Co rok w Mediolanie odbywają się największe targi meblarskie Salone del Mobile. Miasto zamienia się wtedy w stolicę designu. Ale również na co dzień Mediolan może się poszczycić wieloma sklepami z wyposażeniem wnętrz. Nigdzie indziej nie znajdziecie tak wielu showroomów z czołowymi markami wnętrzarskimi.

Riva1920

Via Umberto Visconti di Modrone 8 

Motto marki Riva1920 brzmi: Nikt tak nie kocha drewna jak my. Nikt nie potrafi tak pracować z drewnem jak robimy to my. 

W Mediolanie flagowy showroom Riva1920 zajmuje dwa piętra z widokiem na miasto.

Sławę firmy przyniósł jej niezwykły sposób traktowania surowca, jakim jest drewno, które ma naturalne sęki i pęknięcia. Marka wykorzystuje drewno kauri, ale tylko takie, które powaliły burze i wiatry (głównym eksponatem jest stół z tysiącletniego drzewa) oraz briccole - dębowe pale, które przez wiele lat tkwiły w wodach weneckiej laguny (najbardziej charakterystyczny jest szklany stolik na dębowych palach).

Riva1920 od lat współpracuje ze znakomitymi projektantami i architektami, wśród nich jest Claudio Bellini czy designer  Pininfarina. Włoski producent mebli podkreśla też wagę recyklingu. Miłość do natury i umiejętności rzemieślnicze oraz najnowocześniejsza technologia i piękny dizajn sprawiają, że firma tworzy niezapomniane dzieła sztuki.

Barovier & Toso

Via Durini 5

Trochę liczb: pięćset metrów kwadratowych, siedem okien na pierwszym piętrze i dwa okna ekspozycyjne wychodzące na via Durini, która znajduję się pośrodku Design District.

Przestrzeń jest pomyślana jako prywatne mieszkanie, w którym wszystkie pomieszczenia, od salonu po łazienkę zostały zaprojektowane tak, aby prezentować szklane produkty Barovier&Toso. 

Marka powstała w 1295 roku na weneckiej wyspie Murano słynącej z produkcji szkła. Zgrupowanie pracowni szklarskich na malutkiej wyspie było nieprzypadkowe - obawiano się po prostu pożarów, które mogłyby strawić Wenecję.

Marka z wielowiekową tradycją nie odwraca się od swoich źródeł i z dumą kontynuuje dzieło swoich przodków. 

Foscarini

Corso Monforte 19

Showroom jest ascetyczny z elementami czerwonymi. Utrzymany jest w odcieniach szarości i z foyre prowadzi schodami do dalszych pomieszczeń. 

Marka została założona w Wenecji w 1981 roku. Foscarini jako jedna z pierwszych firm oświetleniowych zaczęło promować lampy w stylu industrialnym, glamour oraz bardzo proste nowoczesne i minimalistyczne oprawy. 

Zasłynęło m.in. z takich lamp, jak Big Orbital Ferrucia Lavianego, Caboche Paoli Navone czy Lumiere Rodolfo Dordoniego.

Antonio Lupi

Via di Porta Tenaglia obok Piazza Lega Lombarda

Czarny i biały to kolory odnowionego showroomu Antonio Lupi w Mediolanie, który miał swoją premierę podczas Salone del Mobile Milano 2023. Nie było chyba lepszej okazji, by pokazać produkty, którymi marka może się pochwalić.

Nie tylko witryna jest w kolorach ponadczasowej elegancji. Te barwy towarzyszą nam również w środku. Showroom ma czternaście okien, z których można dojrzeć zieleń sąsiadującego ze sklepem parku.

Historia marki rozpoczyna się w latach 50-tych od… luster i żyrandoli. Wkrótce niejaki Antonio Lupi, od którego nazwiska marka wzięła swoją nazwę, wchodzi na zupełnie nowy i nieznany mu rynek, jakim są łazienki. Niespodziewanie osiąga sukces.

W 2002 roku wypuszcza kolekcję umywalek i wanien z corianu. Dzisiaj dzięki szeroko zakrojonym badaniom opracowała inny materiał, który nazywa się Flumood. Ekologiczny i nieporowaty materiał, łatwo zmywalny, jest wytrzymały i odporny na silne uderzenia. Katalog produktów oferuje również kolekcje z marmuru i z kolejnego innowacyjnego materiału Ceramilux, składający się z elementów mineralnych połączonych z żywicą poliestrową.

Od umywalek, wanien, przez głowicę prysznicową, po mable łazienkowe - marka oferuje “total look”. A jakby tego było mało, współpracuje ze słynnymi dizanerjami: Carlem Colomo i Robertem Lazzerenim.

Flos 

Corso Monforte 9

Showroom ma duże pomarańczowe logo wielkie okno. Na postumencie, na środku, stoją jedne z najsłynniejszych lamp marki - Taccia.

Lampy Flos balansują na granicy dzieła sztuki i przedmiotu codzienniego użytku. Marka ma w swoim portfolio jedne z najsłynniejszych lamp. Ikoną jest lampa Arco, dzieło Achille i Piera Giacomo Castiglionich, która powstała w 1962 roku. Inspiracją do stworzenia tego modelu były latarnie uliczne. Castiglioni osadzili perforowany, metalowy klosz na eleganckim łuku, a całość umieścili w marmurowej podstawie. Lampa nie tylko jest ekscentryczna w formie, ale również gwarantuje znakomite oświetlenie przestrzeni. 

Marka Flos jest laureatem wielu kultowych nagród, m.in. Compasso d’Oro, Red Dot Design Award. Lampa Toio trafiła nawet do jednego z najważniejszych muzeów na świecie: New York Museum of Modern Art. (MoMA). W tym muzeum znajduje się od lat również Arco.Autor
Wybierzecie się na zakupy do stolicy designu! W tych mediolańskich showroomach kupicie wszystko, co potrzebne do urządzenia waszych wnętrz
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...