15-16 maja 2025 roku w Dolnych Witkowicach w Ostrawie odbędzie się trzecia edycja PULSE Festival - największego wydarzenia poświęconego architekturze i designowi w Europie Środkowej. Głównym kuratorem tegorocznej edycji został Marcin Szczelina, uznany krytyk architektury, który nadaje festiwalowi wyrazisty, zaangażowany kierunek pod hasłem RESTART.
PULSE 2025: architektura, design i zmiana systemowa
PULSE Festival to międzynarodowa platforma spotkań architektów, projektantów, innowatorów i liderów opinii, gromadząca corocznie ponad 2000 uczestników z Czech, Polski, Austrii, Słowacji i Węgier - oraz gości z całej Europy i świata.
To przestrzeń twórczego dialogu, wymiany idei i budowania sieci współpracy ponad granicami dyscyplin i krajów. Celem wydarzenia jest stworzenie długofalowej platformy transformacji i refleksji nad rolą architektury oraz designu w kontekście globalnych wyzwań. To miejsce edukacji i inicjowania zmiany poprzez architekturę, urbanistykę i design.
Od początku naszym celem było stworzenie długofalowej platformy dla profesjonalistów - przestrzeni do dyskusji, wymiany doświadczeń i wspólnego działania ponad granicami. PULSE odpowiada na realną potrzebę łączenia, inspirowania i inicjowania zmian - mówi Miloš Štěpař, założyciel PULSE i dyrektor festiwalu.
RESTART jako narzędzie zmiany. Marcin Szczelina kuratorem PULSE 2025
Pod hasłem RESTART tegoroczna edycja PULSE 2025 koncentruje się na praktycznym wymiarze projektowania w czasach kryzysu - od zmian klimatycznych po redefinicję relacji społecznych i odpowiedzialności branżowej.
Nie interesują nas puste slogany. RESTART to przestrzeń eksperymentu, wdrażania i testowania konkretnych rozwiązań - wyjaśnia Marcin Szczelina, główny kurator tegorocznej edycji festiwalu.
Kurator podkreśla konieczność redefinicji architektury jako dyscypliny - nie tylko w kontekście estetyki, ale przede wszystkim odpowiedzialności i zdolności adaptacyjnych.
Architektura i design nie mogą już dłużej opierać się wyłącznie na idei trwałości - dziś muszą skupiać się na zdolności do transformacji. Musimy odejść od struktur, które opierają się zmianom, i zacząć tworzyć takie, które potrafią się adaptować, regenerować i odpowiadać na zmieniającą się rzeczywistość - dodaje Marcin Szczelina.
Współpraca PULSE Festival z Marcinem Szczeliną to ważny moment w rozwoju wydarzenia. Szczelina nie tylko nadał merytoryczny kontekst tegorocznej edycji, ale również zaproponował wdrożenie zmian, które będą widoczne w strukturze festiwalu przez kolejne lata.
Program festiwalu PULSE 2025
PULSE 2025 wprowadza nową, dwudniową formułę programową, z wyraźnym podziałem tematycznym:
- 15 maja 2025 - Od produktu po wnętrza i architekturę
Całodzienny program poświęcony projektowaniu w skali mikro i makro: od produktu, przez wnętrze, po architekturę. tego dnia na festiwalu PULSE 2025 będą poruszane takie tematy, jak: innowacje materiałowe, projektowanie cyrkularne, zrównoważony luksus, światło jako medium, branding krytyczny.
Prelegenci PULSE 2025 to m.in.: Patrick Norguet, Eva Jiřičná, Pavol Paňák, Oskar Zięta, Marco Dessí, Kickie Chudikova, Michael Vasku, Lenka Míková, Stephan Vary, Bálazs Falvai, Jakub Pollág, Robert Konieczny, Dávid Török, Johannes Rath, Sandra Kumorowski, Rahul Shankhwalker, Michal Matlon.
- 16 maja 2025 - Architektura i urbanistyka
Jednodniowy blok tematyczny poświęcony przyszłości miast i architekturze jako narzędziu odpowiedzialnej zmiany. Tematy: adaptacyjność urbanistyczna, konkursy jako narzędzie urbanistyczne, neuroarchitektura, inkluzywność przestrzeni, rewitalizacja dziedzictwa, odpowiedzialność inwestycyjna.
Prelegenci PULSE 2025 to m.in.: Winy Maas, Matúš Vallo, JEMS Architekci, Kryštof Chybík, Querkraft Architekten, ZeroZero, Lépték Architects, David Basulto, Ivan Blasi, Milota Sidorová, Otto Ng, Artur Borejszo, Stefan Behnisch, Zygmunt Borawski, Vít Máslo, Ondřej Vysloužil, LAAB Architects.
Nowość: FORBES STAGE
Nowym elementem tegorocznej edycji jest FORBES STAGE - scena programowa przygotowana przez czeską redakcję magazynu Forbes. To przestrzeń żywych debat i spotkań projektantów z przedstawicielami biznesu, instytucji i mediów, koncentrująca się na decyzjach, wdrażaniu i odpowiedzialności projektowej.
Bilety i rejestracja na festiwal PULSE 2025
Liczba wejściówek na PULSE 2025 jest ograniczona. Bilety obejmują dostęp do wszystkich scen, wystaw, przestrzeni networkingowych i wydarzeń towarzyszących. Dostępne są również specjalne pakiety dla gości zagranicznych z pełnym wsparciem organizacyjnym. Rejestracja i więcej informacji na temat festiwalu PULSE 2025 na stronie: pulse.archi/ostrava
Ciekawostka: Dom kuratora Marcina Szczeliny jako manifest projektowy
W majowym numerze magazynu Czas na Wnętrze prezentujemy wnętrze mieszkania Marcina Szczeliny. To nie tylko prywatna przestrzeń, ale też eksperyment projektowy i refleksja nad architekturą codzienności. Zdjęcia dostępne w drukowanym wydaniu oraz online.