Współczesne dzieło sztuki, obraz lub najpiękniejsze wieżowce Nowego Yorku. Z kultowych klocków LEGO można ułożyć to i wiele więcej. Kreatywne zestawy z serii ART, Icons, IDEAS oraz Architecture gwarantują sporo frajdy podczas układania i artystyczny efekt. Przedstawiamy ranking 10 najlepszych zestawów LEGO dla fanów sztuki i designu.

1. Lego House

Kolekcjonerski zestaw LEGO House z serii Architecture to rasowy kawałek świata budowniczych, zamknięty w niewielkim pudełku. Model wzorowany jest na ogromnym centrum edukacyjno- rozrywkowym, zbudowanym w Billund w Danii, gdzie fani LEGO mogą doświadczyć niezwykłych przeżyć, związanych z atrakcjami świata LEGO. Zawarty w pudełku pokaźny mix posortowanych kolorystycznie 774 elementów umożliwia ułożenie kilkukondygnacyjnego budynku o wymiarach 22 cm x 19 cm x 6 cm.

Makieta LEGO House składa się z 21 odrębnych pomieszczeń z transparentnymi fasadami, kolorowych dachów i sporych schodów. Po złożeniu modelu można podnieść górną część konstrukcji i zajrzeć do środka, oglądając wnętrze wybudowanego mini domu, w którego centralnym punkcie umieszczono drzewo kreatywności LEGO. Po zeskanowaniu kodu QR zawartego w instrukcji, można dowiedzieć się interesujących informacji, dotyczących rzeczywistego budynku LEGO House.

2. „Gwiaździsta noc” Vincenta van Gogha

LEGO Ideas postanowiło zamienić pędzle fanów sztuki na klocki, a dokładnie 1200 klocków. Z myślą o artystycznie twórczej części miłośników LEGO powstał zestaw, który po złożeniu magicznie zamienia się w trójwymiarowy model jednego z najsłynniejszych obrazów Van Gogha. Magia tego zestawu tkwi w detalach. O niczym nie zapomniano.

Na obrazie z klocków doskonale widoczne są kłębiące się chmury, wzgórza, a nawet malutkie domki i kościół. Oprócz klocków, z których powstaje obraz, do zestawu dołączona jest mini figurka Van Gogha wraz z mini sztalugą, paletą i pędzlem. Model po złożeniu ma 28 cm wysokości, 38 cm szerokości oraz aż 12 cm głębokości i jest gotowy do zawieszenia na ścianie bądź postawienia na komodzie.

3. Mapa świata

LEGO zadbało również o globtroterów, prezentując zestaw „Mapa Świata”, składający się z aż 11695 elementów. Mapy świata już od jakiegoś czasu stanowią modne dekoracje ścienne na całym świecie. Podążając za trendami, LEGO w serii ART postanowiło dołączyć do miłośników podróży. Trzeba przyznać, że to dość skomplikowana konstrukcja, więc producent zachęca do budowania mapy świata z przyjaciółmi podczas słuchania udostępnionej ścieżki dźwiękowej. To dopiero początek, ponieważ zabawa nie musi zakończyć się wraz z ułożeniem jednej mapy.

Okazuje się, że z jednego zestawu można ułożyć aż trzy różne mapy świata i dowolnie je przekształcać. To model wielkoformatowy, gdyż po złożeniu ma 104 cm szerokości i 65 cm wysokości. Klocki - pinezki pozwolą zaznaczać na mapie odwiedzone miejsca.

4. Sukulenty

LEGO słynie z rozbudowanych konstrukcji, dlatego kwiaty to dość nietypowy zestaw. Komplet kolorowych sukulentów w doniczkach, składający się z 771 elementów to propozycja dla tych, którzy chcą swoją żywą kolekcję dopełnić lub posiadają kota i żywe kwiaty nie wchodzą w grę. Po złożeniu sukulenty można ze sobą zestawić, tworząc jednolitą barwną kompozycję florystyczną lub rozdzielić na 9 okazów i rozstawić je w kilku miejscach.

LEGO ICONS w kolekcji botanicznej postarał się o najdrobniejsze szczegóły i z daleka naprawdę trudno sukulenty z klocków odróżnić od tych prawdziwych. Po złożeniu model ma wymiary 17 cm x 17 cm x 13 cm.

5. Hokusai - „Wielka fala”

Autorem oryginalnego obrazu jest Hokusai Katsushika, a dzieło jest kultowym symbolem sztuki japońskiej. „Wielką falę” LEGO ART postanowiło przenieść na grunt konstrukcyjny, tworząc zestaw 1810 elementów, z których po złożeniu powstaje dekoracja w klasycznym stylu i stonowanych delikatnych barwach.

Efekt 3D jest bardzo widoczny, ponieważ model składa się z kilku warstw. Oprócz klocków, z których można zbudować nie tylko falę, ale także ramkę, zestaw zawiera dekoracyjną płytkę z podpisem Hokusaia i wieszaki, dzięki którym obraz LEGO można powiesić na ścianie. Zestaw dopełnia broszura z informacjami o sztuce Hokusaia. Po ukończeniu obraz ma 52 cm szerokości i 39 cm wysokości.

6. Andy Warhol's Marilyn Monroe

Propozycja skierowana jest do fanów sztuki pop-kulturowej i jest częścią serii ART. Pop-artowy portret Marilyn Monroe autorstwa Andy’ego Warhola doczekał się już naprawdę wielu odsłon, jednak złożenie go z klocków LEGO to dopiero majstersztyk. Drobne elementy w ilości 3341 sztuk umożliwiają wykonanie trójwymiarowej grafiki aż w czterech różnych opcjach. Do zestawu dołączone są ramka i element, służący do zawieszenia obrazu.

Producent zachęca również do odsłuchu udostępnionej ścieżki dźwiękowej, zawierającej oprócz muzyki także historie, związane z zestawem. Ciekawostką jest, że w serii ART powstały również zestawy do ułożenia portretów Elvisa Presleya oraz Członków zespołu The Beatles. Niestety wszystkie zestawy zostały obecnie wycofane z produkcji, dostępne są jednak w różnych sklepach internetowych i stacjonarnych.

7. Sztuka współczesna

Sztuka współczesna niejedno ma imię, ale wiemy na pewno, że nie jest obca również marce LEGO. Zestaw zawierający 805 elementów umożliwia stworzenie prawdziwie kreatywnego nowoczesnego dzieła sztuki abstrakcyjnej. To eksperyment, pozwalający puścić wodze fantazji, ponieważ jak pisze producent „Nie ma złych pomysłów: po prostu eksperymentuj i baw się nieograniczonymi możliwościami”. Zestaw zawiera różnokolorowe elementy w rozmaitych geometrycznych kształtach. Modułowa rama oraz nieograniczone możliwości przebudowy modelu to zapowiedź inspirującej wielogodzinnej pracy twórczej.

8. LEGO Czerwona londyńska budka telefoniczna

Jeśli wnętrzu brakuje tej jedynej wyjątkowej dekoracji w kolorze czerwonym, to polecamy londyńską budkę, stworzoną przez LEGO w serii IDEAS. Londyńska budka dobrze jest wszystkim znana, jednak ta zbudowana z 1460 klocków LEGO zaskoczy wszystkich oryginalnością.

Budka wyposażona jest w element świetlny w formie lampy, znajdujący się w jej wnętrzu oraz otwierane drzwi. Zestaw umożliwia dobudowanie do budki telefonicznej infrastruktury, którą stanowi fragment chodnika, płot, lampa uliczna, tabliczka z nawą ulicy, słupki chodnikowe i elementy florystyczne. Wszystko bardzo realistyczne, intensywnie czerwone i dekoracyjne.

9. Koloseum

Ekskluzywny zestaw LEGO Colosseum, pochodzący z serii Icons jest jednym z największych zestawów pod względem wielkości makiety, stworzonych przez markę. Aż 9036 elementów, zawartych w zestawie pozwala na ułożenie bardzo szczegółowej kopii ruin rzymskiego Colosseum o wymiarach 52 cm x 59 cm x 27 cm. Replika Colosseum, zaprojektowana przez jednego z czołowych projektantów LEGO, którym jest Charles Dickens, charakteryzuje się autentycznością detali i odwzorowaniem oryginału z dbałością o najmniejsze szczegóły.

Przykładem mogą być trzy dolne kondygnacje budowli, wyposażone w kolumny ułożone w porządku doryckim, jońskim i korynckim dokładnie tak, jak ma to miejsce w rzeczywistości. Interesującym gratisem w zestawie jest rydwan z woźnicą i końmi, zbudowanymi z klocków. Na uwagę zasługuje również ekskluzywne kolekcjonerskie pudełko.

10. Nowy York

Szczegółowa makieta Nowego Yorku, składająca się z 598 elementów to dekoracja wręcz idealna do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych. Zestaw LEGO powstał w serii Architecture i jest bardzo reprezentacyjny, dlatego jest dobrym pomysłem na dekorację przeznaczoną zarówno do ozdobienia mieszkania, jak i biura.

Forma modelu wydaje się prosta, jednak nad złożeniem go trzeba się nieco twórczo nagimnastykować. Model zawiera budynki Empire State Building, Flatiron i Chrysler One World Trade Center oraz Statuę Wolności, a ich kolorystyka jest odzwierciedleniem tej pochodzącej z prawdziwych budowli. Wymiary makiety po złożeniu to 25 cm x 26 m x 4 cm.

 

Autor
10 najlepszych zestawów LEGO dla fanów sztuki i designu!  [ranking]
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...