Dom, który zaprojektowali architekci z pracowni Wittman Estes, znajduje się daleko na północy, w stanie Maine. Maine graniczy z Oceanem Atlantyckim i z Kanadą. Jego wybrzeże jest postrzępione i skaliste, zalesione w ponad 80 procentach. Z jednej strony Maine opiera się o góry Appalachy, z drugiej dotyka oceanu. 

Z domu nad jeziorem rozciąga się widok na majestatyczne ośnieżone szczyty gór.

Dom nad jeziorem - ograniczenia budowlane

Budynek leży nad największym jeziorem stanu Maine, Moosehead. Architekci planowali powiększyć jego przestrzeń. Małżeństwo seniorów chciało bowiem, aby dom pomieścił ich liczną rodzinę: dzieci i wnuków. 

Widok na dom z drugiej strony jeziora.
Czarna elewacja ma podbitkę z ciepłego odcienia drewna. Do domu wchodzi się od strony tarasu.
Żelazne podstawy schodów mają kamienne stopnice.

Jednak surowe ograniczenia budowlane w regionie, dotyczące wrażliwej linii brzegowej, zmusiły architektów do szukania pomysłowych rozwiązań. - Ze względu na złożone ograniczenia związane z wyłączeniem linii brzegowej trzymaliśmy się istniejącej powierzchni, rozbudowując dom na bazie istniejącej struktury - mówi Matt Wittman, dyrektor w Wittman Estes. 

Mały taras od strony podjazdu ma drewniane ażurowe lamele.

Architekci zobowiązani zostali również do uzupełnienia ewentualnych szkód w rodzimych gatunkach oraz do zasadzenia roślin odpornych na suszę. Obok tarasu rosła majestatyczna sosna przytulona do tarasu - ten fakt studio projektowe również musiało wziąć pod uwagę. 

Widok na dom i starą sosnę. Rosła tu jeszcze zanim zbudowano dom.
Do tarasy przytula się wysoka sosna.

Rozbudowa domu nad jeziorem

Wielopokoleniowy dom dostał nowe skrzydła wspornikowe wznoszące się na stalowych kolumnach i palach. Na parterze dobudowano południowe skrzydło, a na górnym poziomie skrzydło północne. Środek domu jest przestrzenią oryginalną.

Dwa dobudowane skrzydła powiększyły część mieszkalną. Z poziomu podjazdu schodzi się po kilku stopniach na taras.
Ten dom stoi na stalowych palach.
Stalowa podpora domu. Wydawałoby się, że tak delikatne pale nie udźwigną bryły budynku. Ale to pozory - konstrukcja domu jest bardzo solidna i wytrzymała.
W piwnicy kryją się najlepsze roczniki win kolekcjonowane przez lata.

Budynek ma teraz dwie dodatkowe sypialnie wraz z łazienkami, a także obszerny taras. Zarówno przestrzeń wewnętrzna, jak i zewnętrzna zapewniają przyjazne miejsce do odpoczynku, odosobnienia lub spotkań. Oprócz nowego placu zabaw dla wnuków dom ma również kuchnię i duży stół na świeżym powietrzu.

Rozległy taras zapewnia imponujący widok na jezioro.

Dom nad jeziorem - w prostocie tkwi sukces

W całym projekcie architekci wykorzystali rodzime materiały, na przykład lokalną okładzinę z czarnego bejcowanego cedru, która z czasem pięknie się starzeje. Dzięki zastosowaniu tych naturalnych elementów żywotność budynku została przedłużona, umożliwiając jednocześnie łatwą konserwację.

Wewnątrz domu podłoga z odzyskanej sosny wnosi do domu ciepło pobliskiego lasu. Wystrój domu nad jeziorem jest połączeniem starego i nowego: oryginalne ceglane kominki kontrastują z nowoczesnymi oknami sięgającymi od podłogi do sufitu, które otwierają wnętrze na nadmorski krajobraz, oferując widoki na las, jezioro i góry w oddali.

Sypialnia ma narożne okno - w ten sposób lepiej widać jezioro.
W szklanej ścianie znajduje się pomysłowo zaprojektowane okno.
W łazience stoi wanna, która kształtem przypomina serce.

Wnętrza w domu nad jeziorem są urządzone prosto, bez żadnych ekstrawagancji, wręcz purystycznie. Tylko jedna z łazienek zwraca szczególną uwagę. Jest na wskroś oryginalna, ponieważ znajdująca się w niej wanna przypomina kształtem serce. Ale członkowie rodziny nie spędzają w niej dużo czasu. Zawsze coś ciekawszego dzieje się na zewnątrz. Nawet późnym wieczorem, gdy na drugim brzegu jeziora migają w oknach światełka. Życie toczy się na tarasie. 

Autor
Dom nad jeziorem. Niezwykła metamorfoza budynku z 1940 roku
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...