Legendarny Serwis Łabędzi ma już 286 lat, a nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Krótka historia Serwisu Łabędziego z Miśni

Kiedy hrabia Heinrich von Brühl zamawiał w Królewskej Manufakturze Porcelany w Miśni swój ślubny serwis, nie przypuszczał, że daje początek arcydziełu, które zapisze się w historii jako najbardziej znany i największy komplet z porcelany. Przeznaczony dla 100 osób serwis liczył ponad 2200 sztuk!

Hrabia na dworze Augusta III Mocnego sprawował wiele wysokich urzędów. Był także dyrektorem manufaktury w Miśni. Pełniąc tę funkcję miał prawo do darmowych zamówień, z czego chętnie korzystał.

Wykonane współcześnie w fabryce w Miśni elementy Serwisu Łabędziego dostępne są w salonach Rosenthal i online na stronie karenski.pl.

Serwis Łabędzi wykonał dla niego sam Johann Joachim Kändler, najlepszy w ówczesnej Europie modelerz porcelany. Wyjątkowość kompletu polegała też na tym, że był rzeźbiony. Reliefowym dekoracjom z motywem łabędzi towarzyszyły rzeźby mitologicznych i fantastycznych postaci związanych z wodą

Autor
Legendarny serwis z Miśni ma już 286 lat! Jadano z niego na dworze króla Augusta!
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...