Hej Mazury, jak Wy cudne!

Inwestor, będący wieloletnim miłośnikiem Wielkich Jezior Mazurskich, postanowił zrealizować swoje marzenie o własnym miejscu, które pozwoliłoby mu na pełne korzystanie z uroków regionu. Jagodno Wielkie, z jego spokojem i naturalnym pięknem, stało się idealną lokalizacją dla domu wypoczynkowego, który łączy w sobie elegancję, funkcjonalność i bliskość natury. 

Projekt z pasją - tak wyglądała współpraca na linii inwestor-architekt

Projekt wnętrz został powierzony Pracowni MARBOU Małgorzata Staniek z Krakowa, z którą inwestor współpracował już przy wcześniejszych projektach. To doświadczenie zaowocowało stworzeniem przestrzeni, która w pełni odpowiada na potrzeby i upodobania inwestora. Wnętrza domu charakteryzują się harmonijnym połączeniem szarości i drewnianych elementów, z dekoracyjnym spiekiem kwarcowym jako motywem przewodnim, co nadaje wnętrzom eleganckiego i spójnego charakteru.

Jak wspomina projektantka Małgorzata Staniek, komunikacja z inwestorem była od początku bardzo klarowna. Poznała upodobania estetyczne, a także wymagania funkcjonalne inwestora współpracując uprzednio nad projektem apartamentu w Krakowie. Wiedziała, że kładzie ogromny nacisk na aspekty użytkowe, funkcjonalność dobranych rozwiązań i dbałość o najwyższej jakości materiały.

Projektantka zadbała więc o aspekt funkcjonalnego rozplanowania przestrzeni, zoptymalizowała również oświetlenie domu dzieląc je odpowiednio na strefy, zarówno funkcyjne jak i nastrojowe. Dzięki temu dom wypoczynkowy łączy w sobie komfort użytkowania z estetycznym doświadczeniem, oferując przestrzenie idealne do relaksu, pracy i wspólnego spędzania czasu.

Dynamika kompozycji z dbałością o optykę przestrzeni

Dynamiki wnętrzu nadają panele dekoracyjne zaprojektowane w nieregularny rytm. W sypialni pojawia się w formie panelu dekoracyjnego przy zagłówku łóżka, w łazience z kolei występuje w podwieszanej szafce nad umywalkami. Niewątpliwy walor estetyczny i dynamiczny stanowią piękne tapety dobrane do obu sypialni.

W projektowanym domu wprowadzony został również zabieg optycznego powiększenia przestrzeni poprzez zastosowanie grafitowych luster w sypialni, holu oraz wiatrołapie na pełną wysokość pomieszczeń. U holu dynamiki nadaje faktura tapety obiektowej marki Vescom o wysokich parametrach odporności.

Jej niewątpliwym atutem wizualnym jest struktura 3D, wyglądem przypominająca kartkę papieru złożoną w harmonijkę. Podobny rytm, dyskretnie dynamizujący aranżację, pojawia się też na drewnianym panelu dekoracyjnym w strefie telewizyjnej.

Komfortowa przestrzeń domu wypoczynkowego na Mazurach

Przestrzeń dzienna została przemyślana w taki sposób, by zapewnić komfort jej użytkownikom. Sercem strefy dziennej są dwie wygodne i optycznie lekkie sofy marki SITS oraz komfortowy fotel obrotowy z podnóżkiem. W salonie zapewniona została również niewielka przestrzeń do pracy na wypadek, gdyby inwestor miał taką potrzebę. W zabudowę z biurkiem wkomponowany został dodatkowo w dyskretny sposób niewielki podświetlany barek w formie podwieszanej szafki z przeszklonymi czarnymi frontami.

Po aktywnym dniu na jeziorze inwestor może odpocząć w komfortowej strefie nocnej. Akcentem ocieplającym optycznie wnętrza sypialni są miękkie, welurowe zagłówki łóżek oraz piękne florystyczne motywy dobranych tapet. W całym domu, a także w sąsiadującym budynku SPA zamontowany został system nagłośnienia oraz klimatyzacja, dzięki czemu zapewniono komfort w trakcie wypoczynku.

Przestronna łazienka - triki projektowe

W łazience postawiono na wysokiej jakości armaturą renomowanej marki oraz nowoczesne formy w tym podwójną umywalkę z odpływem liniowym. Strefę toalety subtelnie wydziela zaprojektowana ażurowa przegroda wykonana z lakierowanego metalu o nieregularnym rytmie. By łazienka była również miejscem do relaksu i odpoczynku wprowadzono delikatne oświetlenie podszafkowe włączane przez fotokomórkę, a także oświetlenie dekoracyjne ledowe w dwóch wnękach w suficie. Natężenie światła w łazience może być sterowane zdalnie z komórki.

Strefa relaksu w domu na Mazurach - tu stworzono strefę SPA!

Inwestor zrealizował również projekt niezależnej wydzielonej od domu komfortowej strefy SPA. Relaksowi i odpoczynkowi sprzyja pokój relaksu, strefa sauny, jacuzzi, balia do schłodzenia po saunie oraz zewnętrzna kuchnia z grillem na tarasie, w której można przygotować smaczne potrawy w ciepłe mazurskie wieczory.

W pokoju relaksu stworzono dynamiczną kompozycję w postaci paneli drewnianych, które w graficzny i uproszczony sposób obrazuje panoramę Mazur: nieregularna pofalowana linia brzegowa jeziora, wyżej pasmo lasu. W strefie odpoczynku nie mogło również zabraknąć leżaków oraz barku z ekspresem na kawę i butelką wina.

Dom wypoczynkowy w Jagodnie Wielkim to miejsce, gdzie luksus spotyka się z naturą, a pasja do sportów wodnych i miłość do Mazur materializują się w formie architektonicznej. To dom, który nie tylko stanowi ucieczkę od codzienności, ale także miejsce, gdzie każdy detal ma swoje znaczenie, tworząc przestrzeń idealną do życia i odpoczynku.

Autor
Dom wypoczynkowy na Mazurach. Ma balię ogrodową i saunę!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....