Zanim jednak zauroczymy się folderami sprzedawców i studiów kuchennych, zastanówmy się, by nie popełnić błędu.
Modne ostatnio szkło świetnie wygląda - może być przejrzyste i bezbarwne, barwione, szronione lub ozdobione ornamentem. Blat musi być wykonany z odpowiedniego szkła - hartowanego (wytrzymuje ono temperaturę do 200 °C) albo klejonego z dwóch tafli. Taki materiał jest odporny na wilgoć i zaplamienia, ale łatwo się rysuje. Powierzchnię szkła trzeba starannie wycierać, inaczej szpecą ją smugi.
Popularna płyta wiórowa pokryta laminatem jest tania, łatwa do czyszczenia i dostępna w dowolnym niemal kolorze i wykończeniu. Może mieć krawędź ściętą, którą po zamontowaniu trzeba wykończyć obrzeżem z PVC lub drewnianą listwą. Są także blaty kuchenne z krawędzią zaokrągloną, fabrycznie wykończoną laminatem.
Wszystkie krawędzie laminowanego blatu muszą być starannie zabezpieczone przed wodą, inaczej zacznie pęcznieć. Nie można też stawiać na nim gorących garnków, ani kroić, gdyż przypalonej czy uszkodzonej powierzchni nie da się naprawić.
Kompozyt lub konglomerat to materiały, które powstają ze zmielonych minerałów, żywic i pigmentów. Kompozyt jest wytrzymały, lekki, ciepły w dotyku i łatwy do mycia. Cięższy konglomerat granitowy natomiast nie plami się, marmurowy zaś wymaga impregnacji (te same właściwości mają bardzo ciężkie blaty z kompozytów kamienia naturalnego). Wadą kompozytów i konglomeratów jest wysoka cena.
Zanim kupisz blat kuchenny:
- Blat kuchenny powinien być wytrzymały i łatwy do mycia. Jeśli wybierzesz blat z ciężkiego materiału, zastanów się, czy szafki utrzymają jego masę.