Home office, praca z domu, to coraz popularniejszy sposób wypełniania swoich obowiązków zawodowych, zwłaszcza w dobie koronawirusa. Jednak wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni, która zapewni optymalne warunki pracy, nie dla każdego jest łatwym zadaniem. Dlatego podpowiadamy, jak zaaranżować wnętrze domowego biura.

Unikaj rozpraszania

Pierwsza i najważniejsza zasada home office to: "unikaj wszystkiego, co może cię rozproszyć". Niestety w domu istnieje wiele elementów, które mogą negatywnie wpłynąć na koncentrację, zwłaszcza jeśli przebywają tam inni domownicy, a przestrzeń jest niewielka. Zabawa dziecka, domagający się zainteresowania pies lub kot, czy włączona muzyka w sąsiednim pokoju, w którym pracuje mąż lub żona - nie są to warunki odpowiednie do skupienia. Dlatego przede wszystkim należy zadbać o ustalenie pewnych zasad z domownikami, a także zapewnienie sobie komfortowej świadomości, że w domu nie trzeba już niczego zrobić.

Miejsce, które nie kusi odpoczynkiem

Gdzie zatem podjąć się pracy? Najlepiej, aby miejsce to chociaż odrobinę przypominało biuro. Wszystkie zbędne elementy mogą rozpraszać uwagę. Dotyczy to nawet widoku nieumytych naczyń, jeśli praca miałaby się odbywać w ich pobliżu.

Jednocześnie, warto wykorzystać miejsce, które nie będzie nazbyt wygodne. Praca w łóżku czy na sofie szybko może skończyć się drzemką. Z kolei wykonywanie obowiązków w zasięgu telewizora może oznaczać, iż skusi nas on do obejrzenia najnowszego odcinka ulubionego programu, czy filmu, na który niedawno mieliśmy ochotę.

Lepszym pomysłem jest praca przy biurku lub stole, w miejscu uporządkowanym, cichym i motywującym. Dobrze jest także zawczasu zaplanować zadania i przerwy, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać rytm pracy.

Więcej o aranżacji domowej przestrzeni, nie tylko do pracy, można znaleźć na portalu twojmoment.pl w zakładce "Cztery kąty".

Zadbaj o światło

W ciemnościach częściej jesteśmy ospali i rozleniwieni, a bliski zasięg łóżka kusi odpoczynkiem. Dlatego, pragnąc pracować z domu, należy przede wszystkim wybrać dla siebie miejsce dobrze oświetlone. Wybór miejsca obok okna jest doskonałym pomysłem, podobnie jak dodatkowe doświetlenie go lampką w godzinach wczesnoporannych lub późno popołudniowych.

Ciekawe aranżacje od znanych projektantów wnętrz

Skoncentrowany na kwestiach związanych z szeroko pojętym lifestylem portal tiptors.pl poleca kilka funkcjonalnych rozwiązań, które pomogą zaaranżować biuro. W dwupoziomowych mieszkaniach warto w celu jego przygotowania wykorzystać przestrzeń pod biurkiem. Dzięki temu można zaoszczędzić miejsce w domu i przeznaczyć je na inne zadania.

Z kolei wielu projektantów, chcąc stworzyć atrakcyjną wizualnie, minimalistyczną przestrzeń biurową, proponuje biurko dobudowane do szafy, co ogranicza wykorzystaną przestrzeń do minimum. To pomysłowe, nowoczesne rozwiązanie może być idealne do zastosowania na przykład w kawalerkach.