Nie od dziś wiadomo, że najzdrowsze dla oczu i najlepsze w zakresie pola widzenia jest naturalne światło dzienne. To również ono jest darmowe, a więc generuje największe oszczędności - wiadomo przecież, że prowadzenie firmy ma generować jak największe zyski, a koszty mają być minimalizowane. Pamiętajmy jednak, że w zakresie oświetlenia priorytetem zawsze pozostaje zapewnienie najlepszych warunków w miejscu pracy wszystkim wykonującym zawodowe obowiązki.

Oświetlenie ledowe

Naukowcy potwierdzają, że to właśnie oświetlenie LED sprawdza się w biurze najlepiej. To takie jest najbardziej zbliżone do światła naturalnego, a więc najmniej męczy oczy. Weźmy pod uwagę, że przeciętny pracownik wykonuje zawodowe obowiązki przez co najmniej osiem godzin każdego dnia i w tym czasie musi mieć zapewnione optymalne warunki, biorąc pod uwagę oświetlenie.

Żarówki LED to też gwarancja oszczędności finansowych, które są tak ważne dla biznesu. Takie oświetlenie jest nie tylko energooszczędne, a więc pobiera znacznie mniej energii elektrycznej. Innowacyjna technologia LED wykazuje także znacznie dłuższą żywotność, a więc jedna inwestycja wystarcza na dłużej. Co istotne, światło w miejscu pracy musi być zgodne z normami polskimi PN-EN 12665:2008, jak również PN-EN 12464-1:2012. Te przepisy traktują między innymi o natężeniu światła w przestrzeni biurowej.  

Rodzaj lamp w biurze

Bez względu na to, jaki charakter pracy wykonujemy, czy nasze miejsce wykonywania zawodowych obowiązków, to coraz bardziej popularny home office, a może biuro typu open space, należy zapewnić dojście do naturalnego światła, o ile jest to możliwe. Każde pomieszczenie musi być więc wyposażone w okna, przez które docierają promienie słońca. Wiadomo jednak, że naturalne oświetlenie nie zawsze jest wystarczające, dlatego LampaLampa oferuje mnóstwo rozwiązań, które sprawdzą się w biurze.

Przede wszystkim, każde stanowisko pracy musi być wyposażone w lampkę stojącą, która da dodatkowe światło, jeśli zajdzie taka potrzeba. W burze nie sprawdzą się za to kinkiety, za to priorytetem są duże plafony sufitowe.

Uwagę należy skupić nie tylko na punktach świetlnych i źródłach generowania sztucznego światła, ale też jego barwie. Okazuje się, że najbardziej zbliżone do naturalnego światła, a więc najlepsze dla ludzkiego oka jest oświetlenie o tonacji zimnej i białej. Światło ciepłe i żółte lepiej pozostawić do wykorzystania w przestrzeni domowej, na przykład w sypialni.

Ciekawostką jest przy tym fakt, że rodzaje lamp do biura mogą korzystnie wpływać na cały wystrój wnętrza. Ponieważ wyklucza się stosowanie zbytnich dekoracji, które mogą rozpraszać pracownika, to właśnie poszczególne elementy świetlne mogą stanowić ozdobę miejsca pracy.

Warto stawiać na rozwiązania klasyczne, chociaż należy zaznaczyć, że to te nowoczesne rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością - to przede wszystkim te wykorzystujące techniki tzw. inteligentnego biura. Takie elementy są nie tylko idealnie dopasowane, patrząc na optymalne parametry techniczne światła, ale również najwyższy komfort w czasie pracy.