Bożonarodzeniowe wnętrze domu jednorodzinnego. Zamieszkała w nim mama z córką!

- Naszym zadaniem jako projektantów wnętrz jest wskazanie pewnych kwestii, które inwestorom mogą umknąć. Do nich z pewnością należy choćby użycie świątecznych dekoracji - mówi Natalia Podziemek, architekt. - A ponieważ w większości polskich wnętrz najważniejszą ozdobą jest drzewko bożonarodzeniowe, projektując wnętrze, warto przewidzieć, w którym miejscu będzie ono najpiękniej wyeksponowane, a co za tym idzie, zaplanować w projekcie odpowiednio umieszczone punkty elektryczne. Jak choćby w prezentowanym tutaj domu jednorodzinnym, znajdującym się w małej miejscowości należącej do powiatu ostrowskiego w województwie wielkopolskim. Wraz z 5-letnią córką mieszka w nim młoda mama.

Dzięki dobrze przemyślanemu projektowi choinka prezentuje się imponująco z każdego miejsca w otwartej strefie dziennej. Narożnik Plaza L marki Wersal ma elektryczny wysuw siedziska oraz regulowany zagłówek. Dywan tkany ręcznie In Between pochodzący z Indii, Rugvista. Koc bawełniany tkany ręcznie Alisea, Benuta.
Talerze nawiązują wzorem do kamiennego blatu stołu.

Dla właścicielki - jak przyznaje autorka projektu Natalia Podziemek - istotne było stworzenie stref funkcjonalnych w otwartej przestrzeni dziennej z ciekawym podziałem na strefę kuchenną, jadalnianą oraz gościnno-wypoczynkową. Drugim istotnym elementem dla inwestorki był dostęp do dużej ilości naturalnego światła w domu z dużym otwarciem na przestrzeń ogrodową.

Zielony stroik jest dekoracją prostą, ale jakże efektowną.
Stół ceramiczny Stratos z geometryczną podstawą z wytłaczanej stali lakierowany na kolor tytan pochodzi od Cattelan Italia. Do niego dobrano krzesła Zoe z podłokietnikami z aksamitu w kremowobiałej tapicerce od Westwing. Dywan Henry, Benuta. Lampa Cantona, Nova Luce.

Architektka osiągnęła to m.in. poprzez intrygujące rozwiązanie w postaci drewnianych lameli oraz mądrą dystrybucję kolorów. - Punktem wyjścia w kolorystyce był uwielbiany przez właścicielkę odcień ciemnego grafitu, który jest moim zdaniem elegancki i tajemniczy, a wprowadzający jednocześnie spokój oraz ciepło do wnętrza - przyznaje Podziemek. - Stanowił idealną bazę w połączeniu do zastosowanej betonowej posadzki. Podczas trzeciej powstającej wizualizacji postawiłam na odważny pudrowy róż pojawiający się w zabudowie meblowej kuchni, który okazał się strzałem w dziesiątkę.

Obraz autorstwa Małgorzaty Wójcik ze zbiorów showroomu Niegaleria we Wrocławiu.
Komplet stolików Khine skamieniałe drewno, PTMD Collection.

Oczywiście nie zabrakło też świadomości, że dom musi być piękny także od święta. - Dobierając dekoracje świąteczne do naszych wnętrz, warto postarać się, aby były one spójne z wystrojem domu. Moim zdaniem nieustająco bożonarodzeniowy klimat do wnętrza wprowadzają zielone rośliny liściaste oraz iglaste. Girlandy, żywe gałązki czy też wianki stanowią piękną naturalną dekorację - podpowiada architektka.

Przy produkcji mebli wykorzystano płyty Velvet Forner w dwóch ultramatowych odcieniach grafitu i pudrowego różu. Całość prac stolarskich wykonała z dużą precyzją oraz dbałością o najdrobniejszy szczegół firma Kostrzewski Kuchnie i Wnętrza. Blaty kuchenne z konglomeratu kwarcowego od Hoder. Oprawa LED wpuszczana w sufit podwieszany Rafter Mix, AQform.
Oszklona szafka z podświetleniami jest wspaniałą witryna do ekspozycji ulubionych kuchennych przedmiotów.
Autor
Świąteczny dom pełen drewna. Ma kilkumetrową choinkę!
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...