Louis Vuitton to francuski dom mody, którego historia sięga połowy XIX wieku. W dzisiejszych czasach uznawany jest za jeden z najsłynniejszych i najbardziej luksusowych domów mody w historii, który nie tylko wyznacza trendy, ale też współpracuje z gigantami z różnych dziedzin. Nowa kolekcja Louis Vitton została zaprojektowana przez jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystek azjatyckich. Powiedzieć, że Yayoi Kusama jest nietuzinkową artystką tworzącą oryginalne prace to nie powiedzieć nic. Kim właściwie jest i co warto o niej wiedzieć?

Królowa kropek

Yayoi Kusama jest najwybitniejszą artystką japońską i najdroższą artystką na świecie, której obraz sprzedany w 2008 roku za ponad 5 milionów dolarów był najdroższym sprzedanym obrazem żyjącej wciąż artystki.

Jest nie tylko malarką i rzeźbiarką, ale również poetką, performerką awangardową oraz aktywistką polityczną. W świecie sztuk plastycznych nazywana jest królową kropek, ponieważ właśnie kropkami pokrywa swoje instalacje, obrazy i rzeźby. Do znaków rozpoznawczych artystki należą również niezwykle krzykliwe kolory zestawiane ze sobą na zasadzie silnego kontrastu. 

Nowa kolekcja Louis Vuitton zaprojektowana przez artystkę. fot. Brad Dickson

Trudne dzieciństwo przyszłej artystki

Yayoi Kusama przyszła na świat w 1929 roku w Matsumoto. Jej rodzice byli plantatorami kwiatów, warzyw i owoców, a więc należeli do zamożnej i wpływowej części społeczeństwa. Z kolei ona już w wieku dziesięciu lat zainteresowała się sztuką, ale też od dzieciństwa miewała silne ataki paniki oraz halucynacje. W gorsze dni plantacje jej rodziców zamieniały się w jej oczach w armie mówiących kwiatów, które miały zamiar ją zaatakować.

W swojej biografii artystka wspominała o tym, że jej ojciec bardzo często korzystał z usług zarówno luksusowych kurtyzan, jak i zatrudnianych przez siebie robotnic, zaś matka zmuszała ją do śledzenia jego poczynań i zdawanie sobie relacji. Wskutek tego była karana zarówno przez nią, jak i przez tatę, a sytuacja ta tylko pogłębiała problemy psychiczne, do których miała skłonności. Wielkim przełomem w jej życiu była również druga wojna światowa, która sprawiła, że do chwili obecnej jest zaangażowaną pacyfistką.

Portret artystki, fot. Yusuke Miyasaki, © Yayoi Kusama

Sztuka i wojna

Dziewczynka nie rozstawała się ze szkicownikiem, mimo że nikt z rodziny nie popierał jej artystycznych inklinacji. Yayoi miała trzynaście lat, kiedy rozpoczęła pracę w fabryce wytwarzającej sprzęt dla japońskiej armii. Druga wojna światowa i jej skutki dla Japonii były dla niej horrorem, a przecież w domu również nie znajdowała poczucia bezpieczeństwa. Uciekała w sztukę, ale wszystkie traumy z dzieciństwa powróciły ze zdwojoną siłą po latach.

Pod koniec lat pięćdziesiątych młoda artystka postanowiła wylecieć do Nowego Jorku, gdzie jej sztuka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Awangardowe pomysły Yayoi spotkały się nawet z uznaniem liczących się już wtedy artystów, takich jak Andy Warhol.

Instalacja "Dots Obsession", podczas wystawy "Look Now, See Forever" w Galerii Sztuki Nowoczesnej w Brisbane (Australia), 2011, fot. Mark Sherwood

Sukcesy zawodowe szły w parze ze szczęściem w życiu prywatnym. Artystka zakochała w amerykańskim artyście wizualnym, Josephie Cornellu, z którym stworzyła szczęśliwy związek. Był on o tyle nietypowy, że na życzenie artystki w ogóle nie było mowy o seksie, ponieważ ten wskutek dziecięcych przeżyć zawsze budził w niej skrajne obrzydzenie. 

Największe osiągnięcia Yayoi Kusamy

Mająca ponad 90 lat Yayoi Kusama uchodzi za bardzo płodną artystkę, niemniej jednak w jej twórczości wyróżnia się co najmniej kilka osiągnięć, które zapewniły jej niezwykły rozgłos. W 1965 roku stworzyła lustrzany pokój wypełniony refleksami, który przeszedł do historii jako Infinity Mirror Room - Filled with the Brilliance of Life. 

Instalacja "The Moment of Regeneration", 2004, fot. M+/ ©Yayoi Kusuma

Trzy lata później stworzyła performance, w trakcie którego udzieliła ślubu jednopłciowej parze występującej w zaprojektowanych przez niej strojach. Głośno było również o jej prowokacji, która polegała na wysłaniu listu do prezydenta Stanów Zjednoczonych, Richarda Nixona. W liście tym artystka zaproponowała mu seks w zamian za zakończenie wojny w Wietnamie.

Za swoje awangardowe prace malarskie wypełnione kropkami otrzymała wiele prestiżowych nagród, wśród których najważniejszą jest Praemium Imperiale, nazywany Noblem w dziedzinie sztuki. 

Powrót demonów z przeszłości

Na początku lat siedemdziesiątych zmarł Joseph Cornell, czyli ukochany artystki, a wkrótce później również jej ojciec. Wydarzenia te były katalizatorem nawrotu choroby i traumy z dzieciństwa. Yayoi Kusama postanowiła wówczas wrócić do Japonii i poddać się kompleksowej opiece psychiatrycznej. Do dnia dzisiejszego, mimo że wciąż tworzy i współpracuje z Louis Vuitton, znajduje się w jednym z japońskich szpitali psychiatrycznych.

All images are ©Yayoi Kusuma