International High-Rise Award to prestiżowy konkurs architektoniczny. Wśród tegorocznych finalistów znalazł się warszawski Varso Tower. Varso Tower to najwyższy wieżowiec w całej Unii Europejskiej. Ma 310 metrów i pobił wszystkie rekordu. Co jeszcze planuje Foster & Partners?
Został wzniesiony przy ulicy Chmielnej w Warszawie, tuż obok Dworca Centralnego. Drapacz chmur Varso Tower należy do większego kompleksu: tworzy go wraz z dwoma niższymi budynkami biurowymi oraz specjalnie wykreowaną przestrzenią publiczną otaczającą cały teren, która obejmuje biura, hotel, centrum innowacyjności, restauracje, kawiarnie i praktyczne usługi.
Varso Tower został otwarty w 2022 roku. Teraz trwają prace nad stworzeniem przestrzeni publicznej i aranżacji obejmujących dwa wspomniane tarasy widokowe. Oficjalne otwarcie zaplanowano na lato 2025 roku.
Kto zbudował Varso Tower?
Varso Tower został zaprojektowany przez pracownię Foster + Partners, która została założona przez sir Normana Fostera w 1967 roku, jednego z najsłynniejszych architektów na świecie, laureata nagrody Pritzkera w 1999 roku.
Jest to najsłynniejsze angielskie biuro architektoniczne na świecie. W jego portfolio znajduje się wiele ikonicznych budynków i obiektów na świecie, m.in. biurowiec Bloomberg w Londynie, wieżowiec Commerzbanku we Franfurcie, Millennium Bridge w Londynie, najwyższy drogowy most na świecie – Wiadukt w Millau, wieżowce 50 Hudson Yards i 270 Park Avenue w Nowym Jorku.
Jednocześnie pracownia Foster + Partners zakłada w Varso Tower swoje biuro - największe po londyńskim spośród jej europejskich oddziałów. Jest to naturalny krok w działalności pracowni - biuro ma być oknem na Europę Wschodnią.
Polski oddział pracowni zajmuje 730 mkw. powierzchni biurowej na 44. piętrze Varso Tower, z którego rozpościera się niesamowity widok na panoramę stolicy. Pracownicy firmy wprowadzą się do nowego biura do końca roku 2024.
Co znajdzie się na tarasach widokowych Varso Tower?
Tarasy widokowe powstaną na 49. i 53. piętrze Varso Tower. Na odkrytym tarasie na 49. piętrze na wysokości 205 metrów znajdzie się ogród z drzewami i roślinnością, a także klimatyczny bar. Z kolei na zabudowanym tarasie na 53. piętrze, a więc na wysokości 230 metrów, będą rozciągać się zapierające dech widoki na panoramę Warszawy.
Wjazd na oba tarasy odbywać się będzie nowoczesnymi przeszklonymi windami, które pokonają wysokość w 8 metrów na sekundę. Podróż na szczyt wieżowca zajmie więc, jak twierdzą eksperci, około 30 sekund.
Co znajduje się w lobby Varso Tower?
Lobby Varso Tower zdobi wysoka na 10 metrów ceramiczna mozaika autorstwa Krystyny Kaszuby-Wacławek, która wypala kafle, buduje piece i maluje szkliwem ceramikę. Zaprojektowała i ozdobiła m.in. piec, który znalazł się w domu jej przyjaciół w Kazimierzu, znanych architektów Ewy i Stefana Kuryłowiczów - kilkumetrowej wysokości, wyłożony kaflami w kolorze czerwonym. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych kafli jest ten z odciśniętą serwetką, która leżała na stoliku w domu mamy Krystyny, pewnie jeszcze po babci. Ma tę serwetkę do dziś.
Poza mozaiką hol wejściowy zdobią drzewa naturalnej wielkości. Przestrzeń foyer, wizytówka każdego biurowca, jest pełne roślinności, co sprawia, że wieżowiec nie jest tak bezduszny jak inne.
Finał konkursu International High-Rise Award - Varso Tower w czołówce do nagrody
International High-Rise Award to prestiżowy konkurs architektoniczny, który odbywa się co dwa lata od 2004 roku. Aby budynek mógł zostać zakwalifikowany do konkursu, musi spełniać kilka kluczowych kryteriów: przede wszystkim jego wysokość musi wynosić co najmniej 100 metrów, a jego wiek nie może przekraczać dwóch lat. Oceniane są również takie aspekty jak estetyka, ekologiczne rozwiązania, efektywne wykorzystanie przestrzeni użytkowej oraz innowacyjność materiałów i technologii.
W jedenastej edycji konkursu do rywalizacji o główną nagrodę przystąpi 31 wieżowców z różnych zakątków świata. Wśród tegorocznych finalistów znalazł się także polski projekt - warszawski Varso Tower. W finałowej stawce znajdują się również takie imponujące budynki, jak Central Park Tower, najwyższy obecnie budynek mieszkalny na świecie, The Spiral z Nowego Jorku oraz Nanjing Vertical Forest z charakterystyczną, zieloną fasadą, zaprojektowany przez Stefano Boeri’ego.>
Zwycięzca zostanie ogłoszony 12 listopada 2024 roku podczas uroczystej gali finałowej we Frankfurcie nad Menem.
Przejście do Varso Tower - udogodnienie nie tylko dla pracowników
W planach jest otwarcie przejścia podziemnego pomiędzy tzw. galerią północną Dworca Centralnego a budynkiem Varso Tower. Do uruchomienia łącznika konieczne będzie rozebranie ściany dzielącej budynek i wykonanie prac instalacyjnych na styku pomiędzy obiektami.
W kolejnym etapie powstanie nowy łącznik pomiędzy galerią zachodnią Dworca Centralnego a budynkiem Varso Tower. Ze względu na różnicę poziomów pomiędzy obiektami, w łączniku tym wybudowane zostaną schody oraz podnośnik dla osób z niepełnosprawnościami. W ten sposób zlokalizowane w samym centrum Warszawy budynki Varso Place i Dworzec będą doskonale skomunikowane z transportem publicznym. Nie będzie trzeba wychodzić na zewnątrz.
Łącznik sprawi, że nie tylko pracownicy biurowca będą mogli łatwiej się przemieszczać, ale również turyści odwiedzający Varso Place. Skorzystają też na tym mieszkańcy najbliższej okolicy, którzy zyskają dodatkowe przejście przez al. Jana Pawła II. Otwarcie dodatkowego przejścia ma podobno nastąpić w ciągu 4 miesięcy.