Potencjał mieszkań z lat 90.

Dziś aż trudno uwierzyć, że to przestronne, dwupoziomowe mieszkanie w bloku na warszawskim osiedlu Kabaty jeszcze niedawno było…trzema małymi mieszkaniami!

- Bardzo zależało nam na tej właśnie okolicy, ponieważ marzyliśmy, by mieszkać w otulinie Lasu Kabackiego - przyznaje pan domu. Ponieważ tylko krok stąd do rezerwatu przyrody, w okolicy nie powstają nowe budynki. Właściciele musieli więc zdecydować na blok z lat 90. A ponieważ oboje są bardzo zapracowani, sprawę remontu postanowili powierzyli komuś z wizją-  Agnieszce Pudlik, założycielce marki BBHome.

Jadalnia z lampą wiszącą nad stołem
Miedziane wazony, Hübsch
Nasza propozycja
Miedziane wazony, Hübsch
259 zł
Lampa wisząca Tortora Brass, Eichholtz
Nasza propozycja
Lampa wisząca Tortora Brass, Eichholtz
7035 zł
Krzesło About a Chair, Hay
Nasza propozycja
Krzesło About a Chair, Hay
2096 zł
W jadalni do wspólnych posiłków zaprasza stół Avangarde marki Miloni o bardzo ciekawej linii blatu. Przy nim – krzesła Layla od MTI Furninova. Wieczorami wszystko oświetla żyrandol Argento oraz latarnie Mayson Gold (Eichholtz).

Wielka metamorfoza apartamentu na Kabatach

- Postawiłam sobie za cel zmianę tych trzech mieszkanek w nowoczesną przestrzeń, która pasuje do współczesnego trybu życia - opowiada Agnieszka. I tak dolny poziom apartamentu został zmieniony w otwartą strefę dzienną. Mamy tu więc otwartą kuchnię z wyspą, przy której znalazło się miejsce na szybki posiłek, jadalnię, gdzie można podjąć gości bardziej oficjalnie, i oczywiście salon - koniecznie z kominkiem.

Stoliki kawowe okrągłe
Maski z kolekcji Primates, Bosa
Nasza propozycja
Maski z kolekcji Primates, Bosa
3018 zł
Stolik okrągły ze schowkiem, Secret Sits, 50cm
Nasza propozycja
Stolik okrągły ze schowkiem, Secret Sits, 50cm
3050 zł
Wnętrze Zawieszone nad kominkiem cztery małpki to dzieła włoskiej designerki Eleny Salmistraro dla marki Bosa. Każdy z członków rodziny wybrał swój własny model i kolor maski, po czym zamówione zostały one we Włoszech. Teraz świetnie prezentują się nad kominkiem jako opiekuńcze duchy tego domu.

A gdy mieszkańcom domu potrzeba nieco wyciszenia i prywatności - za wyciągiem komina znajduje się częściowo otwarta na resztę wnętrza biblioteka, która służy także jako pokój telewizyjny.

- Żadna ze stref na dole nie została jakoś szczególnie wydzielona, bo dziś to wszystko jest płynne - kuchnia może przecież stać się na chwilę domowym biurem, a jadalnia zmienić w pokój gier z dziećmi - mówi Agnieszka. Na całej powierzchni został więc położony ten sam dębowy parkiet, a jedynym elementem, który sugeruje funkcję danej strefy - poza meblami oczywiście - jest pieczołowicie dobrane oświetlenie. Bo właśnie światło gra w tym domu pierwsze skrzypce.

Biblioteka powstała na zamówienie, dzięki czemu idealnie wpasowała się we wnętrze. Tu aż się chce rozsiąść w jednym z foteli Alex marki Sits, by rozkoszować sie lekturą. Przy fotelu stolik Brandon Black.

- To nie jest nowy blok, dlatego nie znajdziemy tu gigantycznych okien, jakie modne są w nowoczesnej architekturze - przyznaje projektantka. - Musiałam zadbać więc o to, by wpadające do tego mieszkania dzienne światło miało szansę dotrzeć niemal wszędzie.

Wykonana na zamówienie elegancka kuchnia jest tłem wielu rodzinnych spotkań. Wypolerowany marmur na ścianie i blacie wyspy kuchennej odbija światło, dzięki temu czerń – choć użyta na dużych powierzchniach – nie przytłacza.

To dlatego na przykład balustrada została wykonana w całości ze szkła. Agnieszka zastosowała też inny trik - wypolerowany marmur na blacie i ścianie w kuchni pięknie odbija każdy świetlny refleks, podobnie jak zamontowane w sypialni lustra.

Dzięki takim właśnie powierzchniom projektantka osiągnęła efekt zwielokrotnienia przestrzeni. Tam z kolei, gdzie słońce rzadko zagląda, jak wewnętrzna klatka schodowa, Agnieszka rozmieściła niewielkie, ale liczne punkty świetlne, które dodają dramaturgii całemu projektowi. Wieczorami więc rozgrywa się tu prawdziwy spektakl designu.

W sypialni króluje łóżko Norfolk marki MTI Furninova. Jego antracytowy jak noc, gładki zagłówek skontrastowano z wzorzystą, złotą ścianą. Nad łóżkiem dwie proste lampy Luca w złotej oprawie.
Autor
Dwupoziomowy apartament na Kabatach. Powstał z trzech małych mieszkań!
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...