Dom w centrum dużego miasta? Czemu nie!

Gdy zbliżał się ten czas, że dzieci pewnej mieszkającej w puszczy pary miały pójść do pierwszej klasy, postanowili oni, że czas na wielką zmianę w życiu. Zamiast codziennie marnować godzinę na to, by zawieźć dziecko do szkoły i kolejną godzinę, by odwieźć z powrotem domu - zdecydowali, że potrzebują jednak domu, który będzie znacznie bliżej. Najlepiej w samym Poznaniu.

Salon w drewnie z dużymi oknami
Lampa wisząca Random Light, 105 cm, Moooi
Nasza propozycja
Lampa wisząca Random Light, 105 cm, Moooi
6681 zł
Sofa Enjoy, granatowa
Nasza propozycja
Sofa Enjoy, granatowa
5169 zł
Wełniany pled z frędzlami
Nasza propozycja
Wełniany pled z frędzlami
509 zł
Właścicielom zależało na efekcie połączenia przytulności rustykalnej chaty z nowoczesnością stylu loftowego.

Nie szukali nawet zbyt długo odpowiedniej działki. Szczęściem znaleźli właściwą niedaleko szkoły. Posesja nie była zbyt duża, ale lokalizacja oraz miejsce na ogród przesądziły o decyzji kupna. Jaki jednak miał być nowy dom ludzi, którzy przez lata mieszkali wśród dzikiej przyrody i dla których codzienny kontakt z przyrodą był sprawa kluczową? Tylko naturalny!

Niebieskie meble w salonie
Stolik kawowy Storage, śr. 42 cm
Nasza propozycja
Stolik kawowy Storage, śr. 42 cm
279 zł
Niebieski dywan Patchwork, 170 x 240 cm
Nasza propozycja
Niebieski dywan Patchwork, 170 x 240 cm
2445 zł
Firma Domy z Finlandii pomagała właścicielom w urządzeniu mieszkania.

Ekologiczne domy z Finlandii - powstają w mgnieniu oka!

Małżeństwo zgłosiło się więc do firmy Domy z Finlandii, która jest wyłącznym przedstawicielem na Polskę znanej, globalnej marki Kontio, światowego lidera w produkcji ekologicznych domów. Powstają one w specjalnym, opatentowanym procesie technologicznym, w którym sześć lameli wyselekcjonowanej sosny arktycznej - rośnie ona tylko w dziewiczych lasach północnej Finlandii -zostaję ze sobą połączone pod ciśnieniem.

Dzięki wielkim oknom do domu wpada mnóstwo dziennego światła.

Takie rozwiązanie sprawia, że powstałe bale są dużo bardziej wytrzymałe, nie odkształcają się oraz zapewniają sporą swobodę podczas procesu projektowego. A przy tym nie tracą nic na swoich zdrowotnych właściwościach, ponieważ sosna ta zawiera wiele naturalnych substancji przeciwbakteryjnych, które czynią ją odporną m.in. na wilgoć i pleśń. Drewniany dom oznacza także swoisty mikroklimat, który idealnie nadaje się nawet dla alergików i astmatyków. Właśnie dlatego technologia Kontio polecana jest właściwie wszystkim.

Na całym parterze wszystkie belki zostały pobielone, by dodatkowo rozjaśnić przestrzeń. Ten odcień wspaniale komponuje się z szarością gresu na podłodze oraz z szarymi zasłonami.

Co więcej, domy te w minimalnym stopniu osiadają, bowiem dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym bale SmartLog niemal zupełnie eliminują ten problem.

- Realizujemy każdy projekt, jaki tylko wymarzy sobie klient, od niewielkich domków letniskowych o powierzchni zaledwie 30 metrów kwadratowych przez całoroczne wille aż po ogromne kompleksy budynków - mówi Cecylia Waś, przedstawicielka marki Domy z Finlandii. - Oferta firmy jest niezwykle bogata i trafi w gusta każdego. Do wyboru mamy nie tylko zróżnicowane powierzchnie mieszkalne, ale także style - tradycyjne, rustykalne aż po jak najbardziej współczesne.

Szara kuchnia w stylu skandynawskim
Lampa wisząca Cohen II, śr. 25 cm, Frandsen
Nasza propozycja
Lampa wisząca Cohen II, śr. 25 cm, Frandsen
519 zł
Krzesło Karla, szare, 2 szt.
Nasza propozycja
Krzesło Karla, szare, 2 szt.
429 zł
Głównym bohaterem tego domu jest drewno, dlatego paleta kolorystyczna mebli została zminimalizowana do szarości i granatu z kroplą różu.

Popularność fińskich domów na świecie

Dziś domy, szkoły czy ośrodki sportów zimowych w technologii Domów z Finlandii można znaleźć właściwie na całym świecie - we Francji, Belgii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii. W Rosji powstają nawet cerkwie w stylu Kontio, a na Filipinach kurorty letnie.

Prosto ze strefy jadalnianej znajduje się jedno z wyjść na taras. W zależności od pogody sami decydujemy, gdzie zjemy rodzinny posiłek.

Okazuje się, że technologię domów z bali doceniają także Japończycy. Na najdalej wysuniętej na północ wyspie Hokkaido powstało Nidom Golf Center - zbudowane całkowicie w technologii bali klejonych, która jak się okazuje nie tylko potrafi poradzić sobie z panującymi tam naturalnie trudnymi atmosferycznymi, ale także idealnie nadaje się do rejonów aktywnych sejsmicznie. Bowiem domom z bali nie straszne są nawet trzęsienia ziemi. I choć nie grozi nam to w Polsce, zalety Domów z Finlandii naprawdę doceni każdy rodak. Nic dziwnego, że mieszkająca dziś w Poznaniu rodzina może śmiało przyznać, że tak naprawdę nigdy nie opuściła swojej ukochanej puszczy. Po prostu las zamieszkał razem z nimi.

Dla właścicieli ważne było też tempo powstania domu - a udało się go zbudować w zaledwie pół roku.

Więcej informacji na stronie domyzfinlandii.pl

Autor
"Zamieszkaliśmy w fińskim domu w centrum Poznania!"
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...