Czerń jest barwą ponadczasową, stale obecną w trendach, choć w różnym natężeniu. Już od wielu sezonów ciemne kolory we wnętrzach przechodzą swoisty renesans, stąd także czarny coraz śmielej wykorzystywany jest w projektach. Warto jednak pamiętać, że to barwa mocna, wyrazista i ciężka optycznie. Dlatego najogólniej mówiąc, dobrze sprawdza się albo w duecie z lekkimi wizualnie formami, albo w większych pomieszczeniach.

Czarna wyspa kuchenna w różnych wydaniach

W praktyce czarne wyspy kuchenne to bardzo szeroka grupa produktów do wnętrz. Dzięki temu otwiera to pole do sporej kreatywności projektowej:

 Czarna wyspa „monoblok” - to mebel z pełnymi frontami i z przedniej (kuchennej), i tylnej (salonowej) części. Do wyboru mamy przy tym różne powierzchnie i materiały wykończeniowe. Czarna wyspa może być więc elegancko połyskująca albo aksamitnie matowa, wykonana z barwionego drewna, płyty meblowej, nowoczesnego kompozytu czy mniej oczywistych materiałów (np. spieku kwarcowego). W takiej wersji jest i szykowna, i nowoczesna. Świetnie odnajduje się więc zarówno w aranżacjach minimalistycznych, jak i tych spod znaku stylu glamour czy modern classic. Oczywiście jedna wyspa może zawierać w sobie wiele materiałów, np. płyty meblowe na frontach szafek i czarny kamień czy kompozyt na blacie (lub dodatkowo na bocznych korpusach - bardzo modne rozwiązanie!).

 Czarna wyspa z szafkami i stołem/barkiem - to przykład wyspy niejednorodnej formalnie, która zawiera w sobie zarówno część do przechowywania produktów, jak i stołową bądź barową. Dzięki temu wydaje się lżejsza optycznie. Takie wyspy najciekawiej prezentują się jednak w okazałych wydaniach, stąd najlepiej je wybierać do dużych wnętrz.

 Czarna wyspa kuchenna z półkami - uniwersalna, dobrze odnajduje się także w niewielkich wnętrzach. Półki i otwarte przestrzenie zapewniają jej wizualną lekkość i finezję. Takie czarne wyspy kuchenne mają często cienkie korpusy i półki - bywają wykonywane chociażby z barwionego metalu.

 Część z szafkami i bez nich - od strony kuchennej znajdują się szafki bądź półki, a od salonowej wyspa staje się wyłącznie efektowną dekoracją pokrytą np. czarnym kamieniem bądź innym materiałem dobrze go imitującym.

Jaki kolor pasuje do czerni wyspy kuchennej?

Wyspa kuchenna może być oczywiście czarna w całości, niemniej prezentuje się o wiele ciekawiej, jeśli dominująca, ciemna barwa jest uzupełniona innymi kolorami. Najlepszy przykład? Czerń frontów i korpusów oraz drewno na blacie. Dzięki temu wnętrze zyskuje odrobinę subtelnej przytulności bez straty nowoczesnego czy bardzo eleganckiego charakteru.

Kolejne uniwersalne połączenie to czerń i biel. Tu również można postawić na zestawienie jak wyżej, czyli wybrać kolor biały właśnie na blacie. Zapewnia to świeży efekt wizualny i pasuje do różnych konwencji stylistycznych - od minimalizmu po glamour.

Do koloru czarnego pasuje także szarość - może być chłodna i matowa albo bardziej lśniąca w kolorze srebrzystym. Z kolei elementy w kolorze złotym, mosiężnym bądź miedzianym są dla czerni jak zjawiskowe dodatki biżuteryjne.

Oczywiście do koloru czarnego pasuje znacznie więcej barw. Niemniej żeby wystrój części kuchennej był maksymalnie spójny, wskazane jest, by poruszać się w opisanej wyżej palecie. Oprócz tego jeśli decydujemy się na konkretny materiał bądź dekor na wyspie, warto go w miarę dokładnie powtórzyć w pozostałej zabudowie kuchennej.

Czarna wyspa kuchenna a style wnętrzarskie

Efektowna i wyrazista czarna wyspa kuchenna świetnie odnajduje się w różnych konwencjach aranżacyjnych:

Styl industrialny - ciemne kolory w duecie z przestronnymi, loftowymi wnętrzami to intrygujące połączenie. Dlatego okazała, zróżnicowana pod względem bryły wyspa kuchenna o barwie czarnej to po prostu strzał w dziesiątkę. Co więcej, godne polecenia jest też połączenie czerni z dekorami drewnianymi oraz rysunkami spatynowanego metalu.

Styl glamour - choć daleko mu do industrialu, również w tej konwencji czarna wyspa kuchenna perfekcyjnie się prezentuje. Tym razem jednak stawiamy na eleganckie, lśniące wykończenie. Czerń warto też skontrastować z bielą oraz dodać jej jeszcze więcej szyku za pomocą srebrzystych bądź złocistych elementów. Inny pomysł? Zastosowanie w części wyspy frontów lustrzanych!

Styl nowoczesny - proste bryły i w miarę gładkie faktury czarnej wyspy kuchennej to doskonała propozycja także dla tej konwencji - zresztą bardzo popularnej w polskich domach. Tu również nie bójmy się innych elementów towarzyszących czerni: zwłaszcza drewnianych oraz szarych.

Styl modern classic - dostojna forma czarnej wyspy kuchennej może się też sytuować gdzieś pomiędzy klasyką a nowoczesnością. Fronty mogą być chociażby dekorowane subtelnymi płycinami. Przydadzą się też eleganckie gałki bądź stylizowane na wiekowe uchwyty meblowe. W duecie z oszczędną powierzchnią frontów wprowadzą odrobinę urozmaicenia, a przy tym wizualnie połączą tradycję ze współczesnością.

Dark nordic - to nieoczywista odsłona stylu skandynawskiego: bardziej surowa oraz zdominowana przez ciemne kolory, które zresztą można finezyjnie skontrastować z jasnymi materiałami wykończeniowymi ścian i podłóg. Czarne meble pasują tu doskonale, choć najlepiej wypadają matowe, a nawet lekko chropowate wykończenia.

Zdjęcie otwierające artykuł: Zajc

Autor
Czarna wyspa kuchenna - do jakich wnętrz pasuje i z jakimi kolorami ją łączyć?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...