Zdecydowanie warto jednak postawić w biurze kilka żywych roślin doniczkowych, ponieważ korzystanie wpływają one na zdrowie i samopoczucie. Zieleń działa kojąco na psychikę i pomaga radzić sobie ze stresem. Rośliny przyczyniają się także znacząco do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach - nie tylko produkują one tlen, ale też wiele gatunków ma zdolność wiązania szkodliwych substancji, które mogą wydzielać się z mebli czy materiałów wykończeniowych zastosowanych na ścianach i podłogach (farby i lakiery). Niestety nie wszystkie domowe rośliny doniczkowe będą dobrze rosły w biurach. Trzeba wybrać takie, które są łatwe w pielęgnacji i bardzo odporne. Doradzamy, jakie rośliny nadają się do biura.  

3 wyjątkowo wytrzymałe gatunki roślin doniczkowych idealne do biura

Odpowiedź jest prosta - takie, które są odporne na działanie suchego powietrza oraz czasowy niedobór wody, a także ładnie się rozrastają i są niezwykle dekoracyjne. Oto trzy najlepsze roślinny do pomieszczeń biurowych:

1. Dracena

Dracena to roślina dostępna w różnych gatunkach i odmianach, które różnią się od siebie siłą wzrostu, pokrojem oraz wielkością i kolorem liści. Wszystkie mają jednak jedną pewną cechę wspólną- są bardzo wytrzymałe i łatwe w uprawie. Ze względu na ogromny wybór odmian dracen z łatwością można dobrać roślinę idealnie pasująca do wystroju pomieszczeń biurowych.

Dracena jest naprawdę mało wymagająca. Jest to roślina wywodząca się z ciepłych stref klimatycznych, która kocha słońce. Powinna więc stać na stanowisku jasnym - najlepiej przy oknie oraz ciepłym - o temperaturze nie niższej niż 15⁰C. Draceny to rośliny dosyć odporne na susze, które gromadzą wodę w pniu, dlatego nie wymagają zbyt obfitego podlewania. Wystarczy raz na dwa tygodniu umiarkowanie je nawodnić.

Podłoże pomiędzy podlewaniami powinno całkowicie wyschnąć. Draceny bardzo nie lubią przelewania. Choć rośliny te są odporne na działanie suchego powietrza, to czasami w okresie zimowym przy intensywnie działającym centralnym ogrzewaniu, końcówki ich liści mogą zasychać. Jest to znak, że w pomieszczeniu, w którym stoi dracena powietrze jest naprawdę mocno przesuszone. Jeśli to możliwe, to warto wtedy spryskiwać roślinę codziennie mgiełką wody ze spryskiwacza.

Dracena w zasadzie nie wymaga regularnego nawożenia, jednak jej liście będą zdecydowanie ładniej wybarwione, jeśli umieścimy w doniczce nawóz do roślin zielonych postaci pałeczek nawozowych, z których przy każdym podlewaniu będą uwalniać się substancje mineralne. Jest to bardzo ekonomiczne i wygodne rozwiązanie. Takie pałeczki z nawozem wystarczają bowiem nawet na kilka miesięcy.

Ponadto dracena nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Rośliny raczej nie chorują i nie są atakowane przez szkodniki. Jedyne, o co warto zadbać to regularne (minimum raz na dwa tygodnie) wycieranie liści dracen z kurzu za pomocą lekko wilgotnej ściereczki lub po prostu zwilżonej chusteczki higienicznej. Takie zabieg jest prosty i nie zajmuje wiele czasu.

Do najpiękniejszych gatunków dracen należą:

2. Jukka

Jukka jest bardzo dekoracyjną, a przy tym niewymagającą i łatwą w uprawie rośliną doniczkową. Jej ogromnym walorem estetycznym są rozety zielonych liści wyrastające z pni o charakterystycznym walcowatym kształcie. Jukka lubi stanowiska słoneczne i temperaturę powietrza powyżej 15⁰C. Nie przeszkadza jej to, że powietrze jest suche, nie lubi jednak pomieszczeń bardzo dusznych. Jest bardzo odporna na niedobór wody. Nie wymaga częstego podlewania. W okresie wiosenno- letnim wystarczy podlać jukkę umiarkowanie raz na 2 tygodnie, natomiast zimą nawet raz na miesiąc - chyba że stoi w mocno ogrzewanym pomieszczeniu, wówczas podlewamy tak samo, jak latem.

Regularne nawożenie jukki nie jest konieczne, warto jednak w okresie wiosennym, kiedy rozpoczyna się okres intensywniejszego wzrostu, zasilić roślinę jednorazowo mineralnym nawozem przeznaczonym do zielonych roślin domowych. Jukki są niezwykle odporne i bardzo rzadko chorują. Problemy w ich uprawie pojawiają się zazwyczaj wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji. Najczęściej jest to brązowienie lub usychanie liści czy gnicie łodygi wynikające ze zbyt częstego albo zbyt obfitego podlewania.  

3. Zielistka

Kolejnym gatunkiem, który idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach biurowych, jest popularna i lubiana zielistka, zwana też trawką domową. Roślina ta ma kępiasty pokrój i charakterystyczne wydłużone paskowane biało-zielone liście, które przypominają wyglądem źdźbła trawy.

Zielistka jest często uważana za najmniej wymagającą roślinę doniczkową, jest to więc idealna roślina do biura. Nic dziwnego bowiem jej zdolności adaptacyjne są naprawdę niezwykłe. Potrafi przystawać się niemalże do każdych warunków. Świetnie poradzi sobie zarówno na stanowisku bardzo słonecznym, jak i w półcieniu czy cieniu. Może stać zarówno w pomieszczeniach chłodniejszych, jak i tych bardzo ciepłych, ponieważ doskonale czuje się w zakresie temperatur od 12 do aż 30⁰C.

Jedyne, na co zielistka jest wrażliwa to bardzo suche powietrze, dlatego nie zaleca się stawiania rośliny bezpośrednio przy grzejniku. Warto też choćby raz na kilka dni zraszać je liście spryskiwaczem albo postawić w pobliżu doniczki z zielistką podstawek ze żwirkiem zalanym wodą, która będzie stopniowo parowała, co spowoduje nawilżenie powietrza wokół rośliny.

Zielistkę wystarczy podlewać raz w tygodniu. Najlepiej robić to wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce przeschnie. Roślina dobrze znosi krótkie okresy suszy, lecz nie lubi częstego i długiego przesuszania. Trzeba też uważać, aby jej nie przelewać.

Do ciekawych odmian zielistki zaliczamy:

  • Bonnie o zielono- kremowych liściach i licznych rozłogach,
  • Green Organe - jest to odmiana o dosyć krótkich zielonych liściach, których nasady oraz łodyga mają specyficzny jasnopomarańczowy kolor.
  • Lemon - młode pędy tej odmiany mają piękny limonkowy kolor,
  • Milky Way - piękna odmiana o długich wąskich liściach, których środkowa część ma kremowy kolor.  

Poza przedstawionymi tutaj gatunkami w warunkach biurowych będą się dobrze czuły także takie rośliny jak zamiokulkas, sansewieria, grubosz, figowiec benjamina oraz skrzydłokwiat.