Wspinając się na wzgórze porośnięte gęsto drzewami, nie wiemy jeszcze czego się spodziewać. Budynek wyłania się powoli, dawkując emocje, jakie niechybnie wzbudzi. I jest: prosty, powściągliwy w formie, niby nic, ale za tym nic wyczuwa się od razu, że czai się coś.
Tym, co od razu rzuca się w oczy, wchodząc do środka, są designerskie meble i sztuka. Nawet jeśli nie umiemy powiedzieć, kto zaprojektował poszczególne fotele i lampy, wiemy, że ten dom jest wyjątkowy!
Dom pod Barceloną - nowoczesność i design
Projektem domu zajęli się architekci z Loft Kolasiński. Na powierzchni 350 metrów kwadratowych mieszczą się salon, kuchnia z jadalnią, trzy łazienki i trzy sypialnie. Układ budynku jest czytelny, minimalistyczny, nie ma tu ani jednego zbędnego elementu. Stal, beton i biel - to trio, które jest obecne w całym domu. Jednak ta nowoczesność zgrabnie łączy się ze stylem vintage.
Architekci stworzyli funkcjonalny salon z wyjściem na taras. Za dużymi oknami, które przesłaniane są na noc kotarami, znajduje się basen. Na dole rozświetlona neonami Barcelona tętni życiem, a tu na górze jest spokojnie, cicho i bezpiecznie.
Perełki designu w domu pod Barceloną
Architekci już na samym początku wiedzieli, że chcąc nadać domowi unikatowy wygląd i charakter, trzeba wybrać takie meble, które w tym surowym wnętrzu będą same w sobie bohaterami.
Na potrzeby projektu zgromadzili imponującą kolekcję designerskich mebli, lamp i akcesoriów pochodzących z Europy i Japonii. Wśród nich znajdują się między innymi projekty: Kengo Kuma, Jorn Utzon, Space CPH, Poul Henningsen, Verner Panton, Jean-Marie Massaud, Gianfranco Frattini, Joan Gaspar, Patricia Urquiola, Henning Koppel, Sami Kallio czy Jean Prouve. Na tarasie pojawiły się nie mniej znane meble marki Pedrali i Carl Hansen & Son.
Dom pod Barceloną - meble od architektów
Również sami architekci zaprojektowali wiele mebli. W salonie pojawiły się komody i konsole wyróżniające się wyszukaną formą. Oryginalnością dorównują im szafy, lustra, garderoba, a także łóżko i szafki nocne, które zdobią ciekawe frezowania dodające bryłom lekkości. Wspólnym mianownikiem wszystkich mebli jest drewno. Jego ciepłe wybarwienie i naturalna faktura przełamują chłód betonowych powierzchni.
Zabudowę meblową w kuchni architekci za studia Loft Kolasiński powierzyli duńskiej marce Vipp. Proste fronty zdobią ergonomiczne długie uchwyty. Praktyczność dorównuje tu estetyce, stanowiąc udaną aranżacyjną równowagę.
Architekci studia Loft Kolasiński zadbali o wystrój łazienek, wyposażając je w toaletkę i meble wykonane przez WoodMaker, a także stalową stolarkę, którą stworzyła szczecińska marka Metal Madness. Centralnym punktem aranżacji jest betonowa umywalka wykonana według projektu Loft Kolasiński przez Quello Design, którą zdobią cylindryczne baterie o łagodnie wygiętej wylewce.
Wisienką na torcie jest sztuka. Autorem wielkoformatowych, abstrakcyjnych dzieł jest David Von Bahr. To odważne połączenie kolorów i wzorów. Ich estetyka ożywia wystrój i wprowadza dynamizm. Jest taką kropką nad i, bez której dom byłby niepełny.