Wrocław, określany często „Wenecją Północy” z uwagi na ilość mostów i kładek, nie bez powodu od kilku lat utrzymuje się na szczycie rankingów najlepszych do życia miast na świecie. Na tle lokalnych inwestycji wybija się osiedle Atmo należące do dewelopera Eiffage Immobilier Polska ulokowane w sercu Kępy Mieszczańskiej - wyspy połączonej z miastem urokliwymi mostami. To tu powierzono pracowni Decoroom stworzenie mieszkania w stylu modern japandi. Architektka Joanna Węgłowska, na 68 metrach kwadratowych wykreowała funkcjonalne wnętrza pełne kojącego zen. 

- Prace nad wnętrzem rozpoczęły się od wyburzenia jednej ze ścian deweloperskich i przeniesienia instalacji, co pozwoliło stworzyć układ funkcjonalny dopasowany do realnych potrzeb inwestorów. Inspiracje stylem japandi łatwo dostrzec w zastosowanych materiałach, neutralnej kolorystyce i minimalistycznym podejściu do wyposażenia czy dekoracji - podkreśla arch. wnętrz Joanna Węgłowska.

Koncepcją projektową było stworzenie jasnej, pełnej dziennego światła przestrzeni o minimalistycznym, ale przytulnym charakterze, w której przyszli mieszkańcy będą mogli poczuć energię natury i odpocząć od zalewających nas zewsząd bodźców. Jednocześnie wysoko na liście postawiono funkcjonalność.

Strefa dzienna i kuchnia w duchu zen

Założeniem było stworzenie wnętrza inspirowanego hybrydą funkcjonalnego minimalizmu, wabi-sabi i nurtów scandi w nowoczesnym, a przy tym eleganckim wydaniu. Architektka postawiła na jasną kolorystykę bez kontrastów i ciekawy miks faktur i struktur zaczerpniętych ze świata natury takich jak bawełna, drewno, rattan czy ceramika.

Bazą aranżacji stała się drewniana podłoga Barlinek, a przytulny klimat wprowadzono poprzez dodanie komfortowej sofy o miękkiej tapicerce, dekoracyjnych poduszek oraz miłego w dotyku dywanu z oferty Rugvista. Okna ozdobiono eleganckimi zasłonami Chumico, które dopasowano do założeń stylistycznych. Jedynym akcentem mocniejszego koloru jest tutaj zieleń roślin spajająca cała koncepcję zakorzenioną w przyrodzie.

Co więcej, za sprawą kilku istotnych zmian w układzie funkcjonalnym udało się uzyskać efekt przestrzenności tak ważnej dla stylu japandi. Skrócenie ścianki przy wejściu i dodanie bocznej ścianki dla szafy pozwoliło mocniej odciąć strefę wejściową i tym samym powiększyć salon połączony z kuchnią o dodatkową przestrzeń na stół. Przeniesienie instalacji na tv na ścianę przeciwległą do pierwotnie założonej dało też możliwość powiększenia zabudowy kuchennej na wymiar wykonanej w autorskiej stolarni Decoroom i uzyskanie wyższego komfortu użytkowania.

Kuchnię wyposażono w wysokiej klasy sprzęty AGD - głównie wybrane z asortymentu renomowanej marki Samsung. Subtelna kolorystyka i proste w formie laminowane fronty zabudowy kuchennej w odcieniu dębu idealnie wpisują się w nurt japandi, a przy tym skrywają wiele nowoczesnych rozwiązań i praktycznych systemów.

Łazienka z zabudowaną wanną - dominują w niej stonowane barwy!

Łazienka harmonizuje z pozostałymi pomieszczeniami i łączy w sobie zarówno funkcjonalność, jak i minimalistyczny design o ponadczasowym uroku. Beżowy gres Opoczno wraz z białymi płytkami z symetrycznymi żłobieniami tej samej marki budują bazę dla prostych, pełnych szlachetności form ceramiki z oferty Roca i zdobiącej ją armatury Omnires w odcieniu matowej czerni, która wprowadza tu element intrygującego kontrastu.

Japandi stawia na trwałe i wytrzymałe wykończenie. Zmyślnie zaprojektowana zabudowa stolarska Decoroom to ukłon w stronę estetyki modern japandi, gdzie piękno idzie w parze z porządkiem. Tak zoptymalizowane miejsce do przechowywania pozwala na ograniczenie ilości dodatków i akcesoriów wpływających na harmonię. Centralnym punktem tego pomieszczenia i jednocześnie spełnieniem marzeń inwestorów jest duża, zabudowana wanna pozwalająca na prawdziwy relaks po dniu pełnym wrażeń.

Oaza wyciszenia - sypialnia w stylu japandi z drewnianą zabudową

W sypialni, podobnie jak w pozostałych strefach, królują neutralne barwy i dodające przytulności miękkie tekstylia. Stworzono tu przestrzeń wyciszającą zmysły, która za sprawą otulających beży i przemyślanych dodatków, pozwala się w pełni zrelaksować i cieszyć się regenerującym snem. Dzięki zabudowie meblowej na wymiar zaprojektowanej na jednej ze ścian udało się w tym niewielkim pomieszczeniu stworzyć kilka pojemnych szaf i szafek, które pełnią funkcję praktycznej garderoby i schowków ułatwiających zachowanie porządku, tak istotnego dla filozofii japońskiej.

Dodatkowo, powtórzono tu fronty wykończone laminatem imitującym drewno dębowe znane z kuchni, co wprowadza do wnętrza element natury i kojarzący się z nią spokój. Zabudowa meblowa okalająca łóżko, pozwoliła zaoszczędzić dodatkowe miejsce, ale też doskonale oddaje założenia estetyczne stylu japandi bliskie sercom inwestorów - minimalizm i funkcjonalność.

Projekt: Joanna Węgłowska, architekt wnętrz Decoroom