Kluczem do sukcesu serialu jest choćby wciągająca fabuła i znakomita obsada. Jednak część produkcji zachwyca też wizualnie - np. pięknymi wnętrzami, w których dzieje się akcja. Różnorodność tematów i gatunków to również moc inspiracji z obszaru designu. Jakie seriale wyróżniają się w tym aspekcie?
Klasyka na bogato lub w wersji przytulnej, wielkomiejski szyk, a może kreatywna zabawa stylami? W temacie wnętrz i scenografii sporo seriali ma naprawdę dużo do zaoferowania. Oto subiektywna lista 10 tytułów, w których „tło” nie jest traktowane po macoszemu!
Zbrodnie po sąsiedzku
Znaczna część serialowej akcji dzieje się w budynku Arconia, który jest inspirowany luksusowymi kamienicami Nowego Jorku. To prawdziwa gratka dla fanów szykownej klasyki, a także stylistyki art déco. Co ciekawe, wnętrza mieszkań bohaterów są niejako przedłużeniem osobowości właścicieli. A że mamy do czynienia z wyjątkowo barwnymi postaciami, również design jest i intrygujący, i różnorodny. Równie ciekawe są wyprawy poza Arconię - z tych samych powodów!
Emily w Paryżu
Choć serial bywa krytykowany za swoją stereotypowość, cukierkowość, a niekiedy wręcz kiczowatość, to jednak ma oddane rzesze fanów, a aspekty wizualne również się w nim
wyróżniają! Chodzi tu zarówno o modę, jak i właśnie o wnętrza. Paryż oglądamy z wielu perspektyw - wnętrz biurowych, mieszkalnych, ale też restauracji, kawiarni i innych miejsc, w których odbywają się spotkania i istotne dla fabuły wydarzenia. Do tego wyprawy poza francuską stolicę nie należą do rzadkości - w ostatnim sezonie pojawił się też istotny wątek rzymski.
Sukcesja
Serial daje ciekawy wgląd w życie uprzywilejowanych i… zepsutych oraz obrzydliwie bogatych. A jeśli w grę wchodzą duże pieniądze, to i pojawiają się olśniewające wnętrza! W „Sukcesji” można zobaczyć m.in. ekskluzywne biura, ultranowoczesne apartamenty, ale też wiele klasyki - i to niekoniecznie w wersji pełnej złota i teatralności.
Większość akcji dzieje się w Nowym Jorku, jednak wraz z bohaterami można też wybrać się do Anglii, Włoch, Skandynawii czy na luksusowy jacht.
Peaky Blinders
Kolejna wycieczka w przeszłość - tym razem do Anglii w okresie tuż po I wojnie światowej. W serialu można zobaczyć sporo ciemnych, „męskich”, industrialnych wnętrz, ale też eleganckich klubów i domów w stylu art déco. Mieszkania gangsterskich rodzin emanują luksusem, a w scenografii doskonale uchwycono styl tamtych czasów z takimi elementami, jak drewniane boazerie, piękne antyki czy przygaszone kolory. Większość akcji dzieje się w Birmingham, jednak fani Londynu również doczekają się czegoś dla siebie!
Downton Abbey
Kostiumowo, wiktoriańsko i na bogato! Każdy, kto lubi taką konwencję, nie może pominąć serialu „Downton Abbey”, który musiał znaleźć się na naszej liście. Wnętrza angielskiej posiadłości Crawleyów doskonale odzwierciedlają epokę. Zobaczymy więc m.in. ciemne drewno, antyki, ekskluzywne tkaniny czy wzorzyste tapety.
Mad Men
Serial, który zapracował na miano kultowego. Do tego mocno wpłynął na kulturę i estetykę - w dużej mierze to właśnie od niego zaczęła się moda na styl retro i lata 60. Biuro agencji reklamowej Sterling Cooper Draper Pryce wyróżnia się wyważoną elegancją, w której proste linie, drewniane akcenty czy charakterystyczne meble budują wrażenie siły oraz prestiżu. Mieszkanie Dona Drapera z kolei urzeka klimatem nieco minimalistycznego apartamentu tamtych czasów.
Wielkie kłamstewka
Zachwycające, nadmorskie posiadłości pokazane w serialu stanowią kwintesencją tzw. stylu modern coastal. Przestronne wnętrza, jasne kolory, naturalne tkaniny oraz duże okna tworzą intrygujący, a przy tym spójny miks luksusu i przytulności w mocno kalifornijskim wydaniu. Piękne wnętrza domów bohaterek i spektakularna sceneria kontrastują przy tym z dość dramatycznymi wydarzeniami oraz napiętą akcją.
Gambit królowej
Kolejna wycieczka w epokę retro! Stylowe wnętrza lat 50. i 60. to niejako bohater drugoplanowy serialu. Każde mieszkanie, hotel, a nawet sierociniec w warstwie wizualnej
znakomicie oddają ducha epoki. Możemy podziwiać np. żywe kolory, charakterystyczne, geometryczne tapety czy meble, które współcześnie miewają status ikon designu.
The Crown
To prawdziwa gratka dla miłośników brytyjskiej monarchii. Kilka dekad historii idzie w parze z przeglądem wnętrz, które zasadniczo nie przechodzą istotnej metamorfozy. Cały czas możemy podziwiać majestatyczne przestrzenie brytyjskich pałaców w - dosłownie! - królewskim wydaniu.
Marmurowe posadzki, bogato zdobione tapety, a może meble w stylu empire? Tego oczywiście nie brakuje na ekranie.
American Horror Story: Hotel
Na koniec coś z dreszczykiem emocji i solidną porcją grozy. W piątym sezonie przenosimy się do gustownego i tajemniczego hotelu Cortez zbudowanego w latach 20. XX wieku w Los Angeles. Efekt? Wspaniałe wnętrza art déco i szykowna elegancja, która zresztą stała się bazą dla rozwoju szeroko rozumianego stylu glamour. Główne miejsce akcji skrywa przy tym wiele mrocznych sekretów. Co ciekawe, właśnie od roli w tym serialu aktorska kariera Lady Gagi nabrała tempa.