Głównym założeniem i prośbą właścicieli było dopasowanie projektu wnętrz do istniejącego układu ścian. Zmiany miały dotyczyć tylko instalacji elektrycznej, które przewidywały niewielką ingerencję w bazowy rozkład mieszkania. Wynikało to z dwóch kwestii. Po pierwsze pierwotny podział funkcjonalny przestrzeni od razu przypadł do gustu inwestorom. Po drugie chcieli, aby remont mieszkania nie był niepotrzebnie wydłużony o dodatkowe prace wykończeniowe. Pierwotnie zaprojektowany układ pomieszczeń był wystarczający, aby pogodzić wszystkie funkcje, na których zależało inwestorom.
Ponadczasowe rozwiązania: drewniana podłoga i jasne kolory
Właściciele byli bardzo świadomi, wiedzieli, czego chcą i jakie rozwiązania sprawdziły się w ich wcześniejszym mieszkaniu. Priorytetem w aranżacji wnętrz było zastosowanie deski podłogowej, która miała znaleźć się w każdej strefie oprócz przestrzeni łazienkowych. Za namową projektantek, inwestorzy zrezygnowali z podłogi drewnianej w strefie wejściowej, co okazało się praktycznym rozwiązaniem.
Stylistyka wnętrza miała być jasna, ciepła i przyjazna, ale i ponadczasowa, z nutą elegancji. Mogły pojawiać się elementy pastelowe, najlepiej w odcieniach błękitu, ewentualnie bardziej dominującego granatu w strefie sypialnianej. Pomysłem, który od razu chwycił za serce inwestorów, była metalowa ścianka ażurowa, dyskretnie oddzielająca kuchnię od strefy dziennej, z osłonkami na donice z płyty laminowanej, wykonana według projektu pracowni Poziom3.
Wnętrza w stylu modern classic
Charakter wnętrza nawiązuje do stylu modern classic. Przeplatają się w nim elementy klasyczne z nowoczesnymi rozwiązaniami. Poprzez zastosowanie ciepłych, beżowych odcieni mieszkanie zyskało na atrakcyjności i przytulności. Wydaje się przestronniejsze i można poczuć więcej oddechu, szczególnie w strefie dziennej, która jest najbardziej reprezentacyjna.
- Inspiracje do powstania tego projektu stanowiły delikatne wnętrza, z zaokrąglonymi lub zaoblonymi akcentami. Kolorystyka, na jakiej bazowałyśmy to biele, odcienie beżu oraz pastele, zwłaszcza błękit, który stał się dominującym elementem na wyspie, ale także w detalach (poduszki na sofie) - wyjaśniają projektantki.
Pastelowa kolorystyka ma swoje odzwierciedlenie we wszystkich pomieszczeniach, np. w łazience zastosowano miętowe płytki w zestawieniu z kremowymi płaszczyznami ścian.
W tym mieszkaniu bardzo lubimy ciepło, jakie daje deska podłogowa połączona z jasnymi barwami ścian i mebli, ale i efektowną konstrukcję ścianki ażurowej w kuchni. Szczególnie iż jest ona uzupełniona doniczkami z zielenią, która jest bardzo bliska naszym sercom. Jeśli tylko klient jest na to otwarty, staramy się przemycić elementy roślinne w naszych projektach i sprawić, aby naturalna zieleń była widoczna we wnętrzach - opowiadają projektantki.
Strefa jadalniano-kuchenna to ulubiona przez domowników przestrzeń w mieszkaniu. Stół z wyspą kuchenną dobrze się dopełniają, tworząc spójną całość i zachęcając do odwiedzin oraz spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.
Mieszkanie w całości zostało zrealizowane przez sprawdzone ekipy remontowe, poczynając od elektryków, stolarzy i szklarzy, a kończąc na fachowcach od metaloplastyki i aranżacji okiennych. Cały projekt został wykonany idealnie, uwzględniając wybory kolorystyczne i rozwiązania zawarte na rysunkach technicznych.
Dekoracyjne ściany
Ściany w holu wejściowym od dołu wykończone są sztukaterią w formie nawiązującej do boazerii angielskiej, a od góry dekoracyjną tapetą. Aby nadać ciepłego akcentu, sztukateria wraz ze ścianą pomalowane zostały na ten sam jasnobeżowy kolor. Na wprost wejścia widnieje dekoracyjna ściana z konsolą do odkładania drobiazgów oraz lustrem o organicznych kształtach. Minimalistyczne kinkiety, które pełnią funkcję dodatkowego, nastrojowego źródła światła, przełamują charakter wnętrza dzięki swojej prostej formie.
Podłoga w korytarzu prowadzącym do pokojów jest ujednolicona z resztą mieszkania. Są to dębowe deski, które klienci kupili wcześniej, przed remontem mieszkania. Do jej odcienia projektantki dopasowały kolorystycznie pozostałe elementy wnętrza. - Postawiłyśmy na odcięcie kolorystyczne podłogi jedynie w wejściowej strefie holu, w formie reprezentacyjnego dywanu z płytek 20x20 Equipe Micro Elements Taupe.
Linia podłogi tworzy wizualne oddzielenie strefy wejściowej od holu prowadzącego do reszty pomieszczeń. W przedpokoju znajduje się szafa na okrycia wierzchnie oraz wygodne, narożne, tapicerowane siedzisko. Front szaf z płyty laminowanej w kolorze beżowym przyozdabiają uchwyty polskiej marki PAPdeco.
Biżuterią w całym apartamencie stał się ozdobny osprzęt elektryczny. Gniazda i włączniki o retro charakterze idealnie wpisują się w elegancką stylistykę modern classic.
Ażurowa ścianka na granicy pomieszczeń
Pomysł na ściankę ażurową powstał z potrzeby delikatnego oddzielenia przestrzeni kuchni od reszty pomieszczeń oraz wkomponowania roślin w aranżację strefy dziennej. Głównym celem była chęć dyskretnego ukrycia funkcji gotowania na płycie indukcyjnej, która zlokalizowania jest na wyspie. Nie jest to pomysł na pełne oddzielenie tych przestrzeni, jednak w tym przypadku zdał egzamin, gdyż uwaga skupia się bardziej na wiszącej roślinności i samej konstrukcji niż sytuacji za ścianką. Została ona wykonana na zamówienie według projektu projektantek. Materiał, z jakiego powstała to profile stalowe, malowane proszkowo na kolor biały. Natomiast same osłonki na donice to płyta laminowana drewnopodobna, dobrana pod kolor podłogi.
Szafki kuchenne w kolorze szarobeżowym z frezowanymi ramkami wykonane są z płyty MDF lakierowanej w matowym wykończeniu. Na blat oraz wykończenie ściany nad nim zastosowano laminat kompaktowy HPL z delikatnym, marmuropodobnym rysunkiem. Półki oraz korpusy szafki w przeszklonej witrynce są wykonane z płyty laminowanej w kolorze drewnopodobnym, nawiązującej odcieniem do podłogi. Fronty oraz boki wyspy kuchennej wykonane są w pięknym, błękitnym odcieniu z lakierowanej płyty MDF, w wykończeniu matowy.
Marzenie o wyspie
Wyspa w kuchni to było marzenie właścicieli. Jeśli tylko przestrzeń na to pozwala, warto takie rozwiązanie zastosować. Kuchnia z wyspą nadaje wnętrzu lekkości, ułatwia organizację pracy i pozwala na lepszy kontakt domowników. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie wymaga sporo miejsca dookoła. Aby była ergonomiczna, a korzystanie z niej sprawiało przyjemność, muszą być spełnione wytyczne odnośnie do odległości od ciągów (szafek) kuchennych oraz szerokości czy głębokości samej wyspy. Wymiary wyspy dostosowujemy do jej funkcji. Jeśli ma służyć do gotowania, minimalna głębokość to 60 cm, a długość 160 cm. Płyta umieszczona w wyspie ma wbudowany okap. Dzięki takiemu nowoczesnemu rozwiązaniu nie było potrzeby stosowania okapu wiszącego i mogło się w tym miejscu pojawić dekoracyjne oświetlenie.
Obok stanął dębowy, okrągły stół z opcją rozkładania firmy Pasadena Home. Pokaźnych rozmiarów lampa marki New Works stanowi znakomity akcent dekoracyjny nad stołem. Jest wykonana ze specjalnego materiału, który strukturą przypomina marszczony papier, jednak jest to miękka i wytrzymała tkanina.
Biblioteka w salonie
Biblioteczka zakończona łukiem, która znajduje się przy sofie, powstała z potrzeby trzymania książek i dokumentów w salonie. Dla klientów ważne było zagospodarowanie każdej możliwej przestrzeni do przechowywania. Aby uniknąć nieco sztampowej formy regału, biblioteczka zyskała bardziej organiczny kształt - jej wieniec górny został łukowato wygięty. Oprócz części otwartej ma także dolną zamykaną szafkę. Jej forma koresponduje z frontami kuchennymi (frezowane ramki), chcąc ujednolicić przestrzeń salonu, projektantki wybrały białą kolorystykę zarówno samej zabudowy, jak i wszystkich jej wewnętrznych ścianek i półek. Całość uzupełniają zasłony w kolorze ciepłego beżu oraz delikatne firanki, uszyte na wymiar.
Lamele za szafką RTV zostały zaprojektowane na zamówienie i wykonane z płyty laminowanej. Ich kolor jest dopasowany do mocniejszych odcieni drewna jak stolik kawowy, ramki obrazów nad sofą, czy stół dębowy.
Granatowa ściana w sypialni
Mocniejszy kolor znajduje się na ścianie w sypialni. Projektantki postanowiły zaakcentować ścianę z zagłówkiem. Jednak nie poprzez samą zmianę kolorystyki, a nadanie jej większej plastyczności i zastosowanie prostych, gotowych listew ściennych, które zostały pomalowane w tym samym kolorze - intensywnego granatu NCS S4040-R90B - co ściana. Miały one również nawiązywać do ramkowych form, które pojawiają się już chociażby na meblach w innych pomieszczeniach.
Dodatkowo w aranżacji całej ściany znajduje się też miejsce na pokaźnych rozmiarów, tapicerowany, beżowy zagłówek, który także powstał na zamówienie. Całości dopełniają złote dodatki w postaci stolików nocnych oraz dekoracyjnych lamp wiszących.
Pełen relaks
W mieszkaniu znajdują się dwie łazienki. Beżowa miała być przestrzenią dla pani domu, zatem głównym elementem wyposażenia była wanna wolnostojąca. Kolorystyka miała nawiązywać do delikatnych odcieni, które widzimy po przekroczeniu progu mieszkania. Udało się uzyskać upragniony efekt poprzez zastosowanie płytek przypominających onyks z fabryki Florim o nazwie Raves De Rex Reve Perle na podłodze i cokole do wysokości aż 25 cm. Zabieg ten jest o tyle ciekawy, iż cokół oprócz ścian przechodzi również na zabudowę szafki nad WC, co tworzy spójną całość i nadaje delikatności wnętrzu. Na ścianie z wanną oraz umywalką znajdują się płytki mozaikowe w odcieniu szałwiowym firmy Dunin, kolekcja MR. TWIG MINT - ułożono je tylko do wysokości 120 cm.
Nad płytkami ściany pomalowano farbą w kolorze jasnobeżowym, którą również pomalowany jest sufit wraz z dekoracyjnymi listwami przysufitowymi oraz sztukaterią na ścianie nad wanną. Wszystkie zabudowy w łazience zostały zaprojektowane przez projektantki i wykonane przez stolarza. Zachowana została biała kolorystyka, urozmaicona frezowanymi elementami w postaci dekoracyjnych listew sztukateryjnych w podwójnej ramce. Dopełnieniem przestrzeni łazienkowej są dwa lustra zakończone łukiem. Zostały one tak zawieszone, aby móc zobaczyć całą sylwetkę.
Stylowy pokój dziecka
Pokój dziecięcy miał składać się głównie z mebli wolnostojących, aby w niedalekiej przyszłości można było w łatwy sposób wymienić je na aranżacje przeznaczoną dla starszego dziecka. Tym samym miał nawiązywać charakterem do reszty pomieszczeń, jednak zachowując wszystkie niezbędne funkcje dla najmniejszego członka rodziny.
- Z przyjemnością podjęłyśmy się projektu tego pomieszczenia, gdyż pokoje dziecięce są dla nas cudownym wyzwaniem. Postawiłyśmy na beżowe, stonowane barwy w postaci tapety z firmy Dekornik oraz farb do malowania ścian - opowiadają projektantki.
Dodatkowym elementem dekoracyjnym w pokoju dziecięcym są wysokie listwy przysufitowe oraz przypodłogowe. Pojawiają się tu także typowe dekoracje dziecięce: półeczki na książki i dekoracje wiszące oraz dywanik. Meble zaś zostały zaproponowane w kolorystyce białej, która delikatnie kontrastuje z beżami i nawiązuje do dekoracyjnych elementów sztukateryjnych. Ciekawym zabiegiem jest także zmiana uchwytów w gotowej komodzie, tak aby nawiązywały do charakteru pokoju dziecięcego.