Bóle pleców i głowy, napięcie i sztywność karku, wady postawy - to tylko niektóre z możliwych negatywnych skutków nieprawidłowego siedzenia. Jak ich uniknąć? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie wyposażenia biura - w tym tego domowego. Uwagę warto zwrócić nie tylko na fotel, ale również… biurko. Na przykład takie, które umożliwi zmianę pozycji podczas pracy i nauki.

Wyniki badań są jednoznaczne - statystyczny Polak spędza obecnie w pozycji siedzącej większą część dnia. Siedząc: pracujemy, uczymy się, spożywamy posiłki, a nawet odpoczywamy np. podczas lektury albo wieczornego seansu. Zmiany spowodowane pandemią jedynie nasiliły ten trend. Trend, który jest niebezpieczny, gdyż długotrwałe siedzenie w nieprawidłowej pozycji może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, a zwłaszcza na stan kręgosłupa.

Dobre biurko do domu

Najlepszą receptą i środkiem zapobiegawczym jest aktywność fizyczna. Ale nie tylko ona może przynieść nam ulgę jeśli prowadzimy siedzący tryb życia. Bardzo ważne jest również zadbanie o odpowiednie wyposażenie kącika pracy, a w przypadku dzieci - nauki. Oprócz fotela gwarantującego stabilne podparcie kręgosłupa, umożliwiającego płynną regulację i dostosowanie do specyfiki ciała użytkownika, konieczne jest również… odpowiednie biurko. A to dlatego, że wysokość blatu, a także możliwość swobodnego ułożenia nóg, mają kolosalne znaczenie i bezpośrednio przekładają się na to, jaką pozycję zajmujemy - jak ułożona jest nasza miednica, kręgosłup, obręcz barkowa i ręce.

Stelaż elektryczny Futuro. Fot. REJS

- Uważa się, że blat biurka powinien znajdować się na takiej wysokości, aby kąt między ramieniem a przedramieniem osoby siedzącej wynosił ok. 90 stopni. Standardowo umieszcza się go więc na poziomie 72-75 cm. Tyle tylko, że w przypadku osób wysokich wartość ta może wynosić nawet 80-85 cm, zaś w przypadku dzieci - znacznie mniej. I tu rodzi się problem. Zwłaszcza gdy rodzice i dzieci w różnym wieku pracują przy jednym stole. A to nierzadka sytuacja podczas pandemii i zdalnej nauki i pracy. - wyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. produktu firmy REJS.

Rozwiązaniem są systemy umożliwiające zmianę poziomu ułożenia blatu - takie jak np. stelaż elektryczny Futuro marki REJS. Pozwala on na regulację wysokości w zakresie 625-1275 mm. Dzięki temu możemy dopasować biurko do konkretnej osoby, jej nawyków i stylu pracy. Przy Futuro możemy siedzieć w standardowym krześle biurowym, ale również na piłce, czy specjalnym siedzisku wymuszającym odpowiednią postawę. Możemy przy nim również… stać. Zalecana przez ortopedów częsta zmiana pozycji nie stanowi żadnego problemu, a dopasowanie mebla (nawet do pozycji stojącej) zajmie dosłownie chwilkę.

Stelaż elektryczny Futuro. Fot. REJS

Ale to nie wszystko. W przypadku pokoi dziecięcych, regulowany stelaż elektryczny do biurka umożliwia jego rośnięcie wraz z dzieckiem lub… dziećmi. To również idealne rozwiązanie, jeśli maluchy w różnym wieku dzielą pokój. W zależności od tego, które dziecko w danej chwili się uczy, blat można podnieść lub opuścić, tak by ułatwić zajęcie odpowiedniej pozycji. Bezpieczeństwo podczas regulacji zapewni zaś specjalny system, który zahamuje przesuwanie się blatu, gdy tylko napotka przeszkodę np. rączkę. Obniżać lub podwyższać blat możemy za pomocą prostego w obsłudze panelu sterowania - wystarczy przycisnąć odpowiedni przycisk i gotowe. Dokładna wysokość blatu wyświetli się na panelu.

Stelaż elektryczny Futuro. Fot. REJS

I do biura

Stelaż pod biurko Futuro sprawdzi się również w przestrzeniach biurowych - zwłaszcza tam, gdzie regularnie pracuje wiele osób np. zmieniających się w określonych godzinach lub dniach. Może on bowiem zapamiętać 4 pozycje, które najbardziej odpowiadają poszczególnym pracownikom.

Stelaż elektryczny Futuro. Fot. REJS

-To bardzo przydatna i wygodna opcja w nowoczesnych biurach i salach konferencyjnych. Pracownik nie musi tracić czasu na regulację wysokości. Wystarczy, że wybierze odpowiedni numer i stelaż sam dostosuje miejsce pracy do jego preferencji oraz aktualnych potrzeb. - dodaje Damian Rybak.

Stelaż elektryczny Futuro. Fot. REJS

Stelaż Futuro marki REJS dostępny jest w trzech kolorach - białym, srebrnym i czarnym. Dzięki regulowanej szerokości (w zakresie 1075-1800 mm) można do niego zamocować dowolny blat o maksymalnych wymiarach 1000x2000 mm.

Stelaż elektryczny do biurka FUTURO:

Więcej informacji na: www.rejs.eu, www.e-rejs.eu