Imponujący apartament w sercu Budapesztu

Europa ma swój Broadway i znajdziemy go w Budapeszcie. Tak Węgrzy nazywają fragment miasta wokół skrzyżowania ulicy Nagymező z aleją Andrássy. Tutaj wprost roi się od znakomitych scen - teatrów, operetek, kabaretów. Nad wejściem do jednego z nocnych klubów kręci się czerwony wiatrak, bo to przecież… Moulin Rouge! Madziarska stolica nie może być gorsza od Paryża.

Na Broadwayu gęsto też od znakomitych muzeów i galerii (jak choćby Dom Fotografii Manó Mai), o modnych restauracjach nawet nie wspominając. Mieszkać w okolicach opery i stacji metra Oktogon to być w pępku budapesztańskiego artystycznego świata. To także oznacza mieszkanie w otoczeniu wspaniałej architektury, potężnych, stylowych kamienic, które skrywają imponujące apartamenty.

Szary salon z aneksem kuchennym
Sofa narożna Blanca
Nasza propozycja
Sofa narożna Blanca
6264 zł
Na szarym tle błękitne dodatki ożywiają wnętrze strefy dziennej, łączącej salon, kuchnię i jadalnię. Szklane wazony pochodzą z salonu Agata.

Przyjechała na ślub przyjaciółki...została na zawsze!

O takim miejscu nawet nie śmiała marzyć Adrienn, która przyjechała do stolicy Węgier z południa kraju na ślub przyjaciółki. To miał być przede wszystkim taneczny weekend. Zrobiło się z tego… zupełnie nowe życie. Taką przynajmniej ma nadzieję.W Budapeszcie, który nie zasypia, w metropolii, w której niezwykły styl idzie w parze z przyjaznym klimatem, Adrienn zakochała się od pierwszego wejrzenia i postanowiła poszukać tu szczęścia. Przeprowadziła się więc, by zacząć wszystko od zera.

Popiersie jelenia Zara Home
Wazon Cutting Belly, Kare Design
Nasza propozycja
Wazon Cutting Belly, Kare Design
280 zł
Stolik kawowy Maison Ø100 cm czarny sfmeble
Nasza propozycja
Stolik kawowy Maison Ø100 cm czarny sfmeble
920 zł
Popiersie jelenia pochodzi ze sklepu Zara Home, poduchy na sofie z Zara Home, BoConcept i NAP. Komplet błękitnych wazonów kupiono na Westwwingu.

Tuż za bramą wkracza się do mieszczańskiego świata z początków XX wieku. Pełen przepych: otwiera się dziedziniec okolony balkonami strojnymi w kute balustrady, skąd przechodzi się do monumentalnych klatek schodowych, ozdobionych stiukami, rzeźbieniami i malowidłami. Na zamieszkanie w takim miejscu mogli kiedyś pozwolić sobie tylko najzamożniejsi.

Choć na pierwszy rzut oka wnętrze stumetrowego mieszkania sprawiało wrażenie zrujnowanego, nadrabiało w każdym zachowanym detalu. Małżonków zachwyciły wysokie sufity i ogromne okna. Wiedzieli, że ze stylowych smaczków na pewno nie zrezygnują, co najwyżej harmonijnie połączą je z nowoczesną sztuką i designem.

Srebrne lampy projektu Toma Dixona zawieszone w kuchni nad barkiem
Lampa wisząca Mirror Ball, Tom Dixon
Nasza propozycja
Lampa wisząca Mirror Ball, Tom Dixon
1496 zł
Krzesło barowe Masters, czarne
Nasza propozycja
Krzesło barowe Masters, czarne
1360 zł
W metalicznych kulach lamp przegląda się całe wnętrze. Wyspa kuchenna pełni też rolę stołu jadalnego, tylko zamiast klasycznych krzeseł ustawiono hokery.Patera na owoce pochodzi z Zara Home.

- Remont i urządzanie wnętrz było dla nas sporym wyzwaniem - mówi Peter. - Bo wszystko robiliśmy sami, nie korzystając z usług architekta. Musieliśmy liczyć się z ciasnym budżetem. Staraliśmy się zachować jak najwięcej starych detali i neorenesansowego elementów, a przez dołożenie współczesnych mebli uzyskać ponadczasowość. Zbyt tradycyjne, historyczne wnętrze byłoby nie w naszym stylu. Co do wyboru mebli i dodatków pozostawiłem Adrienn wolną rękę. Ona ma artystyczną duszę, w dodatku zawodowo zajmuje się scenografią. I pewnie dlatego wszystko mamy tak dopracowane. Ten scenograficzny sznyt obecny jest już od progu - hol z czarno - białą tapetą i szachownicą płytek na podłodze przypomina magiczne pudełeczko.

Detale i akcesoria
Dekoracja Buddha Lhamo
Nasza propozycja
Dekoracja Buddha Lhamo
89 zł
Aż trzy ogromne okna oświetlają strefę dzienną. Dzięki nasłonecznieniu można było wprowadzić do wnętrza ciemniejszą kolorystykę z pięknie domiującą szarością.

Luksusowe wnętrze z kryształowym żyrandolem

Dominująca tu czerń nie przytłacza wnętrza, zaś kryształowy żyrandol i komoda wykończona na wysoki połysk dodają mu ekskluzywności. W miarę przesuwania się w głąb apartamentu, robi się coraz jaśniej, a szarość ustępuje bieli. Gospodarze lubią duże, otwarte przestrzenie, dlatego zdecydowali połączyć strefę kuchenną, jadalną i wypoczynkową. Kolorystyczną dominantą jest tutaj szarość - na taki kolor pomalowano pokryte sztukateriami ściany.

Sypialnia w kolorze szmaragdowym
Lampa stołowa Camilla
Nasza propozycja
Lampa stołowa Camilla
739 zł
Velvet niebieska poduszka dekoracyjna 45x45
Nasza propozycja
Velvet niebieska poduszka dekoracyjna 45x45
105 zł
Strzeliste wezgłowie to wygodny element łóżka i dekoracja sypialni. Podkreśla stylową przestrzeń starej kamienicy i wysokość pomieszczeń.

W szarą tapicerkę przyodziano też obszerną sofę w kształcie litery U, tworzącą zasklepioną wokół stolika kawowego przyjazną spotkaniom i rozmowom strefę. Śnieżnobiałe sufity, stolarka drzwiowa i okna kontrastują z szarymi ścianami, podobnie jak stylowe odrestaurowane meble z drewna: witryna i odziedziczony po babce Petera sekretarzyk.

Szmaragdowy zagłówek łóżka
Ramka Studs, złota, Kare Design
Nasza propozycja
Ramka Studs, złota, Kare Design
89 zł
Lampa na stoliku nocnym kupiona na Westwingu, granatowa narzuta pochodzi z kolekcji H&M Home.

Kuchnia i salon - dwie strefy, jeden styl

Zabudowa kuchenna doskonale stapia się z szarym sztukateryjnym tłem. Jej symetryczna struktura przypomina nieco teatralną scenę, w której linia górnych szafek tworzy wrażenie podnoszącej się kurtyny. Jakby odsłaniała połacie naturalnego kamienia na ścianie i blatach. Tego samego kamienia użyto w konstrukcji wyspy kuchennej, która jest jednocześnie oryginalnym stołem jadalnym. Odpowiednio dobrane lamy pozwalają na symboliczne odróżnienie stref. Nad wyspą wiszą dwie stalowe kule, nad salonem zaś - imponujący kryształowy żyrandol kupiony na najbardziej znanym budapesztańskim targu staroci - Esceri.

Łazienka w drewnie i marmurze
Gres szkliwiony, wzór marmur, White Stone Domino
Nasza propozycja
Gres szkliwiony, wzór marmur, White Stone Domino
86 zł
W łazience czuć pełne wyciszenie: naturalne drewno zestawiono z marmurowymi płytkami. Tu, podobnie jak w całym apartamencie, królują subtelne błękitne dodatki.

Szmaragdowy odcień sypialni

Przytulną i jasną sypialnię zdominowało niebieskie tapicerowane na modłę tabliczki czekolady wezgłowie łóżka, o które Adrienn lubi wesprzeć głowę, zaczytując się w książkach swego ulubionego pisarza - Laszlo Nemetha. Projekt i aranżacja łazienki z kolei nawiązują stylistycznie do węgierskich kąpielisk termalnych. Biel i marmurowe płytki zestawiono z jasnym naturalnym drewnem, którym obudowano wannę i wyłożono podłogę. Chodziło o stworzenie odprężającej atmosfery. Bo mieszkając na Broadwayu Europy, trzeba też czasem po prostu trochę odetchnąć.

Kwiecista tapeta na czarnym tle
Tapeta Masterpiece, Eijffinger
Nasza propozycja
Tapeta Masterpiece, Eijffinger
389 zł
Ośmioramienny kryształowy żyrandol
Nasza propozycja
Ośmioramienny kryształowy żyrandol
1366 zł
W holu wejściowym jest elegancko i dekoracyjnie za sprawą kwiecistej, nieco dekadenckiej tapety kontrastującej z szachownicą posadzki.