Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze jest na wszystkich najważniejszych wydarzeniach europejskiego designu. Dlatego nie zabrakło jej podczas konferencji PULSE w Pradze, gdzie dyskutowano o tym, co w projektowaniu najbardziej istotne. Temat tegorocznej konferencji w Pradze brzmiał „Zrównoważony rozwój: Jaka jest jego cena?”

Międzynarodowa platforma PULSE powróciła z kolejnym ważnym wydarzeniem po sukcesie majowego spotkania w Ostrawie. Dwudniowa konferencja, która odbyła się w dniach 2-3 października 2024 roku w Pradze, zjednoczyła profesjonalistów z dziedzin architektury, urbanistyki oraz projektowania wnętrz i produktów, reprezentujących pięć krajów Europy Środkowej: Austrię, Czechy, Węgry, Polskę, i Słowację. Na jakie problemy współczesnego świata może odpowiedzieć architektura, zastanawiali się uczestnicy PULSE w Pradze.

Czy jest platforma PULSE?

PULSE to inicjatywa mająca na celu mapowanie, łączenie i inspirowanie branż kreatywnych w całej Europie Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem architektury, urbanistyki oraz projektowania wnętrz i produktów. Podstawowym celem projektu jest wspieranie wymiany najlepszych praktyk i zachęcanie do dialogu pomiędzy profesjonalistami - architektami, projektantami, deweloperami, naukowcami oraz decydentami z pięciu krajów.

Poprzez konferencje, dyskusje, wystawy i wydarzenia networkingowe PULSE umożliwia uczestnikom z różnych dziedzin branż kreatywnych wymianę doświadczeń, know-how i wizji, promując współpracę i stymulując dyskusję w całym regionie Europy Środkowej.

Podczas niezwykle poruszającego wystąpienia Kengo Kuma zaprezentował projekty powstałe w jego pracowni.

Wśród najważniejszych wydarzeń tegorocznego spotkania znalazł się ekskluzywny wykład Kengo Kumy, jednego z czołowych architektów na świecie, oraz gala, podczas której nastąpiło ogłoszenie zwycięzców nagród PULSE Awards, w której udział wzięli czołowi architekci i projektanci z regionu Europy Środkowej, a jedną z nagród otrzymało polskie studio Projekt Praga, zaś Kengo Kuma został uhonorowany prestiżową nagrodą Jan Kaplický Lifetime Achievement PULSE Award, wyróżnieniem w postaci chłodziarki do szampana zaprojektowanej przez Jana Kaplický’ego i powołanej do życia przez Maxima Velčovský’ego przy wsparciu marki Lasvit, jednego z głównych partnerów konferencji. Kuma, po zeszłorocznej nagrodzie dla Daniela Libeskinda, stanie się najnowszym laureatem tego wyjątkowego wyróżnienia.

PULSE szybko zyskało pozycję wiodącej platformy wymiany innowacyjnych pomysłów i wspierania współpracy kreatywnej ponad granicami. Inicjatywa ma na celu połączenie architektów, projektantów, naukowców i decydentów oferując przestrzeń do dialogu, dzielenia się najlepszymi praktykami i stawiania czoła wyzwaniom kształtującym dzisiejszy kreatywny krajobraz Europy Środkowej.

Daniel Stach był moderatorem spotkań na scenie PULSE

„Od początku naszym celem było stworzenie forum, podczas którego profesjonaliści mogliby wymieniać się doświadczeniami i wzajemnie się inspirować, niezależnie od tego, gdzie mieszkają i jaki jest zakres ich pracy” - powiedział Miloš Štěpař, założyciel platformy PULSE. „PULSE odpowiada na potrzebę twórców nie tylko komunikowania się, ale także wspólnego znajdowania nowych ścieżek rozwoju” - dodał.

Architekt Kacper Gronkiewicz przedstawił przejmującą prezentację na temat wpływu przemysłu odzieżowego na środowisko

Zrównoważony rozwój: Jaka jest jego cena?

Temat tegorocznej konferencji w Pradze brzmiał: „Zrównoważony rozwój: Jaka jest jego cena?”. Prelegenci podzielili się spostrzeżeniami i doświadczeniami na temat wyzwań oraz możliwości wdrażania zrównoważonych praktyk w architekturze, projektowaniu produktów i wnętrzach. W programie zaprezentowano zarówno historie sukcesu, jak i szczere refleksje na temat błędów i wyciągniętych wniosków.

„Naszym celem jest wywołanie dyskusji o tym, co naprawdę działa i gdzie musimy wprowadzić zmiany, aby zrównoważony rozwój przeszedł od teorii do codziennej rzeczywistości” - wyjaśniał Štěpař.

Panel na temat materiałów, które pomagają bardziej odpowiedzialnym projektowaniu, w którym udział wzięła Jadwiga Husarska-Sobina był jednym z najciekawszych wydarzeń drugiego dnia wydarzenia.

Na konferencji nie zabrakło także prelegentów z Polski. Wystąpili między innymi architekci: Robert Konieczny, Marta Sękulska-Wrońska, Kacper Gronkiewicz; projektanci Jadwiga Husarska-Sobina, Robert Pludra oraz Marcin Szczelina - krytyk i kurator architektury, od 2014 roku ekspert europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award. To właśnie Marcin Szczelina ogłoszony został kuratorem kolejnej edycji PULSE i wszystkich wydarzeń związanych z platformą na cały przyszły rok!

Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury z Polski, ogłoszony został kuratorem kolejnej edycji PULSE i wszystkich wydarzeń związanych z tą platformą na cały przyszły rok. Więcej na: pulse.archi.

Gratulujemy i czekamy na program kolejnego wydarzenia! 

Autor
Puls projektowania. Na jakie problemy współczesnego świata może odpowiedzieć architektura?
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...