Miłośnicy „Władcy Pierścieni” nie muszą już wyprawiać się do odległej Nowej Zelandii, by zwiedzić „prawdziwy” Hobbiton. Podobne obiekty w malowniczych sceneriach powstają w różnych miejscach świata - w tym w Polsce! Dobry przykład? Hobbitówa na Podkarpaciu, wynik pasji i pracy jej twórcy: Bogdana Pękalskiego.

Książkowi i filmowi hobbici mieszkają w krainie Shire - zielonej, zacisznej, sielskiej i… anielskiej (no, prawie). A ci najbardziej znani pochodzą z osady Hobbiton. Taką też zbudowano w Nowej Zelandii na potrzeby kinowej trylogii Petera Jacksona. Do dziś jest sporą atrakcją turystyczną. Nic zatem dziwnego, że inspiruje pasjonatów z całego świata. Jednym z nich jest mieszkaniec polskiego Podkarpacia.

Gdzie znajduje się polski Dom Hobbita, czyli Hobbitówa?

Hobbitówa to domek rekreacyjny, który można wynająć i spędzić w nim miło czas - i to przez cały rok. Znajduje się on we wsi Krzywcza w województwie podkarpackim, na Pogórzu Dynowskim, ok. 20 km od Przemyśla. Otoczenie jest ciche i spokojne, a także skąpane w zieleni. Można więc śmiało uruchomić wodze fantazji i uwierzyć, że przenosimy się do Shire.

Pomysłodawcą i budowniczym domku jest Bogdan Pękalski, który kreatywnie podchodzi do tematu agroturystyki. Budując m.in. Hobbitówę, spełnia swoje marzenia z dzieciństwa. A przy tym sprawia prawdziwą frajdę miłośnikom klasyki fantasy oraz odpoczynku na łonie natury.

Hobbitówa od A do Z - co kryje się w środku?

Do domku jak z krainy hobbitów prowadzi charakterystyczna, drewniana brama. Na gości zaś czeka już właściwy obiekt, czyli niewielka Hobbitówa. Domek wspierający się na wierzbach zbudowany jest z naturalnych materiałów - drewna sosnowego i gliny. Wyróżnia się zwłaszcza pokrycie dachowe, czyli ziemia porośnięta mchem. Już sam wygląd zewnętrzny, w tym niewielkie, okrągłe okna, przywodzi na myśl rezydencję sybaryckich hobbitów.

A co czeka na gości?

Mimo pozornie niewielkich gabarytów domek mieści w środku izbę główną z aneksem kuchennych, łazienkę oraz dwie sypialnie. Jako że hobbici kochają pichcenie (a bardziej - jedzenie), wyposażenie obejmuje glinianą kuchnię z fajerkami czy umieszczony w ziemi piec chlebowy. Oczywiście, wychodząc naprzeciw gościom, nie mogło zabraknąć także bardziej współczesnych udogodnień, takich jak kuchnia gazowa. Ale… na tym koniec większego AGD! Również w łazience nie brakuje potrzebnych sprzętów, a strefa prysznicowa mieści się w intrygującej wnęce- kabinie obłożonej cegłą i kamieniem.

Inne godne uwagi elementy wnętrza?

Z pewnością dobrze wyeksponowana więźba dachowa z drewnianych bali z okrągłymi świetlikami oraz prawdziwy kominek - do budowania dobrego klimatu przy ognisku domowym. Dla niektórych warunki te mogą być odrobinę spartańskie, niemniej pobyt w takim miejscu to nie tylko realizacja dziecięcych i dorosłych marzeń, lecz przede wszystkim szansa na wyciszenie się z dala od zgiełku codzienności, na łonie natury, w uroczej scenerii.

Nie tylko Dom Hobbita Bogdan Pękalski od lat zajmuje się projektowaniem wnętrz, ogrodów oraz budownictwem naturalnym. Innym jego dziełem jest już bardziej okazały „dom Gandalfa”, czyli piętrowa willa również w nieco baśniowym wydaniu, ale jednak - nowocześniej wyposażona. I w dodatku z basenem na zewnątrz oraz widokiem na San. Gandalfówa czeka na gości także na Podkarpaciu - w miejscowości Babice niedaleko Przemyśla.

Autor
Dom Hobbita w Polsce? To miejsce znajduje się na Podkarpaciu!
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...