Pierwszym tworzywem sztucznym na początku XX w. był bakelit. Używano go głównie w urządzeniach elektrycznych, gdyż był doskonałym izolatorem. W 1920 r. wynaleziono PVC (PCW), potem był polietylen, nylon...
W latach 50. nastąpił prawdziwy rozkwit plastiku. Produkowano z niego meble, wykańczano nim powierzchnie podłóg i ścian, pojawiły się laminaty wysokociśnieniowe. Popularne stały się plastikowe artykuły gospodarstwa domowego. W latach 70. jakość plastiku wzrosła do tego stopnia, że zaczął być wykorzystywany jako materiał dekoracyjny - szturmem zdobył rynek wnętrzarski.
Po plastik sięgają najwięksi projektanci mebli. Karim Rashid, Philippe Starck, Konstantin Grcic wykorzystują specjalne właściwości tego materiału, by wytworzyć nową jakość.
W słynnym krześle Louis Ghost Starck wykorzystał przezroczystość poliwęglanu, projektując krzesło Myto, skorzystał z giętkości Ultraduru. Z kolei Karim Rashid w Allessiwatch wykorzystał wyraziste kolory i miękkość poliuretanu. We wszystkich tych produktach materiał jest tak samo ważny jak forma produktu.
Odporne na wiele chemikaliów i wodę, plastiki mają istotny minus: poddają się ekstremalnym temperaturom, w niskiej stają się kruche, w wysokiej - wiotkie. Jednak przeważają plusy - łatwość formowania, pełna paleta barw, uzyskiwanie różnego stopnia przezroczystości.
Przedmioty z tworzyw sztucznych są tanie w produkcji - zapewne także i to sprawiło, że do plastiku przylgnęła opinia materiału nieszlachetnego, dziś już nie do końca sprawiedliwa. Naukowcy pracują bowiem nad jego luksusowymi odmianami, które nie blakną na słońcu, są niepalne. Niektóre mogą przepuszczać aż 82% światła, a więc tyle co szkło!
Produkcja przedmiotów z tworzyw sztucznych charakteryzuje się niestety dużą emisją szkodliwych substancji, a zużyte przedmioty nie ulegają biodegradacji. Szczęśliwie i na to nauka daje odpowiedź.
Możemy spotkać bio-plastiki na bazie celulozy z ryżu, z marchewki, z drewna. Produkty można segregować i poddawać recyklingowi. Wprowadzono całą ich klasyfikację, która ma to wspomagać. Dlatego przed kupnem plastikowego mebla czy gadżetu warto spytać, czy jest biodegradowalny.