Podłoga jak woda i pasiaste słupki - tak wygląda Bar Va Bene Cicchetti, mieszczący się na warszawskim MDM-ie. Lokal zdobył nagrodę w prestiżowym konkursie Restaurant&Bar Design Awards nagradzającym najlepiej zaprojektowane lokale tego typu na świecie.
Va Bene Cicchetti znajduje się przy placu Konstytucji. Jego wnętrze zaprojektowali Piotr Maciaszek, Aleksandra Hyz i Karol Pasternak z NOKE Architects. Właścicielami baru są Agata Szaran i Emanuelle Guidi. Autorką projektów graficznych jest Ola Niepsuj – ilustratorka i graficzka, która specjalizuje się w sztuce kolażu, identyfikacji wizualnej, plakacie, projektowaniu opakowań, wydawnictw i infografik. To ona stworzyła w barze mozaikę oraz logotyp marki w postaci sygnetu w kształcie weneckiego lwa ze skrzydłami - patrona Wenecji.
Architekci doskonale znali Va Bene z Powiśla - pierwszy lokal Agaty i Emanuele. Kojarzył się z luźną atmosferą Rzymu i pyszną pizzą "z metra". Tym razem inwestorzy chcieli zaaranżować lokal inaczej, zachowując jednakże stylistykę włoskich miast.
Va Bene Cicchetti - dla tego baru inspiracją była Wenecja
Do środka wchodzi się przez półkolisty portal z antykowanego lustra. Na wprost znajduje się bar z czerwonego trawertynu, który ma swoje przedłużenie w postaci drążonego z bloku kamiennego coolera wypełnionego lodem i butelkami prosecco.
Inspiracją dla baru była Wenecja i jej kolory. Lokal nawiązuje, jak mówią architekci z Noke, do weneckiej flagi, która jest czerwono-złota. Mnie kojarzy się również ze słynnym daniem carpaccio, czyli cieniutko pokrojoną surową wołowiną, która jest specjałem i tradycyjną potrawą regionu Veneto.
Natomiast elementem zaskoczenia jest motyw acqua alta, tak zwanej wysokiej wody, która na jesieni i zimą zalewa całą Wenecję. Mieszkańcy chodzą wtedy po specjalnych kładkach i zakładają długie kalosze. Architektów z Noke zainspirowały weneckie restauracje, które działają mimo okresów acqua alta i są do wysokiej wody architektonicznie przystosowane.
W warszawskim lokalu "acqua alta" pojawia się w postaci zielonej podłogi i "sięga" w formie mozaiki takiego samego koloru kilkadziesiąt centymetrów w górę baru. Zabarwia też nogi stołów, krzeseł, cokoły oraz witryny i zalewa cały poziom -1, na którym znajdują się łazienki.
Całość dopełniają autorskie meble, w tym stoły i hockery przypominające weneckie słupki do mocowania gondoli wystające z wody kanałów.
Va Bene Cicchetti - wnętrze tego baru nawiązuje do mozaik warszawskich
Do zespołu dołączyła Ola Niepsuj (artystka i ilustratorka), która jest wielką miłośniczką Włoch. Stworzyła mozaikę, która według autorki najlepiej oddaje Wenecję, gdzie "słońce tańczy na wodzie”.
Poza tym mozaika nawiązuje do lokalnej tradycji warszawskich mozaik. W chodniku przy budynku Pl. Konstytucji 5 oraz 6, od strony ul. Waryńskiego, jest mozaika z datą budowy MDM-u. Druga, sufitowa, ciągnie się w podcieniach, które znajdują się po lewej stronie, patrząc w kierunku Pałacu Kultury. Jeśli spojrzymy w górę, zobaczymy mozaiki umieszczone w plafonach i ukazujące Ludzi Pracy w Ludowej Ojczyźnie. Mozaika nazywana jest popularnie Cztery Pory Roku i została wykonana w latach 1951-1952.
Wenecki lew stał się również logotypem baru. Pojawia się na artystycznych neonach czy ogromnej mosiężnej klamce przypominającej pałacowe pochwyty.
Bar Va Bene Cicchetti - gondolier w łazience
Zaskoczeniem jest łazienka, która została wykończona charakterystycznymi biało-czarnymi paskami zwieńczonymi czerwonym sufitem. Przywodzi to na myśl strój gondoliera w kapeluszu.
Witryny zostały zaprojektowane tak, aby można je było w całości otworzyć. W ten sposób w sezonie letnim do dyspozycji gości jest ogromnych rozmiarów ogródek.
Poza nim w najbliższym czasie będą również amfiteatralne schody i taras na dachu, gdzie znajdzie się również scena dla dj’ów lub muzyki na żywo. A wszystko to w kameralnym narożniku budynków starego MDM’u przy pięknej socrealistycznej płaskorzeźbie.