Rekonstrukcja wnętrz w starej kamienicy z XX wieku - zachowano tu elementy z przeszłości!

Niedaleko malowniczych kolumnad Karlowych Warów i Hotelu Thermal, w którym odbywa się znany na całym świecie Międzynarodowy Festiwal Filmowy, znajduje się zabytkowa kamienica z XX wieku, a w niej to mieszkanie o powierzchni 68 metrów kwadratowych. Zachwyca ono nie tylko lokalizacją i wspaniałym widokiem z okien, ale także wyjątkową atmosferą z przeszłości, która przez ostatnie sto lat została przykryta kolejnymi warstwami nieudanych remontów.

Resztki oryginalnych farb z przeszłości zostały zachowane na tyle, by powstały z nich odważne, abstrakcyjne dekoracje, które jednak nie przyćmiewają wnętrz.
Zestaw mebli Branta marki Todus oryginalnie zaprojektowany jest do używania na zewnątrz. Kto jednak powiedział, że meble ogrodowe nie mogą trafić „pod strzechę”?

Dlatego głównym celem rekonstrukcji tych wnętrz było przywrócenie dawnego ducha świetności. Projektanci mieli śmiały plan, aby usunąć nagromadzenie odmiennych konstrukcji, płytek i sufitów oraz przywrócić mieszkaniu jego pierwotne wymiary i atmosferę. Zaufanie i wzajemny szacunek między projektantami a inwestorem pozwoliły na znaczne przebicie otworów, usunięcie drzwi oraz wstawienie w ich miejsce naświetli. Dzięki temu udało się usunąć pokoje przejściowe i stworzyć bardziej współczesny układ z dwiema oddzielnymi sypialniami połączonymi salonem.

Mieszkanie zostało umeblowane i udekorowane bardzo minimalistycznie przez studio Janský & Dunděra, co nadało tym wnętrzom klimat nowoczesnego luksusu.
Dzięki naświetlom nawet do wąskiego korytarza wpada dzienne światło.

Wnętrze z duchem przeszłości - metamorfoza mieszkania w kamienicy

Salon stał się sercem mieszkania, a projektanci postawili na rozjaśnienie układu i otwarcie przestrzeni. Nowo utworzoną wnękę między kuchnią a salonem, połączoną wewnętrznym oknem, wykorzystano na zabudowę kuchenną, nawiązując w ten sposób do tradycji przestronnych mieszkań z przeszłości. W sypialniach zachowano oryginalną drewnianą podłogę, która teraz współgra z nowym wykończeniem. Łazienka zaskakuje przestronnym prysznicem o nieregularnym kształcie, elegancką umywalką i toaletą.

Przy tak odważnym dekorze, jakim jest „odrapaniec” na ścianach, jedynym słusznym wyborem było postawienie na styl minimalistyczny. W kilku pomieszczeniach, m.in. w sypialniach, udało się zachować oryginalną drewnianą podłogę, której surowość pięknie koresponduje ze ścianami.
Łazienka powtarza elementy typowe dla całości aranżacji.

Minimalistyczny dobór materiałów i jednolity design przewijają się przez całą przestrzeń, wspierając spokojną atmosferę mieszkania. Motywem przewodnim wnętrza są wyeksponowane resztki oryginalnej farby na suficie i ścianach, tworzące dziś obrazy mocne i odważne, a jednocześnie o subtelnej palecie barw. To połączenie przeszłości z nowoczesnością nadaje mieszkaniu niepowtarzalny charakter.

Autor
Mieszkanie w kamienicy z zabytkowym piecem kaflowym. Ma stuletnie ściany i podłogi!
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...