Mieszkanie na warszawskim Mokotowie, które zaprojektował architekt Piotr Pamięta (p:am piotrpamieta.com), to wyjątkowa przestrzeń stworzona z myślą o komforcie i elegancji. Zlokalizowane jest w nowo wybudowanym budynku wielorodzinnym i stało się idealnym miejscem do życia dla mieszkającej tutaj z kotem i psem pary w średnim wieku, która większość czasu spędza w domu ze względu na pracę zdalną. Inwestorzy trafili do architekta dzięki poleceniom znajomych. Już podczas pierwszego spotkania ofertowego, kiedy poznali etapy współpracy, poczuli, że to właściwy wybór.

Ciemna zabudowa kuchenna jest tłem dla jasnej sofy modułowej Rio - Befame/BBHome. A liczne poduszki nadają strefie relaksu domowego klimatu. Oszklona szafka na kieliszki jest podświetlana, co daje niezwykle ciekawy, niemal sceniczny efekt.

- Nasza współpraca rozpoczęła się od precyzyjnego omówienia oczekiwań i potrzeb właścicieli, którzy byli zdecydowani na stworzenie mieszkania marzeń, inspirowanego podróżami i doświadczeniami - wspomina Piotr.

Styl hotelowy udomowiony

Właściciele od samego początku mieli jasną wizję swojego nowego domu. Chcieli, aby wnętrze przypominało stylowy hotel, z ciemnymi akcentami, ale jednocześnie zachowało przytulny i ciepły charakter. Istotne było dla nich zastosowanie naturalnych materiałów, takich jak drewniana podłoga oraz elementy ułatwiające sprzątanie - jak blat i backsplash ze spieku kwarcowego oraz wielkoformatowe płytki za ścianą z telewizorem i w łazienkach.

Fronty fornirowane i płytki backsplash nadają kuchni charakteru i ułatwiają utrzymanie porządku. To rozwiązania łączy estetykę z praktycznością.

- Początkowo miałem pewne wątpliwości co do stylu „hotelowego”, w jakim pragnęli urządzić swój dom właściciele, ale im więcej inspiracji od nich otrzymywałem, tym coraz lepiej rozumiałem, że ich wizja idealnie współgra z moją estetyką - przyznaje architekt. Największym wyzwaniem było stworzenie harmonii między ciemnymi akcentami a jasnymi, co udało się osiągnąć dzięki precyzyjnie dobranemu oświetleniu.

Za telewizorem dodatkowe światło miękko rozprasza ściana wykonana z płyt z serii Ritual w odcieniu Grey marki Paradyż.

Mieszkanie zostało zaprojektowane z myślą o maksymalnej funkcjonalności. - Inwestorzy dokładnie wiedzieli, jakie są ich potrzeby, począwszy od garderoby przy wejściu, przez dedykowany panu domu gabinet, aż po przestrzeń dzienną z dużym stołem i wyspą kuchenną - tłumaczy Piotr, który dzięki temu precyzyjnie rozplanował podział stref. W ten sposób udało się stworzyć dom, który doskonale odpowiada na codzienne potrzeby jego mieszkańców.

Zabudowa kuchenna łączy bejcowany fornir dębowy z wiszącymi szafkami w kolorze grafitowym. Blaty i ściany z kamienia wykonała firma JACHON. Za prace budowlane odpowiada firma MK Design Construction.

Przestronny salon w tym mieszkaniu o powierzchni 110 m2 płynnie stapia się z kuchnią i strefą jadalnianą. Ciemne akcenty mebli stolarskich harmonijnie kontrastują z jasnymi ścianami, tworząc miejsce idealne do relaksu i spotkań z bliskimi. Bazą, która spina całość, jest podłoga Dąb Color Ferro marki Jawor-Parkiet.

Relaksująca strefa prywatna

W części prywatnej mieszkania dużą uwagę zwrócono na intymność właścicieli, projektując osobną łazienkę oraz garderobę. Architekt zadbał również o to, aby przestrzeń sypialni była miejscem, gdzie można odpocząć i zrelaksować się po długim dniu pracy.

W sypialni właścicieli zastosowano delikatne połączenie ciemnych mebli z jasnymi tekstyliami, co nadaje wnętrzu subtelny i romantyczny charakter. Imponujące łóżko Cozy od IWC Home mocno odcina się na tle ciemnej ściany. Dyskretne lampy marki Nowodvorski Lighting dają bardzo teatralny efekt.

Gra światłem

Jednym z najważniejszych elementów tego projektu było operowanie światłem - podkreśla Piotr. W tym domu bowiem główną rolę - poza komfortem - odgrywa także intrygująca gra między blaskiem a mrokiem. W mieszkaniu zastosowano oświetlenie górne w neutralnej barwie, aby podkreślić naturalne kolory materiałów, a akcentowe światła, takie jak LED-y czy podświetlenia luster, wykonano w cieplejszych tonach.

Wyspa kuchenna i duży stół jadalniany to był dla właścicieli absolutny must have.

Jednym z najtrudniejszych aspektów projektu było przekonanie właścicieli do zastosowania dużej ilości świateł akcentowych oraz trudności logistyczne związane z transportem wielkoformatowych płyt na ściany. - Mimo tych wyzwań udało się stworzyć przestrzeń, która spełnia wszystkie oczekiwania inwestorów i zachowuje równowagę między funkcjonalnością a estetyką - dodaje projektant.

Kolorystyka wnętrz: ciemne i jasne akcenty

Stonowana paleta kolorów to efekt wspólnej pracy architekta i właścicieli. Ich inspiracje były bardzo przydatne, jednak przy wyborach kolorystyki mebli stolarskich i wybarwień fornirów próbek było dużo, co wymagało chwili czasu  opowiada Piotr. Pomimo dużej ilości ciemnych elementów zastosowanie ogromnych tafli w jaśniejszych odcieniach sprawiło, że wnętrza wydają się jaśniejsze i przestronniejsze.

Łazienka to oaza relaksu, w której dominuje minimalistyczny design i wielkoformatowe płytki. Wykorzystano płytki Ritual Grey marki Paradyż. Bateria umywalkowa to Study Colors od Tres.

Mieszkanie na Mokotowie to przykład projektu, w którym inspiracje właścicieli i wizja architekta wspaniale się wzajemnie przeniknęły, tworząc wyjątkową scenerię prawdziwie domowego życia. 

Białe elementy - jak grzejnik Kolona W marki Radox - rozjaśniają ciemną zabudowę w łazience, a ogromne lustra dodają przestrzeni oraz elegancji.
Autor
Mieszkanie na warszawskim Mokotowie. Styl hotelowy udomowiony
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...