- Zawsze interesowało mnie to, jak wygląda moje najbliższe otoczenie - mówi Malwina Wilczek, architekt i projektant wnętrz. - Oglądając w dzieciństwie zagraniczne filmy, chłonęłam wszystko, co widziałam na ekranie. I nadal do obejrzenia konkretnego filmu przekonują mnie przede wszystkim wnętrza, w których rozgrywa się akcja - dodaje i wyjaśnia tym samym swoje zamiłowanie do stylistyki zza oceanu.

- Gdy projektuję wnętrze dla siebie samej, obieram inny styl pracy niż wtedy, gdy tworzę dla klientów - opowiada o kulisach swojej pracy. - Wystarczy mi, że dla siebie stworzę plan funkcjonalny. Mieszkanie ma być wygodne i spełniać wymogi dotyczące przechowywania, funkcji pomieszczeń oraz komunikacji między nimi. Aspekt wizualny to czysta improwizacja - wyjaśnia.

Portal kominkowy w salonie
Biokominek Legionis
Nasza propozycja
Biokominek Legionis
1520 zł
Sofa Simplee, biała
Nasza propozycja
Sofa Simplee, biała
2999 zł
Piękne tekstylia - nie tylko tkaniny obiciowe, lecz również materiały na poduszki i zasłony – tchnęły w te wnętrza szlachetności. – Nie wyobrażam sobie domu bez tkanin. To one decydują o tym, że wnętrze jest ciepłe i przytulne – wyjaśnia pani domu.

Jak urządzić funkcjonalną kawalerkę?

Ten scenariusz przerabiała już kilka razy, bowiem zmiany, remonty i przeprowadzki to jej żywioł. W momencie, gdy zamyka drzwi za ostatnim wykonawcą, w jej głowie już kiełkuje kolejny projekt. Sprecyzowane oczekiwania sprawiają, że decyzje podejmuje szybko i sprawnie.

- Myśląc dwa lata temu o kolejnej przeprowadzce, rozglądałam się za kawalerką w starym budownictwie, do kapitalnego remontu. Gdy więc nadarzyła się okazja zakupu małego mieszkania w budynku z lat pięćdziesiątych, nie wahałam się ani chwili - wspomina projektantka.

Biała kuchnia
Niebieska poduszka dekoracyjna, 45x45 cm
Nasza propozycja
Niebieska poduszka dekoracyjna, 45x45 cm
99 zł
Pani domu lubi piec i gotować. Projektując swoją kuchnię walczyła o każdy centymetr blatu roboczego.

Urzekły ją duże okna, przez które do wnętrza wlewają się promienie słoneczne oraz widok za nimi - rozłożyste kasztanowce, które w momencie kupna mieszkania mieniły się wszelkimi odcieniami złota. Malwina lubi przestrzeń, więc wyburzyła absolutnie wszystkie ściany, które tylko można było usunąć.

Kominek na świeczki
Kinkiet ścienny Lexington, Eichholtz
Nasza propozycja
Kinkiet ścienny Lexington, Eichholtz
1164 zł
Choć nie dało się zainstalować w mieszkaniu tradycyjnego kominka, właścicielka postanowiła nie rezygnować z dekoracyjnego portalu.

Poza tym doskonale wie, że przy niewielkim metrażu nawet dziesięć centymetrów w lewo lub prawo może stanowić kolosalną różnicę. Dlatego najwięcej uwagi poświęciła precyzyjnemu ustaleniu nowych wymiarów pomieszczeń. Dzięki tym zabiegom mieszkanie nabrało oddechu, optycznie zyskało na wysokości, a do ciemnego wcześniej korytarza nagle zaczęło zaglądać światło.

Biały salon
Dywan Transform, 170 x 240 cm, Ligne Pure
Nasza propozycja
Dywan Transform, 170 x 240 cm, Ligne Pure
3994 zł
Geometryczna sztukateria, ozdabiająca ścianę za sofą, wykonana została z listew MDF. Gzymsy podsufitowe są z gipsu. Pełnią one nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz również praktyczną - za jednym z nich ukryty jest karnisz.

- Przerobiłam wszystkie instalacje wodne i elektryczne, zmieniłam proporcje łazienki oraz rozstaw jej sprzętów, a pralkę wstawiłam do wnęki w przedpokoju. Kuchnię przeniosłam na drugi koniec mieszkania, a w jej miejscu urządziłam sypialnię - podsumowuje zakres prac. Choć samo mieszkanie jest niewielkie, remont trwał jednak niemal rok. Spowodowane to było zaplanowanymi zmianami konstrukcyjnymi i koniecznymi w związku z tym pozwoleniami.

- Kwiaty są nieodłącznym elementem moich wnętrz. To mój naturalny zegar pór roku w domu - mówi Malwina.

Gdy wszystkie pomieszczenia zostały na nowo wydzielone, Malwina przygotowała kilka rzutów z różnym rozmieszczeniem mebli i sprzętów. - Ale efekt końcowy i tak różni się od tych pierwotnych założeń - mówi z uśmiechem. - Lubię, gdy wnętrze mnie w ten sposób zaskakuje i tak naprawdę powstaje na żywo, a nie na papierze. Uważam, że najciekawsze efekty możemy osiągnąć, gdy urządzamy dom już w nim mieszkając, wnosząc do niego swoje życie w postaci ulubionych przedmiotów, tekstyliów i pamiątek - dodaje.

Kuchnia w stylu Hamptons
Zegar ścienny Mr. White, Karlsson
Nasza propozycja
Zegar ścienny Mr. White, Karlsson
519 zł
Klasyczną zabudowę kuchenną Malwina urozmaiciła poprzez umieszczenie szprosów we frontach górnych szafek.

Kobieca przestrzeń w stylu hampton

Projektantka postawiła na kombinację stylu hampton oraz modern classic. We wnętrzach dominują więc klasyczne formy w unowocześnionej wersji, jasne barwy i lekkie materiały. Większość mebli, jak zabudowę kuchenną czy biblioteczkę w salonie, zaprojektowała sama, a o wykonanie ich poprosiła zaprzyjaźnionych stolarzy i tapicerów. - Bo piękna, dobrej jakości baza to podstawa udanego wnętrza - uważa Malwina.

Tapeta w marynistycznym stylu
Tapeta w paski, Galerie Wallcoverings
Nasza propozycja
Tapeta w paski, Galerie Wallcoverings
210 zł
Pierwotnie, między korytarzem a obecną kuchnią znajdowała się pełna ściana z wprawionymi drzwiami o standardowych wymiarach. Usunięcie drzwi oraz częściowa rozbiórka ściany optycznie powiększyły przestrzeń i wpuściły do mieszkania więcej światła.

Znakiem rozpoznawczym jej projektów jest gustowna sztukateria, pozbawiona misternych zdobień i rozet. Występuje ona w postaci wysokich listew przypodłogowych, gzymsów sufitowych oraz prostych, geometrycznych podziałów na ścianie. W swoim mieszkaniu sztukaterię zestawiła z oryginalną, subtelną tapetą w wąskie biało-granatowe pasy, które wizualnie podwyższyły wnętrze. A żeby całość dodatkowo powiększyć, Malwina wykorzystała lustra.

Niebieska sypialnia
Lampa stołowa Agnes
Nasza propozycja
Lampa stołowa Agnes
720 zł
Szerokie, tapicerowane wezgłowie wychodzi daleko poza linię łóżka. Jego pionowe podziały ozdobione są charakterystycznymi dla nowojorskiego stylu niklowanymi nitami.

- Dla mnie odbijają one światło niczym biżuteria - przyznaje. Dlatego duże tafle pokrywają całe ściany od podłogi po sam sufit i biegną wzdłuż blatu roboczego w kuchni, a mniejsze pełnią funkcję dekoracyjną - pojawiają się na tacach, blatach stolików lub zostały oprawione w ramy i wyeksponowane na portalu kominkowym. I właśnie te lustra w zestawieniu z tekstyliami o różnorodnych fakturach oraz bukietami świeżych kwiatów w wazonie stanowią kwintesencję klasycznego, kobiecego stylu we współczesnym wydaniu.

Łazienka i sypialnia sąsiadują ze sobą. Przebudowując tę pierwszą, właścicielka musiała bacznie uważać, by nie stracić cennej przestrzeni w i tak małej sypialni.