Co wiemy o sztuce belgijskiej? Chyba niewiele albo zgoła nic. Teraz nadarza się okazja, żeby te braki uzupełnić. Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowało bowiem pokaz malarstwa belgijskiego z XIX i początku XX wieku.

W tym czasie właśnie dokonał się prawdziwy rozkwit sztuki tego kraju, co było związane z osiągnięciem niezależności przez prowincje belgijskie. I chociaż ta sztuka nowoczesna powstawała w powiązaniu z trendami i kierunkami rozwijającymi się w Europie Zachodniej, ulegając wpływom romantyzmu, realizmu czy impresjonizmu, zdołała ostatecznie wykształcić interesującą lokalną formę.

Głównym akcentem wystawy jest belgijski impresjonizm, reprezentowany przez swych najwybitniejszych przedstawicieli: Emile’a Clausa i Georges’a Buysse’a. Oprócz tego zobaczymy przykłady malarstwa historyzującego, salonowego czy symbolizmu. Większość pokazywanych obrazów pochodzi z kolekcji Atanazego i Edwarda Aleksandra Raczyńskich. To właśnie dzięki nim w poznańskim muzeum znajduje się największy w Polsce zbiór malarstwa belgijskiego XIX-XX wieku.