Szafki wysokie czyli tzw. słupki to modne, funkcjonalne i efektowne rozwiązanie do kuchni. Oferują mnóstwo przestrzeni do przechowywania, więc służyć mogą jako podręczne spiżarnie, a do tego - zwłaszcza w sąsiedztwie lodówki czy we wnękach - świetnie wyglądają. Tylko jak sprawić, by korzystanie z nich nie nastręczało trudności?

Jeszcze do niedawna zdecydowana większość zabudów kuchennych obejmowała wyłącznie szafki górne i podblatowe. W ten sposób dążono do wygospodarowania maksymalnie dużej powierzchni blatów roboczych. Obecnie jednak trend ten ulega widocznej zmianie.

W projektach coraz częściej spotkać można tzw. słupki - szafki wysokie o rozmiarach lodówki, lub większych. Ich popularność wynika głównie z powodów funkcjonalnych - oferują nieporównywalnie więcej miejsca do przechowywania niż jakiekolwiek inne kuchenne meble. Poza tym, umożliwiają łatwiejszy dostęp do zapasów niż np. dolne narożniki. Są również doskonałym substytutem tradycyjnej spiżarki.

Nie zmienia to jednak faktu, że słupki bywają problematyczne. Wysokie na co najmniej dwa metry (a często sięgające sufitu), bywają dość głębokie - nawet na ponad 60 cm. Oznacza to, że o ile półki znajdujące się na wysokości wzroku i rąk są stosunkowo łatwo dostępne, to znalezienie czegoś na półkach niższych lub wyższych bywa trudne.

REJS linia Evo Corner Front, Cargo Mini, Cargo Maxi

Systemy wysuwne - ułatw sobie dostęp

- Sposobem na ułatwienie sobie korzystania ze słupków są systemy wysuwne, które umożliwią dostęp do przechowywanych w głębi szafki produktów. Do wybory mamy tu co najmniej kilka rozwiązań - wyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. produktu REJS. Jakich?

Przeznaczone do szafek wysokich cargo (np. Cargo Maxi REJS), to kilkupoziomowy zestaw koszy opartych na stabilnym stelażu. System można bez trudu wysunąć z korpusu szafki, a w przypadku odpowiednich modeli - również odwrócić o 90°, tak by jeszcze bardziej ułatwić sobie dostęp do zapasów. Jeden ruch sprawia, że zawartość całej szafki mamy w zasięgu wzroku. Można je też łatwo dostosować do swoich potrzeb. Kosze można mocować na wybranej wysokości, co pozwala pomieścić i wysokie butelki, i niewielkie słoiczki.

REJS Corner Optima, Cargo Maxi i Cargo Mini

Cargo zastosować można w słupkach o różnej szerokości i głębokości - REJS oferuje bowiem systemy w kilku rozmiarach i dwóch sposobach mocowania. Wszystkie modele dostępne są w 3 opcjach: z dnem drucianym lub pełnym: wykonanym z tworzywa albo z płyty meblowej.

REJS cargo Maxi obrotowe

Szuflady w szafkach wysokich

Innym sposobem na zagospodarowanie słupków są szuflady i wysuwane półki. Te pierwsze sprawdzą się przede wszystkim w dolnej części słupka. REJS, oprócz tradycyjnych szuflad zewnętrznych - czyli takich z oddzielnymi frontami, oferuje też modele wewnętrzne, które można schować za jednymi dużymi drzwiczkami. Szuflady te (np. z systemów Comfort Box i Slim Box) wyposażone są w odpowiednio dostosowane fronty - niższe, przeszklone lub ze specjalnym relingiem, ułatwiającym ich wysunięcie.

REJS Comfort Box

Co z górną częścią wysokich szafek? Tu sprawdzą się szuflady ażurowe (czyli wykonane z drutu) z niskimi boczkami, lub wysuwane półki. Choć te zamontowane najwyżej wymagają niekiedy użycia stołeczka, zwiększają dostępność i ułatwiają zachowanie porządku.

www.rejs.eu