Biennale Architektury w Wenecji to jedno z najbardziej znanych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie. Poznajcie główne zagadnienia i problemy w architekturze, które podejmują artyści z całego świata.

Od 1895 roku promuje nowe nurty artystyczne, zarówno w sztuce jak i w architekturze. Obejmuje również festiwale taneczne, muzyczne, teatralne i filmowe. To właśnie podczas Biennale w 1932 roku odbył się pierwszy na świecie Festiwal Filmowy. Na Biennale w Wenecji ma miejsce wiele wystaw: główna, prezentacja pawilonów narodowych czy imprezy towarzyszący. 

Tegoroczne wydarzenie rozciągnięte jest w czasie od maja do listopada 2023. Jego kuratorka, Lesley Lokko, zaproponowała główny temat pod hasłem „Laboratorium przyszłości”. Wystawy mają dotyczyć nie tylko nowych technologii, ale również rozwoju Afryki, która jako jedyne miejsce na świecie pozostaje w tyle za tzw. krajami zachodnimi.

Wystawy na Biennale pokażą 63 kraje. Pierwszy raz będą wśród nich Niger i Panama, powróci też Watykan. Niestety nie będzie w tym roku pawilonu ukraińskiego. Natomiast pawilon rosyjski - podobnie jak w 2022 roku - będzie zamknięty. Wydarzenie potrwa do listopada.

Japońska herbaciana na Biennale w Wenecji 

Nie sposób odwiedzić wszystkich wydarzeń. Chcąc nie chcąc trzeba wybierać wśród wielu imprez i instalacji. Moją uwagę zwróciła np. instalacja zbudowana przez studio Mitsubishi Jisho Design z Tokio, która przedstawia herbaciarnię z materiałów na bazie odpadów spożywczych. To odpowiedź na marnowanie jedzenia, nie tylko przez gospodarstwa domowe, ale przede wszystkim przez wielkie markety.

Architekci Takaaki Fuji, Hiroya Inage i De Yuan Kang stworzyli niewielki kubik, który nazwany został Veneti-An – to połączenie słów Venetian i An, co po japońsku oznacza małą chatkę i jest często używane w nazwach herbaciarni.

Herbaciarnia została zaprojektowana nie tylko po to, aby przeżyć japońską ceremonię parzenia herbaty, ale również zastanowić się, w jaki sposób ludzie spotykają się, współpracują i cieszą swoim towarzystwem po pandemii Covid. - Chodzi o tworzenie rozmów - powiedział De Yuan Kong.

Herbaciarnia została zbudowana m.in. z fusów z kawy i makaronu, które są znakiem rozpoznawczym Wenecji i całych Włoch. Wraz z 7165 papierowymi tubami i 128 korkowymi panelami podłogowymi zawiera 74 panele wykonane z mielonej kawy i 2324 łączone elementy wykonane z wyrzuconego makaronu.

Zdaniem architektów produkowane przez firmę Fabula komponenty fugowe na bazie makaronu są równie trwałe jak beton. Veneti-An jest wodoodporny, ponieważ jego elementy zostały pokryte płynem na bazie krzemu przez japońskiego producenta powłok krzemionkowych SilicaGen.

Zespół architektów będzie rejestrować zmiany w materiałach podczas sześciomiesięcznej wystawy.

Albańskie ekrany na Biennale w Wenecji

Doświadczenie medytacji proponuje również wystawa „Przedwczesne medytacje, czyli jak uczymy się żyć w zsyntetyzowanych rzeczywistościach”. Zespół kuratorski składa się z architektów Martina Gjoleki i Ery Merkuri, którzy wystawiają wspólnie z architektem Ani Marku i artystą cyfrowym 3D Geraldo Prendushi.

Wystawa bada globalne problemy, takie jak rola transformacji cyfrowej i kryzys klimatyczny. Obserwuje dwie opuszczone przestrzenie miejskie w Tiranie: pusty stadion i sztuczne jezioro. Analizuje związek między ludźmi, środowiskiem i technologią. Stara się odpowiedzieć na pytanie, gdzie przebiega granica między naturalnym a sztucznym krajobrazem.

Polski pawilon na Biennale w Wenecji

Obserwowanie wirtualnych rzeczywistości i ich wpływu na środowiska fizyczne jest powracającym tematem. Wśród wielu wystaw badających ten problem znalazła się również ta w pawilonie polskim.

Punktem wyjścia dla polskiej wystawy są cyfrowe metody przetwarzania informacji. Instalacja pod tytułem Datament stara się udowodnić, jak bardzo zniekształcony obraz świata uzyskujemy za ich sprawą. Tytułowy neologizm Datament oznacza wszechobecne rządy danych nieustannie kształtujący rzeczywistość, w której przyszło nam żyć, tworzyć i mieszkać.

W post-cyfrowej rzeczywistości zmuszeni jesteśmy całkowicie zawierzyć nowym, cyfrowym metodom radzenia sobie z danymi. Zawierzamy logice algorytmów, które w sensie poznawczym nie są odzwierciedleniem naszej optyki.

Biennale w Wenecji i city break w jednym

Biennale Architektury w Wenecji wymaga uważności i wrażliwości na tematy, które impreza ta podejmuje. Nie jest to łatwe, ale warto tu przyjechać i zobaczyć przynajmniej kilka wystaw i instalacji. A przy okazji zrobić sobie city break. Uwaga: najlepiej wybrać się do Wenecji we wrześniu lub październiku, kiedy upał nie doskwiera, a turyści nie odstraszają.

 

Autor
Japońska herbaciarnia, albański ekran, polski świat z rurek - obok tych wystaw nie można przejść obojętnie! Zapraszamy na Biennale Architektury w Wenecji
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...