Penthouse to w dosłownym tłumaczeniu przybudówka na dachu. Zgłębiając jednak temat, okazuje się, że z penthouse z dosłownym tłumaczeniem ma wspólne tylko to, że często znajduje się na ostatnim piętrze wieżowca i charakteryzuje się przepięknym panoramicznym widokiem na okolicę. Luksus tych apartamentów stał się już legendarny, a oglądanie tych wspaniałości wywołuje co najmniej lekkie ukłucie zazdrości. Poznaj 10 najlepiej zaprojektowanych penthousów.

Panorama Penthouse od Bureau Fraai - Holandia, Amsterdam

Bureau Fraai zaprojektowało w pełni nowoczesny apartament na ostatnim piętrze zmodernizowanego biurowca, a kluczem do sukcesu okazało się postawienie wewnątrz penthouse'a czterech wolnostojących dębowych konstrukcji, wyposażonych w przeszklenia. Boksy pełnią funkcje pomieszczeń prywatnych.

Z widokiem na panoramę miasta z jednej strony i morze z drugiej fantastycznie harmonizuje aranżacja apartamentu i tarasów, która została zaprojektowana w jasnych, neutralnych, przytulnych barwach.

Panorama Penthouse od Bureau Fraai - Holandia, Amsterdam, fot. Flare Department
Panorama Penthouse od Bureau Fraai - Holandia, Amsterdam, fot. Flare Department

Soho Penthouse od Andrzej Berman - Stany Zjednoczone, Nowy York

Na szczycie żeliwnego budynku z 1872 roku, znajdującego się w Amsterdamie, powstał wyjątkowy penthouse - loft, pełniący funkcję mieszkalną i jednocześnie będący studiem fotograficznym. Architekci postawili na odsłonięcie elementów technicznych dachu. Dźwigary, belki stropowe i słupy zostały wzmocnione i wyeksponowane, tworząc naturalne sklepienie.

Soho Penthouse od Andrzej Berman - Stany Zjednoczone, Nowy York, fot. Michael Moran

W tak stworzonej konstrukcji zamontowano wiele świetlików od niewielkich okienek po wielkogabarytowe przeszklenia, dzięki czemu penthouse stał się miejscem bardzo dobrze doświetlonym i zyskał wyrazisty charakter. Apartament został wyposażony w duże okna ścienne, rozciągające się wzdłuż dwóch ulic, z których można podziwiać rozległy widok na dachy Soho.

Soho Penthouse od Andrzej Berman - Stany Zjednoczone, Nowy York, fot. Michael Moran
Soho Penthouse od Andrzej Berman - Stany Zjednoczone, Nowy York, fot. Michael Moran

Penthouse in Magdalena od Taller David Dana - Mexico City, Colonia del Valle Norte

Cechą charakterystyczną Penthouse in Magdalena jest osadzona w aranżacji tożsamość kulturowa. Integracja elementów kultury meksykańskiej z detalami i akcentami współczesnej stylistyki jest przeprowadzona w tak mistrzowski sposób, że powstało wnętrze nie tylko funkcjonalne i interesujące rozkładem, ale przede wszystkim spójne i harmonijne w odbiorze.

Penthouse in Magdalena od Taller David Dana - Mexico City, Colonia del Valle Norte, fot. César Béjar

Koncepcja układu wnętrza zawiera się w dwóch strefach. Meble do przestrzeni ogólnodostępnej zostały zaprojektowane na kanwie kontrastów barw ciepłych i ciemnych, natomiast w strefie prywatnej zastosowano łagodne ciepłe tonacje. Całość tworzy wyraziste i przemyślane wnętrze z charakterem.

Penthouse in Magdalena od Taller David Dana - Mexico City, Colonia del Valle Norte, fot. César Béjar

South Villa od ARRCC - Republika Południowej Afryki, Kapsztad

South Villa jest pięciopiętrowym penthousem, położonym na wzniesieniu na kultowym Lion's Head. Architektura i aranżacja stylistycznie nawiązujące do nurtu moderne okresu Art Deco lat 20. i 30. XX wieku, zachwycają ponadczasowym pięknem. Proste formy, jednak w luksusowej odsłonie, bazującej na wykorzystaniu szlachetnych materiałów oraz tonacji złota, ociekają wręcz klasą i elegancją.

Villa została wyposażona w najnowocześniejsze udogodnienia takie jak winda obsługująca 6 poziomów oraz system pełnej, zdalnie sterowanej automatyki domowej. Projekt skupia się na połączeniu globalnego wzornictwa z południowoafrykańską sztuką i rzemiosłem. Niezwykłość budowli podkreślają ekstrawaganckie widoki na ocean i okoliczne atrakcje.

South Villa od ARRCC - Republika Południowej Afryki, Kapsztad, fot. Adam Letch & Niel Vosloo
South Villa od ARRCC - Republika Południowej Afryki, Kapsztad, fot. Adam Letch & Niel Vosloo

Penthouse od Tria Arquitetura - Ameryka Południowa, Sao Paulo

Ten dwupoziomowy 960-metrowy apartament to istna galeria sztuki. Pierwsze skrzypce grają łączące dwa poziomy schody z trawertynowymi stopniami i profilowanymi wijącymi się białymi poręczami o prezencji okazałej rzeźby. Na piętrze znajduje się główny apartament oraz biblioteka, czyli prywatna część penthouse'u, z wyjątkiem patio, okazałego tarasu i znajdującego się na nim basenu, gdzie właściciele przyjmują gości. Rozpościera się stamtąd atrakcyjna panorama miasta.

Penthouse od Tria Arquitetura - Ameryka Południowa, Sao Paulo, fot. Fran Parente

Głównym konceptem projektu była oszczędność ilości elementów wyposażenia oraz spora ilość pustki, będące tłem dla wszechobecnej sztuki. Ściany zdobią obrazy, a meble i dywany w odcieniach zieleni i pomarańczy wyróżniają się na tle neutralnej palety.

Penthouse od Tria Arquitetura - Ameryka Południowa, Sao Paulo, fot. Fran Parente

Penthouse w wieżowcu Carnegie Hill od DDG - Stany Zjednoczone, Nowy York

Penthouse na szczycie wieżowca w Nowym Yorku oznacza tylko jedno, czyli spektakularną panoramę miasta, szczególnie jeśli znajduje się on na Manhattanie. Wyglądając przez ogromne, sięgające podłogi, łukowe okna lub podziwiając widok na Central Park z prywatnego tarasu na dachu, można poczuć się jak na dachu świata . Penthouse zamyka się w trzech kondygnacjach, które łączą nowoczesne białe rzeźbiarskie schody.

Penthouse w wieżowcu Carnegie Hill od DDG - Stany Zjednoczone, Nowy York, fot. Sean Hemmerle

Myślą przewodnią luksusowego trzypoziomowego apartamentu jest styl Art Deco. Penthouse zaaranżowany jest w sposób niezwykle efektowny i pełen jest luksusowych dekoracji oraz elementów wyposażenia, występujących w wielu fakturach. Miedź, złoto, kamień i drewno wprowadzone są do wnętrza w sposób niezwykle przemyślany, tworząc spójną luksusową i stylową całość.

Penthouse w wieżowcu Carnegie Hill od DDG - Stany Zjednoczone, Nowy York, fot. Sean Hemmerle

Penthousy w wieżowcu One Park Drive od Herzog & de Meuron - Wielka Brytania, Londyn

Canary Wharf w Londynie to dzielnica w dużej mierze biznesowa. Wśród wysokich przeszklonych biurowców, można natknąć się jednak również na wieżowce mieszkalne. Jednym z nich jest One Park Drive, w którym biuro architektoniczne Herzog & de Meuron zaprojektowało na pietrze 56 i ostatnim dwa dwupoziomowe penthouse'y. Nie dziwi fakt, że sporym wyzwaniem dla architektów w tym projekcie i w tej konkretnej dzielnicy Londynu, okazało się rozdzielenie aspektu komercyjnego od mieszkalnego.

Penthousy w wieżowcu One Park Drive od Herzog & de Meuron - Wielka Brytania, Londyn

Apartamenty zdobią okazałe spiralne schody oraz pokryte drewnem wewnętrzne dziedzińce, funkcjonujące pod nazwą „ogród na tyłach”. Architekci do wypełnienia wnętrz użyli wyobraźni, postanawiając, że wnętrza będą bardzo osobiste. Z elementami stałymi wykończonymi tynkiem wapiennym Tadelakt, zestawione zostały meble w stylu vintage, zabytkowe krzesła od duńskiego projektanta Vernera Pantona, lampy projektu Alvara Aalto, oświetlenie Toma Dixona i dzieła sztuki, sprawiające, że miejsce staje się artystycznym azylem z domową duszą.

Penthouse w wieżowcu Vancouver House od Leckie Studio - Kanada, Vancouver

Penthouse zaprojektowany przez Leckie Studio jest wyjątkowy. Urządzony jest w sposób minimalistyczny, jednak w aranżacji zdecydowanie przebija umiłowanie natury i potrzeba bliskich relacji ze światem przyrody. Potwierdzeniem tego jest imponujące atrium w stylu bujnego lasu deszczowego, wokół którego zorientowane są wszystkie przestrzenie penthouse'u.

Penthouse w wieżowcu Vancouver House od Leckie Studio - Kanada, Vancouver, fot. Conrad Brown

Atrium biegnie wzdłuż klatki schodowej i rozciąga się od najniższego poziomu apartamentu aż do tarasu na dachu. Wchodząc do dwupoziomowego apartamentu, natychmiast ginie wrażenie przebywania w wieżowcu. Indywidualny biofilny projekt obfituje w naturalne drewno, wprowadzające do wnętrza przytulność. Naturalny trawertyn i przydymiony szary marmur dopełniają aranżacji kuchni i łazienek, tworząc harmonijną kompletną kompozycję.

Penthouse w wieżowcu Vancouver House od Leckie Studio - Kanada, Vancouver, fot. Conrad Brown

Penthouse M od CJH Studio - Australia, Gold Coast

Przed remontem penthouse zawierał wiele elementów o przestarzałym designie lat 80. Mając do dyspozycji ograniczony budżet i dyspozycje, aby wnętrze było łatwe w utrzymaniu czystości, architekci zaprojektowali pomieszczenia jasne i wypełnione neutralnymi barwami. „Projekt w dużej mierze stał się odpowiedzią na piękną istniejącą przestrzeń, materialność, oryginalnego budynku i jego zaokrąglone formy”, powiedziała założycielka studia, Cassie James-Herrick.

Penthouse M od CJH Studio - Australia, Gold Coast, fot. Cathy Schusler
Penthouse M od CJH Studio - Australia, Gold Coast, fot. Cathy Schusler

Pomimo zastosowania w apartamencie łuków i obłych kształtów elementów konstrukcyjnych, panuje w nim styl minimalistyczny. Wnętrzom dodają domowego charakteru miękkie fotele z boucle, sofa w ciepłej neutralnej tonacji i powłóczyste firany w oknach.

Zabawny penthouse od YSG - Australia, Sydney

Melanż głęboko nasyconych barw, zróżnicowanych faktur i najdziwniejszych form to cecha charakterystyczna indywidualnego projektu, zrealizowanego dla mieszkańców, którym dała się w kość pandemia koronawirusa. „Miniony rok zamknięcia w domu wzmocnił ich pragnienie indywidualnej ekspresji i bardziej kolorowych zastrzyków w zakresie ostatecznego wyboru wyposażenia” - wyjaśniło studio.

Zabawny penthouse od YSG - Australia, Sydney, fot. Prue Ruscoe
Zabawny penthouse od YSG - Australia, Sydney, fot. Prue Ruscoe

W efekcie powstał penthouse, który pełen jest niestandardowych elementów w postaci grubych dywanów, kolorowych płytek ściennych i podłogowych, fioletowych patchworkowych sof, różowego włochatego fotela na fikuśnych nogach oraz zabawnych kolorowych grafik i obrazów. W tym apartamencie z pewnością mieszkają osoby, które zapragnęły bardziej kolorowego i radosnego życia. 

Autor
Design pod chmurami - oto 10 najlepiej zaprojektowanych penthousów na świecie [lista redakcji]
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...