Louis Vuitton to francuski dom mody, którego historia sięga połowy XIX wieku. W dzisiejszych czasach uznawany jest za jeden z najsłynniejszych i najbardziej luksusowych domów mody w historii, który nie tylko wyznacza trendy, ale też współpracuje z gigantami z różnych dziedzin. Nowa kolekcja Louis Vitton została zaprojektowana przez jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystek azjatyckich. Powiedzieć, że Yayoi Kusama jest nietuzinkową artystką tworzącą oryginalne prace to nie powiedzieć nic. Kim właściwie jest i co warto o niej wiedzieć?
Królowa kropek
Yayoi Kusama jest najwybitniejszą artystką japońską i najdroższą artystką na świecie, której obraz sprzedany w 2008 roku za ponad 5 milionów dolarów był najdroższym sprzedanym obrazem żyjącej wciąż artystki.
Jest nie tylko malarką i rzeźbiarką, ale również poetką, performerką awangardową oraz aktywistką polityczną. W świecie sztuk plastycznych nazywana jest królową kropek, ponieważ właśnie kropkami pokrywa swoje instalacje, obrazy i rzeźby. Do znaków rozpoznawczych artystki należą również niezwykle krzykliwe kolory zestawiane ze sobą na zasadzie silnego kontrastu.
Trudne dzieciństwo przyszłej artystki
Yayoi Kusama przyszła na świat w 1929 roku w Matsumoto. Jej rodzice byli plantatorami kwiatów, warzyw i owoców, a więc należeli do zamożnej i wpływowej części społeczeństwa. Z kolei ona już w wieku dziesięciu lat zainteresowała się sztuką, ale też od dzieciństwa miewała silne ataki paniki oraz halucynacje. W gorsze dni plantacje jej rodziców zamieniały się w jej oczach w armie mówiących kwiatów, które miały zamiar ją zaatakować.
W swojej biografii artystka wspominała o tym, że jej ojciec bardzo często korzystał z usług zarówno luksusowych kurtyzan, jak i zatrudnianych przez siebie robotnic, zaś matka zmuszała ją do śledzenia jego poczynań i zdawanie sobie relacji. Wskutek tego była karana zarówno przez nią, jak i przez tatę, a sytuacja ta tylko pogłębiała problemy psychiczne, do których miała skłonności. Wielkim przełomem w jej życiu była również druga wojna światowa, która sprawiła, że do chwili obecnej jest zaangażowaną pacyfistką.
Sztuka i wojna
Dziewczynka nie rozstawała się ze szkicownikiem, mimo że nikt z rodziny nie popierał jej artystycznych inklinacji. Yayoi miała trzynaście lat, kiedy rozpoczęła pracę w fabryce wytwarzającej sprzęt dla japońskiej armii. Druga wojna światowa i jej skutki dla Japonii były dla niej horrorem, a przecież w domu również nie znajdowała poczucia bezpieczeństwa. Uciekała w sztukę, ale wszystkie traumy z dzieciństwa powróciły ze zdwojoną siłą po latach.
Pod koniec lat pięćdziesiątych młoda artystka postanowiła wylecieć do Nowego Jorku, gdzie jej sztuka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Awangardowe pomysły Yayoi spotkały się nawet z uznaniem liczących się już wtedy artystów, takich jak Andy Warhol.
Sukcesy zawodowe szły w parze ze szczęściem w życiu prywatnym. Artystka zakochała w amerykańskim artyście wizualnym, Josephie Cornellu, z którym stworzyła szczęśliwy związek. Był on o tyle nietypowy, że na życzenie artystki w ogóle nie było mowy o seksie, ponieważ ten wskutek dziecięcych przeżyć zawsze budził w niej skrajne obrzydzenie.
Największe osiągnięcia Yayoi Kusamy
Mająca ponad 90 lat Yayoi Kusama uchodzi za bardzo płodną artystkę, niemniej jednak w jej twórczości wyróżnia się co najmniej kilka osiągnięć, które zapewniły jej niezwykły rozgłos. W 1965 roku stworzyła lustrzany pokój wypełniony refleksami, który przeszedł do historii jako Infinity Mirror Room - Filled with the Brilliance of Life.
Trzy lata później stworzyła performance, w trakcie którego udzieliła ślubu jednopłciowej parze występującej w zaprojektowanych przez niej strojach. Głośno było również o jej prowokacji, która polegała na wysłaniu listu do prezydenta Stanów Zjednoczonych, Richarda Nixona. W liście tym artystka zaproponowała mu seks w zamian za zakończenie wojny w Wietnamie.
Za swoje awangardowe prace malarskie wypełnione kropkami otrzymała wiele prestiżowych nagród, wśród których najważniejszą jest Praemium Imperiale, nazywany Noblem w dziedzinie sztuki.
Powrót demonów z przeszłości
Na początku lat siedemdziesiątych zmarł Joseph Cornell, czyli ukochany artystki, a wkrótce później również jej ojciec. Wydarzenia te były katalizatorem nawrotu choroby i traumy z dzieciństwa. Yayoi Kusama postanowiła wówczas wrócić do Japonii i poddać się kompleksowej opiece psychiatrycznej. Do dnia dzisiejszego, mimo że wciąż tworzy i współpracuje z Louis Vuitton, znajduje się w jednym z japońskich szpitali psychiatrycznych.
All images are ©Yayoi Kusuma