Wnętrza starych kamienic obdarzone duszą, stają się idealnym miejscem do życia, którego nie sposób nie pokochać. Nic więc dziwnego, że właściciele ponad 100-metrowego apartamentu w centrum Warszawy, jak i odpowiedzialna za projekt architekt Weronika Budzichowska z To Be Design, od razu poczuli mięte do swego przeszłego lokum. 

We wnętrzu mieszkania w kamienicy królują pastelowe kolory, łagodne i pogodne.

Eklektyczne mieszkanie w kamienicy

Architekt Weronika Budzichowska, właścicielka pracowni To Be Design, znana jest i ceniona z realizacji w stylu eklektycznym, które łączą inspiracje z minionych epok z nowoczesnością. Tym jednak, co ją wyróżnia, to niezwykła empatia z jaką podchodzi do swojej pracy. Zawsze bowiem wsłuchuje się w potrzeby swoich klientów, a za rzetelną wiedzą i doświadczeniem, kryje się ludzkie zrozumienie ich wnętrza, odkrywanie pasji oraz codziennych rytuałów przyszłych mieszkańców.

Stylowa zabudowa kuchenna w kolorze miętowym, sprawia, że mieszkanie jest unikatowe.
Fronty szafek kuchennych zdobią płytki 3D.

Tak było i w tym przypadku. Architekta, stając przed zadaniem aranżacji wnętrza starej, bo ponad stuletniej kamienicy, zlokalizowanej w centrum Warszawy, nie tylko uszanowała zastaną tkankę historyczną, ale nadała jej nowoczesny sznyt, wpisując przestrzeń w styl życia przyszłych mieszkańców. 

Żółta tapicerowana lamperia stanowi również zagłówek łóżka w stylowej sypialni.

- Wsłuchiwanie się w potrzeby klientów, odkrywanie ich wnętrza, pasji, codziennych nawyków to klucz do sukcesu w projektowaniu. Architekt wnętrz, choć często jest taka pokusa, nie może tylko i wyłącznie realizować własnej wizji. Aranżowana przestrzeń musi odzwierciedlać duszę właścicieli. Tylko temu poczują się tu dobrze, a projekt można będzie uznać za udany - tłumaczy architekta Weronika Budzichowska.

Lekkie kształty mebli wypoczynkowych ubrane zostały w tradycyjne welury i aksamity, zaś finezyjne stoliki i dekoracyjne oświetlenie stanowią designerskie akcenty.

Pastelowe kolory - lejtmotyw aranżacji wnętrz

Stąd we wnętrzu pojawiają się pastelowe kolory, równie łagodne i pogodne, jak przyszli mieszkańcy. Architekta wybrała je wspólnie z inwestorami, czynią z subtelnych odcieni lejtmotyw przewijający się przez wszystkie przestrzenie użytkowe. Łagodne błękity, przygaszona mięta, czy słoneczne odcienie żółtego wnoszą sporą dawkę energii do wnętrz, jednocześnie nie dominując nad jego charakterem. A ten, jak przystało na wnętrze kamienicy, jest mocno zakorzeniony w historycznej tkance miejsca.

Eklektyczne wnętrza w ponad 100-letniej kamienicy projektu Weroniki Budzichowskiej.

- Kanwą do powstania projektu stał się styl ogólnie nazywany klasycznym. Nie jest ono jednak inspirowane jedną, określono epoką czy konkretnym nurtem. Czerpiąc z historycznych stylów i nurtów, starałam się wybrać to, co najlepiej zbudowałoby eklektycznych charakter wnętrz, otwierając je przy tym na nowoczesność - wyjaśnia właścicielka pracowni To Be Design.

Dekoracyjna tapeta ożywia klasyczne wnętrze

Obok ułożonej we francuską jodełkę drewnianej podłogi, zdobnych sztukaterii i finezyjnych gzymsów znanych z francuskich kamienic, pojawiają się więc typowe dla art déco zdobne lamele i obłe, łagodnie zgeometryzowane formy. Klasycznym frontom z charakterystycznymi ramiakami, jak te w kuchni, towarzyszą nowoczesne detale, jak choćby szklane gabloty ujęte w czarne ramy.

Gabinet w mieszkaniu w kamienicy

Udany mariaż

Lekkie kształty mebli wypoczynkowych ubrane zostały w tradycyjne welury i aksamity, zaś finezyjne stoliki i dekoracyjne oświetlenie stanowią designerskie akcenty, których tu nie brakuje. Każdy detal ma bowiem znaczenie i nie znalazł się w tym projekcie przez przypadek.

Efektowna tapeta w sypialni z czarno-białym motywem.

- Styl eklektyczny to umiejętność łączenia elementów z pozoru bardzo różnych, odległych od siebie wzorniczo. Dlatego uważa się go za jeden z najtrudniejszych stylów aranżacyjnych. I choć wymaga on niezwykłego wyczucia estetycznego i, nie ukrywam, doświadczenia w projektowaniu wnętrz, efekt zawsze będzie niesamowity - podsumowuje Weronika Budzichowska.

Łazienka w stylu eklektycznym.
Dekoracyjna tapeta w strefie prysznica nadaje łazience nowoczesności.

Dlatego wnętrze zaprojektowane przez architektkę, mimo że pozostaje w konwencji tradycyjnie urządzonych kamienic, zaskakuje na każdym kroku. Ciekawe zestawienie sztukaterii z żółtą tapicerowaną lamperią, która stanowi również zagłówek łóżka, kuchenna wyspa w pastelowym kolorze wykończona lamelkami, fronty szafek, które zdobią płytki 3D, czy dekoracyjna tapeta w strefie prysznica - to elementy, obok których nie można przejść obojętnie. A w tym wnętrzu jest ich o wiele więcej.

Każdy detal wnętrza kamienicy został starannie zaprojektowany.

Całość tworzy przy tym spokojną kompozycję z mocnymi akcentami, która poprzez dekor i detal nabiera eleganckiej duszy. Wszystko to sprawia, że mieszkanie jest przede wszystkim unikatowe, tak jak i jego mieszkańcy.

Autor
Eklektyczne wnętrza w 100-letniej kamienicy. Poczuj miętę do klasyki
Redakcja portalu
Redakcja portalu CzasNaWnętrze.pl to zespół pasjonatów designu i aranżacji wnętrz. Dzielimy się inspiracjami, poradami i najnowszymi trendami w urządzaniu przestrzeni....