McDonald’s, jak na globalną sieciówkę przystało, przyzwyczaił nas już do jednolitego designu restauracji i spójnej aranżacji wnętrz. Istnieją jednak miejsca, które wymykają się sztampowej formule i tylko dzięki rozpoznawalnemu i widocznemu z daleka logo, można zauważyć, że to właśnie McDonald’s. Oryginalne, niekonwencjonalne, śmiałe, a często wręcz szalone projekty, budzą oczywiste zainteresowanie odwiedzających. Poznaj restauracje McDonald’s, które są inne, niż wszystkie.

Victoria, Australia - przykład jazzowo-modernistycznej architektury

Zbudowany w latach 1937-1938 obiekt robi niesamowite wrażenie. Zakrzywione skrzydła, zaokrąglone balkony, smukłe metalowe balustrady i modernistyczny szlif to nie lada gratka dla miłośników niebanalnej architektury. Ze względu na zabytkowy status budynku, firma McDonald’s zobowiązana została do zachowania unikalnej, rzeźbionej bryły zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. To jeden z najbardziej znaczących architektonicznie i historycznie budynków w Victorii. Aż trudno uwierzyć, że wewnątrz można nacieszyć podniebienie popularnymi fast foodami.

McDonald’s, Victoria, Australia

Downey, Kalifornia - najstarszy działający McDonald’s na świecie

Ten budynek to jak powrót do przeszłości, tu czas się zatrzymał. Restauracja została otwarta w 1953 roku i działa do dziś, zachowując niezmieniony wygląd budynku z zewnątrz. Skośny, wysunięty od frontu dach i ogromne żółte neonowe łuki po obu stronach budynku to dopiero początek. Wewnątrz budynku gości witają pracownicy w strojach stylizowanych na lata 50. XX wieku.

McDonald’s, Downey, Kalifornia

Taupo, Nowa Zelandia - McDonald’s w starym samolocie

McDonald’s w starym samolocie? Dlaczego nie? Szczególnie jeśli samolot to historyczny Douglas DC-3, który święcił swoje tryumfy w latach 30. i 40. XX wieku. Lokal został okrzyknięty jednym z najfajniejszych oddziałów McDonald’s na świecie i znalazł się w zestawieniu „World's Coolest McDonald's". Wewnątrz samolotu można zając miejsce przy jednym ze stolików, rozmieszczonych po obu stronach kadłuba, wyposażonych w gustowne czerwone fotele, natomiast restauracja, w której składa się zamówienie, znajduje się tuż obok samolotu.

McDonald’s, Taupo, Nowa Zelandia, fot. Eileen Byrnes

Ulsan, Korea Południowa - McDonald’s jak nie z tej planety

Patrząc na ten budynek, możemy mieć wrażenie, że pomyliliśmy nie tylko kraj, ale planetę. Tego McDonald’s Drive Thru z pewnością nie da się nie zauważyć. Obszerne transparentne, podświetlone neonami zadaszenie przywodzi na myśl statek kosmiczny ze starych komiksów i widoczne jest naprawdę z daleka. Pod nim skrywa się nieproporcjonalnie mała restauracja, w której można odebrać zamówienie.

McDonald’s, Ulsan, Korea Południowa

Batumi, Gruzja - futurystyczny świat

Skryta wśród niezbyt urokliwych piętrowych budynków restauracja z nazwą McDonald’s nad wejściem sprawia, że głód schodzi na plan dalszy, ponieważ zaskoczenie na widok lokalu odbiera nie tylko głód, ale również mowę. Pozornie niepasujący, całkowicie przeszklony futurystyczny budynek jawi się w tym skromnym surowym krajobrazie niczym statek kosmiczny na Marsie. Jak widać, Gruzja obfituje w skrajności, które jednak mają swój urok. W tym przypadku inwestycja w tę okolicę dopiero raczkuje, jednak początki są nad wyraz obiecujące.

McDonald’s, Batumi, Gruzja

Las Vegas, USA - co dzieje się w Vegas, zostaje w Vegas

Ten popularny turystyczny slogan absolutnie nie dotyczy McDonald’s, znajdującego się w Las Vegas pod adresem 3475 S Las Vegas Blvd, Nv 89109, nieopodal licznych hoteli i kasyn. Fasada zachęcająco połyskująca neonami to niezła pokusa do wykonania serii fotek, którymi aż grzech nie pochwalić się na portalach społecznościowych. Budynek jednak ma swoje drugie oblicze, nieco bardziej artystyczne, mianowicie na sklepieniu wewnątrz budynku znajdują się unikatowe rzeźbienia i malowidła artystyczne, nawiązujące do wystroju kaplicy.

McDonald’s, Las Vegas, USA

Porto, Portugalia - imperialny gmach

Restauracja McDonald’s w zabytkowej dzielnicy Porto uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Budynek z zewnątrz robi niesamowite wrażenie ogromną rzeźbą orła, który jakby witał gości, jednak prawdziwa magia dzieje się dopiero po przestąpieniu progu gmachu. Zupełnie nie wygląda jak standardowy McDonald’s, raczej jak wykwintna restauracja. Sufit zdobią okazałe kryształowe żyrandole, a w ściany wkomponowane zostały unikatowe witraże w stylu Art Deco oraz stylowe płaskorzeźby. Tylko urządzenia do zamawiania posiłków i tłumy odwiedzających wskazują na fakt, że to sieciówka, a nie restauracja z gwiazdkami Michelin.

McDonald’s, Porto, Portugalia

Sedona, Arizona - jedyny McDonald’s z turkusowymi łukami

W zjawiskowy krajobraz pomarańczowo-czerwonych skał Arizony wkomponowany został jedyny w swoim rodzaju McDonald’s z turkusowymi łukami. Budynek w niczym nie przypomina współczesnych lokali tej popularnej sieciówki. Kolor elewacji nawiązuje do otoczenia, czyli jest pastelowo pomarańczowy, a samo logo jest turkusowe. To decyzja podjęta pod wpływem władz miasta, które argumentowały, że nie chcą, aby żółte łuki zaburzały piękno okolicy i kolidowały z wszechobecną czerwoną skałą. Odtąd jedyny na świecie McDonald’s z turkusowymi łukami cieszy się ogromną popularnością, a turyści chętnie robią sobie na jego tle zdjęcia.

McDonald’s, Sedona, Arizona

Dallas, Teksas - budynek w kształcie Happy Meal

Nie ma chyba bardziej wymownej reklamy McDonald’s, niż wybudowanie restauracji, której kształt i barwy odzwierciedlają jedno z najpopularniejszych dań sieciówki, czyli Happy Meal. Smakowity posiłek uwielbiają wszystkie dzieci, szczególnie że wewnątrz zawsze znajduje się zabawka. Część budynku wygląda dosłownie jak gigantyczne pudełko, zawierające przekąski dla dzieci. Pokryty jest malunkami bajkowych postaci, jednak wewnątrz jest jeszcze ciekawiej. Tapety od Ralpha Laurena, kryształowe żyrandole, granitowe podłogi i mahoniowe umeblowanie z pewnością tworzą wyjątkowy aranż.

McDonald’s, Dallas, Teksas

Barstow, Kalifornia - McDonald’s w starym dworcu kolejowym

Budynek wyglądający jak stary dworzec kolejowy może zmylić turystów, na szczęście logo McDonald’s zauważalne jest z daleka. Okazuje się, że budynek, w którym znajduje się restauracja, naprawdę jest starym, nieużytkowanym od 1955 roku dworcem, przy którym postawiono kilka wagonów, pełniących funkcję reprezentacyjnych jadalni. W tym miejscu, wyglądając przez okno wagonu i delektując się ulubionym hamburgerem, można poczuć niepowtarzalny klimat Kalifornii połowy XX wieku.

McDonald’s, Barstow, Kalifornia

Roswell, Nowy Meksyk - McDonald’s jak UFO

Nazwa miasta Roswell nie wymaga dodatkowych wyjaśnień, gdyż niezmiennie od lat kojarzy się wszystkim z UFO. Idąc za ciosem i spójnością przekazu, podjęto jedynie słuszną decyzję. Powstał w Roswell McDonald’s w kształcie spodka, który za dnia przyciąga wzrok metalicznym blaskiem, a wieczorem i nocą, podświetlony widocznymi z daleka neonami, zaprasza turystów. We wnętrzu konstrukcji czekają na dzieci kosmiczne miejsca zabaw wraz z maskotkami w skafandrach kosmicznych.

McDonald’s, Roswell, Nowy Meksyk

New Hyde Park, Nowy York, USA - McDonald’s z historycznym szlifem

Na próżno szukać tu widocznych z daleka charakterystycznych żółtych łuków. Ten McDonald’s jest inny. W całości biały, stylowy, okazały budynek został zbudowany w 1795 roku i niegdyś był domem bogatej rodziny Denton, jednak z upływem czasu zniszczał. Zabytkowy dom wykupił w 1985 roku McDonald’s z zamiarem jego wyburzenia, jednak na skutek petycji okolicznych mieszkańców, budynek został ocalony i odrestaurowany. Zwany jest McMansion, a przestronne wnętrza, neutralne kolory i nowoczesne wyposażenie tworzą luksusowy charakter lokalu. 

McDonald’s, New Hyde Park, Nowy York, USA
Autor
Design w fast foodzie? Te restauracje McDonald’s wyglądają inaczej, niż wszystkie!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...