To największe przedsięwzięcie na świecie ma powstać w Arabii Saudyjskiej. Kontrowersyjny projekt The Line - miasto na pustyni - ma rzucić wyzwanie tradycyjnym płaskim, poziomym metropoliom. Koncepcja przypomina futurystyczne miasto rodem z filmów science fiction. Jednak wielu architektów i naukowców odnosi się do niego z dystansem.

Neom, który ma powstać w północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej, obejmie trzy miasta: The Line, miasto portowe Oxagon, ośrodek narciarski Trojena i wyspiarski kurort Sindalah. Finalnie będzie składał się z 10 projektów i zajmie powierzchnię 10 200 mil kwadratowych. 

The Line - miasto z rozmachem

The Line, najbardziej interesujące z miast Neomu, ma być 170-kilometrowym liniowym miastem, które pomieści dziewięć milionów ludzi. Będzie przebiegać ze wschodu na zachód przez region Neom, od którego wzięło swoją nazwę całe przedsięwzięcie. Według dewelopera miasto będzie się składało z dwóch równoległych, 500-metrowych liniowych wieżowców, oddalonych od siebie o 200 metrów. Budynki będą pokryte lustrzanymi elewacjami.

The Line będzie składało się z trzech platform: dwóch podziemnych poziomów dla infrastruktury i ultraszybkiego transportu znajdujących się pod wodą oraz z wolnego od pojazdów poziomu nad wodą przeznaczonym wyłącznie dla pieszych. Rzecznik prasowy Neomu zapowiedział, że nad projektem będę pracowali również zagraniczni architekci m.in. takie sławy, jak studio Zaha Hadid Architects. 

Miasta Neomu

Drugie z kolei miasto Oxagon jest planowane jako miasto portowe w kształcie ośmiokąta, które zostanie zbudowane na Morzu Czerwonym na dalekim południu regionu Neom. Według twórcy Neomu port i hub logistyczny będą „największą pływającą konstrukcją świata”. Miastem, który jako pierwszy zostanie oddany do użytku, będzie kurort Sindalah.

Miasto The Line pomysłem księcia 

Neom jest inicjatywą następcy tronu Arabii Saudyjskiej Mohammeda bin Salmana i stanowi część planu Saudi Vision 2030, mającego na celu dywersyfikację gospodarki kraju w celu zmniejszenia jej zależności od ropy naftowej. 

W wywiadzie dla Bloomberg, dyrektor generalny NEOM, Nadhimi al-Nasr, powiedział, że projekt jest „ogromnym przedsięwzięciem” na początkowych etapach. Do tej pory został ukończony zaledwie 1% projektu. Ale już w 2024 roku do kurortu na wyspie mają wprowadzić się pierwsi mieszkańcy. Całość ma być gotowa w 2030 roku. Powiedział również, że załogi „przenoszą piasek, przesuwają góry”, aby zbudować podziemne systemy, które będą transportować ludzi i towary.

Kontrowersje wokół miasta The Line

Projekt The Line wzbudza wiele kontrowersji ze względu na trzy główne problemy - zrównoważony rozwój, możliwość zamieszkania i prawa człowieka. Istnieją poważne obawy, że Arabia Saudyjska będzie eksploatować robotników ponad miarę, co zdarzało się w tym kraju wielokrotnie.

W związku z budową nowych miast przypuszcza się, że będą miały miejsce przymusowe eksmisje bez poszanowania dla obywateli. Obszar, który ma zostać zagospodarowany, to historyczna ojczyzna plemienia Huwaitat i szacuje się, że około 20 000 jego członków zostanie przesiedlonych.

Krytyka miasta The Line

Poza tym Neom jest krytykowany za prawdopodobną produkcję węgla związaną z budowaniem projektu. Szacuje się, że zostanie zużytych ponad 1,8 miliarda ton tej skały, co będzie skutkowało nadmiernym przedostawaniem się do atmosfery dwutlenku węgla.

Eksperci są również zaniepokojeni losem zwierząt, które stracą naturalne  obszary do żerów, a lustrzane fasady będę kosztowały życie wielu ptaków. Ponadto wątpliwe będzie utrzymanie takich obiektów.

Peter Cook, jeden z czołowych architektów na świecie, ujął to krótko i zwięźle: - Mam zamiar udzielić bardzo angielską odpowiedź - to "interesująca możliwość”. Nic dodać, nic ująć.

Autor
Arabia Saudyjska rozpoczęła budowę miasta na pustyni! Ma mieć 170 kilometrów długości!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...