bądkach, fot. Wiktor N.

TOP 8: Łopuszna

Dwór Tetmajerów w Łopusznej stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w rejonie Nowego Targu. Dwór ten powstał pod koniec XVIII wieku, a na początku XIX wieku  (poprzez śluby) stał się własnością Leona Przerwy-Tetmajera.

W czasach, gdy Łopuszną władali Tetmajerowie, gościło w tym dworku wiele znanych osób, m.in. działacze niepodległościowi i rewolucjoniści. Dwór w Łopusznej był schronieniem dla przywódców powstania chochołowskiego oraz Seweryna Goszczyńskiego,  znanego jako autor „Dziennika podróży do Tatrów”.

Dwór Tetmajerów w Łopusznej, fot. Henryk Bielamowicz

TOP 7: Droblin

W czasie wycieczki po województwie lubelskim, warto zajrzeć do wsi Droblin. Zachował się tu piękny dwór z XIX wieku, który wciąż robi wrażenie na zwiedzających. Zabytek leżący w pobliżu Leśnej Podlaskiej jest obecnie wykorzystywany jako elegancki hotel. Czym wyróżnia się ta budowla? Swym późnoklasycystycznym stylem, pięknym otoczeniem oraz historią, z którą można się tu w dalszym ciągu spotkać.

Dwór w Droblinie, fot. Dwór Droblin

TOP 6: Winna Góra

Neoklasycystyczny dwór w Winnej Górze jest jednym z najciekawszych zabytków tego typu w województwie wielkopolskim. Ta neoklasycystyczna budowla pochodzi z początku XX wieku, a zbudowano ją dla Henryka Mańkowskiego. Od 2018 roku dwór ten służy jako Muzeum Ziemiaństwa. Dwór ten znany jest też jako siedziba generała Jana Henryka Dąbrowskiego, znanego jako twórca Legionów Polskich we Włoszech.

Neoklasycystyczny dwór w Winnej Górze, fot. Adam Kucharski

TOP 5: Goszcza

Niewielka Goszcza ma się czym pochwalić, a dla miłośników historii jest jednym z ciekawszych punktów w programie wycieczki po Małopolsce. Tu, w odległości około 20 km od Krakowa, czeka na zwiedzających cenny zabytek. Jest nim zespół dworski z połowy XIX wieku, który odegrał bardzo ważną rolę w trakcie Powstania Styczniowego. Dwór ten sprawdził się jako siedziba sztabu generała Mariana Langiewicza, który kwaterował w Goszczy od 6 do 11 marca 1863 roku.

Zespół dworski w Goszczy, fot. Piotrekwas

TOP 4: Tomaszowice

Zespół dworski w Tomaszowicach będzie ciekawym celem wycieczki dla tych osób, które interesują się architekturą i historią. Bliskość Krakowa oraz fakt, iż obiekt obecnie służy jako popularny hotel, skutecznie przyciągają do Tomaszowic i tych turystów, którzy chcą odpocząć w pięknej scenerii.

Sam zespół parkowo-pałacowy stanowi cenny zabytek z XIX wieku, obok którego nie można przejść obojętnie. A że w pobliżu czekają malownicze Dolinki Podkrakowskie, chętnych na pobyt w tym miejscu nie brakuje.

Zespół dworski w Tomaszowicach, fot. Piotrekwas

TOP 3: Koszuty

W odległości zaledwie 30 km odpoznania, czeka na turystów późnobarokowy dwór z drugiej połowy XVII wieku. Dziś służy on jako Muzeum Ziemi Średzkiej, bardzo chętnie odwiedzane przez turystów zwiedzających Wielkopolskę.

Dwór w Koszutach, fot. Kura, Wikipedia

Jakie atrakcje czekają w jego murach na zwiedzających? Muzeum to może się pochwalić aż siedmioma salami wystawowymi, w których odtworzono atmosferę polskich dworów z przełomu XIX i XX wieku. Obrazy i ciekawa kolekcja rzemiosła artystycznego sprawiają, że w tym miejscu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

TOP 2: Szymbark

Obronny kasztel w Szymbarku jest jednym z najważniejszych zabytków w rejonie Gorlic. Zbudowany w połowie XVI wieku dwór, jest ciekawym przykładem stylu renesansowego. Swego czasu należał on do Gładyszów, a następnie m.in. do: Strońskich, Siedleckich czy Kuźniarskich.

Do końca XVIII wieku był obiektem mieszkalnym, od wieku XIX stał się magazynem na zboże i gorzelnią. Dziś służy jako ośrodek konferencyjno-wystawienniczy, podlegający pod muzeum w Gorlicach, a wizyty na jego terenie cieszą się coraz większym zainteresowaniem turystów.

Kasztel w Szymbarku, fot. Silar, Wikipedia

TOP 1: Żelazowa Wola

Dworek w Żelazowej Woli jest jednym z najsłynniejszych zabytków tego typu w Polsce. Dlaczego? Bo jest to miejsce, w którym w 1810 roku urodził się Fryderyk Chopin. Sam dworek powstał kilka lat wcześniej, jako oficyna  dworu Kacpra i Ludwiki Skarbków. W1806 roku zamieszkali w niej rodzice kompozytora. Dziś mieści się tu muzeum, a sam dworek (wraz z otaczającym go parkiem) jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w rejonie Warszawy.  

Wycieczki śladem zabytkowych dworków mogą się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą. Te perełki dawnej architektury mają sporo uroku i w ciekawy sposób przypominają nam o swych dawnych właścicielach.

Zdjęcie otwierające artykuł: dworek w Żelazowej Woli, fot. Wistula, Wikipedia