Polecamy najciekawsze wystawy oraz wydarzenia odbywające się w europejskich galeriach, muzeach i instytucjach kultury.

Jedyna taka artystka

„Yayoi Kusama: 1945 to Now”, Muzeum Guggenheima, Bilbao, do 8 października 2023 r., www.guggenheim-bilbao.eus

Retrospektywna wystawa japońskiej artystki Yayoi Kusamy (ur. 1929, Matsumoto). Najobszerniejszy pokaz jej prac zorganizowany w Hiszpanii w ostatniej dekadzie. Na wystawie prezentowanych jest prawie 200 dzieł sztuki - obrazów, rysunków, rzeźb, instalacji i materiałów archiwalnych dokumentujących jej happeningi i performance - wystawa analizuje twórczość Kusamy od jej pierwszych rysunków jako nastolatki podczas II wojny światowej, aż do jej ostatnich instalacji.

Yayoi Kusama wśród swoich prac, fot. Yusuke Miyazaki

Barok wydobyty z mroku

„Baroque - Out of Darkness”, SMK - National Gallery of Denmark, Kopenhaga, do 5. listopada 2023 r., www.smk.dk

Wystawa prezentuje ponad osiemdziesiąt dzieł takich artystów jak Rembrandt van Rijn, Peter Paul Rubens i Margareta Haverman. Wszystkie eksponaty stanowią część bogatej kolekcji sztuki europejskiej SMK z XVII wieku, a wiele z nich zostało wydobytych z magazynów muzeum lub przywiezionych z duńskich zamków, gdzie były przechowywane od pokoleń.

Karel Dujardin, Chłopiec dmuchający bańki mydlane. Alegoria o przemijalności i kruchości życia, olej na płótnie, 1683 r.

Po szeroko zakrojonych pracach restauracyjnych są teraz po raz pierwszy od ponad 100 lat wystawiane publicznie, pomagając rzucić nowe światło na okres baroku. Poprzez obrazy, prace na papierze i odlewy gipsowe zwiedzający mogą odkryć dynamiczny rozwój baroku jako epokę wojen, wolnomyślicielskich filozofów, alchemii, wiary i przesądów, polowań na czarownice.

Największe święto architektury

Biennale Architektury, Wenecja, do 26 listopada 2023 r., www.labiennale.org

Biennale Architektury, czyli Międzynarodowa Wystawa Architektury, odbywa się od 1980 roku i ukazuje najważniejsze światowe dokonania, projekty i koncepcje architektoniczne. Wystawa dzieli się na dwie części: ekspozycje narodowe w tzw. pawilonach i wystawę kuratorską. W tym roku w Pawilonie Polskim prezentowana jest ekspozycja pod tytułem Datament.

Pawilon Polski, Datament, fot. Matteo de Mayda, Courtesy: La Biennale di Venezia

Pozwala ona doświadczyć danych w ich „fizycznej” postaci. Wystawa staje się punktem wyjścia do dyskusji o tym, że choć nowe technologie nie są w stanie zaproponować nam gotowych rozwiązań, mogą pomóc w stawianiu lepszych pytań.

Pamiętajcie o ogrodach

„The Garden - Six Centuries of Art and Nature ”, Nationalmuseum, Sztokholm, do 7. stycznia 2024 r., www.nationalmuseum.se

Wystawa w Muzeum Narodowym w Sztokholmie prezentuje w jaki sposób ogrody były przedstawiane w sztuce przez sześć ostatnich stuleci. Wystawa obejmuje ponad 300 obrazów, rysunków, przedmiotów sztuki użytkowej i rzeźb. Wśród artystów można wymienić takie nazwiska jak: Watteau, Boucher, Oudry, Le Notre, czy Monet. Sztuka ogrodowa rozkwita na ich płótnach bujnie, wprowadzając nas w klimat dawnych epok.

Johan Johnsen, Martwa natura z bukietem, olej na płótnie, fot. Erik Cornelius/Nationalmuseum
Autor
4 europejskie wystawy, które warto odwiedzić będąc na wakacjach!
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...