Home office to coraz bardziej popularny sposób pracy, który jednak wymaga odrobiny przygotowań, aby rzeczywiście był efektywny. Najlepszym sposobem może wydawać się zagospodarowanie oddzielnego pokoju, by służył jako biuro - niestety, nie każdy z nas ma taką możliwość. Jak zatem wykorzystać dostępną przestrzeń, aby miejsce pracy sprzyjało wykonywaniu obowiązków?

Wybierz odpowiednio oświetlone miejsce do pracy

Praca w domu to zazwyczaj praca na komputerze i z dokumentami. Wiedząc o tym, warto zacząć od wyboru miejsca do pracy, które zapewni maksymalny dopływ światła, koniecznego do wykonywania zadań. Naturalne dzienne światło nie tylko ułatwi czytanie, ale także zmobilizuje do działania, gdyż wpływa na człowieka pobudzająco. Co więcej, dłużej zapewni świeżość umysłu i mniejsze zmęczenie oczu, niż światło sztuczne.

Dlatego pierwsza decyzja w zakresie organizacji przestrzeni domowej, powinna dotyczyć takiego ustawienia mebli, aby biurko służące pracy znalazło się jak najbliżej okna. Dzięki temu będzie dobrze doświetlone za dnia. Na późne popołudnia i wieczory w pracy oczywiście niezbędna będzie już lampka: krótko o tym, jaką wybrać, możesz przeczytać na stronie singlezone.pl, w artykule “Jak urządzić miejsce do nauki?”. Znajdziesz tam także inne, ciekawe porady dla studentów, które bez wątpienia pomogą i pracującym.  

Niezbędne rzeczy ustaw w zasięgu ręki

Skoro już zaczynasz organizować przestrzeń domową i decydujesz się na przemeblowanie, powinieneś zadbać o ustawienie wszystkich zawodowych przedmiotów w jednym miejscu. Jeśli biurko nie jest w tym celu wystarczające, warto zaopatrzyć się w wygodną szafkę, która znajdzie się pod jego blatem, albo w regał, który stanie tuż obok. Dzięki temu wszystkie akcesoria, niezbędne do pracy, będziesz miał zawsze pod ręką i nie będziesz musiał wielokrotnie w ciągu dnia przerywać swoich zadań, aby po nie pójść.

Szafka pod biurkiem jest szczególnie funkcjonalnym rozwiązaniem w małych mieszkaniach, w których nie można pozwolić sobie na zakup zbyt wielu nowych, biurowych mebli, ponieważ nie ma dla nich fizycznej możliwości. Zazwyczaj posiada kółka, dzięki którym będzie bardzo mobilna i łatwo dostępna. Co więcej, możesz wybrać szafkę zamykaną na klucz lub szyfr, która uchroni twoje dokumenty przed wścibstwem i zabawami dzieci.

Zadbaj o minimalizm mebli

Dobrym pomysłem podczas urządzania biura w domu może być wykorzystanie minimalistycznych mebli. Dzięki prostym kształtom i niewielkim rozmiarom będzie można je łatwo ustawić i dopasować do pozostałych akcesoriów. Dodatkowo, im mniejsze meble, tym mniej będą przytłaczać przestrzeń. W niewielkich mieszkaniach będzie to szczególnie istotna kwestia, która pozwoli cieszyć się miejscem i swobodą nawet podczas pracy.

Urządzając miejsce do pracy w bardzo małym mieszkaniu, jak kawalerka, warto kierować się ogólnymi zasadami, dostępnymi na w tekście “Jak urządzić małą kawalerkę dla dwojga?” na happywalls.pl. Pozwolą one uniknąć błędów podczas zakupu wyposażenia i sprawią, że nawet najmniejsze mieszkanie będzie w pełni funkcjonalne i sprawi wrażenie większego.

Na koniec: pilnuj porządku

Ostatnią zasadą, którą warto się kierować podczas organizacji miejsca pracy, jest porządek. Jeśli zadbasz o niego, a także sprawisz, że w twoim domu nie będzie niczego, co mogłoby odciągnąć cię od zadań - jak choćby niepozmywane naczynia - na pewno twoja praca okaże się znacznie bardziej efektywna.