Tak trudny z pozoru wybór można sobie szybko ułatwić. Jest kilka szczególnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę by używane przez nas naczynia były solidne, wygodne i bezpieczne dla zdrowia.

Jaki garnek wybrać?

Jakość kosztuje. Najtańsze naczynia wykonane są z materiałów niskiej jakości. Zazwyczaj mają też cienkie ścianki i, co gorsza, dno, a to oznacza, że potrawy będą się przypalać. Najlepsze są naczynia o dnach wielowarstwowych, gdyż zapewniają równomierne rozchodzenie się ciepła.

Informacją, której w pierwszej kolejności powinniśmy szukać na etykietach, jest to, czy dany produkt ma Atest Państwowego Zakładu Higieny. Jeżeli produkty nie uzyskały atestu, oznacza to, że przygotowywanie w nich potraw może nie być obojętne dla zdrowia.

Komplet garnków Tefal Duetto, stal nierdzewna 18/10, grube dno indukcyjne wykonane w zaawansowanej technologii High Impact Bonding, naczynia mogą być używane w piekarniku i na kuchenkach indukcyjnych, TEFAL
Garnek Vision, połączenie stali i ceramiki Silargan, powłoka e30 bez niklu, można go stosować w piekarniku i na wszystkich rodzajach kuchenek, SILIT

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, są uchwyty. Te mocowane na śrubki mogą się odkręcać, co stwarza niebezpieczeństwo. Jeżeli decydujemy się na garnki czy patelnie z elementami z tworzyw sztucznych, musimy pamiętać, że nie nadają się one do podgrzewania potraw w piekarniku. Najlepsze są uchwyty nieprzewodzące ciepła, np. ebonitowe lub pokryte powłoką Soft Touch.

Szybkowar Clipso + Precision P4410763, stal nierdzewna 18/10, 3-warstwowy spód indukcyjny, po wyjęciu uszczelki i timera można go myć w zmywarce, średnica 22 cm, poj. 6 l, TEFAL
Garnek Duka Medver z pokrywką, żeliwny, emaliowany, poj. 5 l, DUKA
Wkład do gotowania makaronu Premium One, stal nierdzewna, pasuje do naczyń z serii Premium One o średnicy 20 cm, wysokość 19 cm, SILIT

Warto zwrócić uwagę na brzegi naczyń oraz pokrywek i przeanalizować czy ich czyszczenie nie będzie nastręczać trudności. Najlepiej sprawdzają się proste formy, czyli z jak najmniejszą ilością trudno dostępnych miejsc.

Garnki ze stali nierdzewnej, z powłoką ceramiczną i emaliowane

Każdy materiał ma wady i zalety. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb. Za najbezpieczniejsze dla zdrowia uchodzą garnki ze stali nierdzewnej, które są bardzo odporne na wysoką temperaturę. Niestety nie są bezpieczne dla wszystkich. Nie mogą ich używać osoby uczulone na nikiel.

Naczynia emaliowane z dekoracją Jabłka (garnki, rondle, kubki, czajnik), można ich używać na kuchence indukcyjnej, FNE SILESIA RYBNIK, www.sklep.altom.pl,

Najlepszym rozwiązaniem dla nich są naczynia ze stali pokrytej emalią ceramiczną. Długo utrzymują ciepło i jedzenie do nich nie przywiera. Można na nich smażyć bez tłuszczu. Należy pamiętać, by obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie. Gdy wskutek obicia emalia odpryśnie, garnek powinniśmy wyrzucić, aby uniknąć uwalniania się do potraw szkodliwych pierwiastków.

Naczynia Valdinox Rock, aluminium o grubych ściankach (4 mm), można ich używać na kuchence indukcyjnej, wzmocnione dno, wewnątrz powłoka Dyflon o efekcie kamienia, nienagrzewające się uchwyty pokryte powłoką Soft Touch, www.sklep.altom.pl

Garnki i patelnie pokryte powłoką ceramiczną nie są odporne na gwałtowne zmiany temperatury. Jeśli unikamy smażenia na tłuszczu, warte polecenia są garnki i patelnie z powłokami non-stic, m.in. teflonowe. Jedzenie do nich nie przywiera i są łatwe w utrzymaniu w czystości. Do mieszania nie należy używać metalowych narzędzi, gdyż są podatne na zarysowania. Gdy powstanie rysa, naczynie najlepiej wyrzucić, żeby uniknąć ryzyka przenikania do jedzenia. Materiał ten jest jednak znacznie mniej odporny na wysoką temperaturę niż stal nierdzewna.

Patelnia Quadro Red z pokrywą, ceramika Silargan, bez niklu, wym. 26 x 26 cm, SILIT

Ostatnio renesans przeżywają naczynia emaliowane. Producenci zadbali o udoskonalenie ich technologii. Współczesne garnki emaliowane są znacznie bardziej odporne na obicia niż te, które stosowały nasze babcie i mamy. Są bezpieczne dla zdrowia i nie wpływają na smak oraz zapach potraw. Emalia jest odporna na promienie UV, co zapewnia trwałość i intensywność koloru naczyń przez długie lata. Decydując się na zakup naczyń emaliowanych, warto wybrać modele z ebonitowymi, nieprzewodzącymi ciepła uchwytami.

Patelnia grillowa, aluminium o grubości 5 mm, powłoka zewnętrzna: łatwy do czyszczenia materiał PTFE, powłoka wewnętrzna Teflon Select, wym. 28 x 28 cm, DUKA
Fondue Energy Red, ceramika Silargan, w zestawie podstawa z palnikiem i widelczykami, poj. 2 l, SILIT

Materiałem od lat stosowanym do produkcji naczyń kuchennych jest znakomicie przewodzące ciepło aluminium. Dużo mówi się o jego szkodliwości, ale należy pamiętać o tym, że jest niebezpieczne dopiero wówczas, gdy podczas podgrzewania temperatura przekroczy 180ºC. Poza tym obecnie produkowane garnki aluminiowe zawsze są pokryte ochronną warstwą (np. ceramiczną, tytanową).

Producenci wciąż udoskonalają technologie. Na uwagę zasługuje kombinacja ceramiki i stali Silargan - materiał odporny na wysoką temperaturę i zarysowania nie wpływa na smak potraw. Ceramiczna powierzchnia jest niemal całkowicie gładka, więc łatwo dbać o jej czystość. Na rynku pojawiły się również naczynia kuchenne z powłoką Dyflon - nieprzywierającą, twardą i wytrzymałą jak kamień. Naczynia są idealne do smażenia w małej ilości tłuszczu.