Kuchnia połączona z salonem to coraz częściej stosowane rozwiązanie projektowe, które optycznie powiększa wnętrze i pozwala stworzyć przestronną, wielofunkcyjną strefę dzienną. W roli praktycznej granicy między częścią kuchenną a salonową w wielu mieszkaniach występuje zaś wyspa kuchenna. Jeżeli to na niej montujemy płytę grzewczą, konieczne jest zastosowanie okapu wyspowego także w tej strefie. 

Okap wyspowy - co to jest?

W kuchni można się zdecydować na jeden z kilku rodzajów okapów. Najpopularniejszy jest okap kominowy - montowany w ciągu szafek przy ścianie oraz bezpośrednio podłączony do szybu wentylacyjnego. Oprócz tego mamy do wyboru m.in. okap podszafkowy, a nawet nablatowy. Okap wyspowy wyróżnia się tym, że umieszczony jest w większym oddaleniu od ściany.

W takiej sytuacji nie zawsze jest możliwość, by był podłączony do otworu wentylacyjnego i pracował jako tzw. wyciąg - czyli odprowadzał do wentylacji zasysane powietrze i opary. Mówimy wtedy o pracy w obiegu otwartym. Opcja alternatywa to obieg zamknięty - urządzenie działa jako pochłaniacz, a więc oczyszcza powietrza za pomocą filtrów i ponownie oddaje je do pomieszczenia.

fot. Falmec

Funkcje i parametry, czyli na co zwrócić uwagę?

Wygląd okapu kuchennego ma oczywiście istotne znaczenie dla wystroju, niemniej szczególnie ważna jest jego funkcjonalność. Na jakie parametry techniczne warto więc zwrócić uwagę?

Wydajność urządzenia (metry sześcienne na godzinę) - optymalną można w łatwy sposób obliczyć. Mnożymy powierzchnię pomieszczenia (czyli np. kuchni połączonej z salonem) przez jego wysokość, a następnie jeszcze razy 6 dla minimalnego obiegu (dla średniego razy 9, a maksymalnego - 12). To da nam minimalną wartość potrzebnej wydajności okapu, choć warto wybrać urządzenie o nieco wyższej (dwa razy tyle wystarczy!).

• Poziom emitowanego hałasu - bywa, że to spory problem w starszych typach okapów. Można przyjąć, że na średnim biegu hałas nie powinien przekraczać poziomu 50 dB.

 Jakość filtrów - ma to ogromne znaczenie w przypadku pochłaniaczy (czyli okapów wyspowych pracujących w obiegu zamkniętym). Najczęściej stosuje się filtry metalowe, które zatrzymują cząsteczki tłuszczu, są trwałe i łatwe w czyszczeniu. Bardzo ważny jest też filtr węglowy pochłaniający zapachy emitowane w kuchni. Zależnie od modelu okapu pracuje od kilku miesięcy do około roku.

• Czujnik zapachu/zanieczyszczeń - przydatna funkcja, która pozwala dobrać tryb pracy okapu zależnie od jakości powietrza. Inne aspekty, na które dobrze jest zwrócić uwagę, to np. różne tryby i programy pracy okapu, wygodny panel sterowania, energooszczędność, parametry oświetlenia, ewentualnie też możliwości obsługi zdalnej oraz integracji z systemem smart home (domu inteligentnego).

Różne wcielenia okapu wyspowego

Współczesne okapy wyspowe potrafią zaskoczyć nietuzinkowymi, designerskimi formami. Zawsze jednak warto je dobierać odpowiednio do metrażu wnętrza. Okazały okap, choć spektakularny, przytłoczy optycznie nieduże pomieszczenie. W szczególnie małych mieszkaniach można się też zdecydować na płaski okap sufitowy, który jest minimalistyczny i zabiera niewiele miejsca. A jakie formy okapów są najpopularniejsze?

fot. Elica

Na pewno warto wspomnieć urządzenie w kształcie odwróconej litery „T”. To świetne rozwiązanie do wnętrz w stylistyce nowoczesnej. Do wyboru są różne typy wykończenia i kolory, choć najbardziej uniwersalną barwą jest inox. Sporym zainteresowaniem cieszą się też okapy wyspowe w formie walca - najczęściej długiego i smukłego. A jeśli kuchnia jest duża, można postawić na szerszy model wiszący, który wyposażony jest np. w dodatkowe półki czy wieszaki.

Wyjątkowo efektownie prezentują się zaś nowoczesne okapy łudząco przypominające designerskie lampy. Często stanowią przy tym technologiczny majstersztyk, choć trzeba pamiętać, że z racji tego osiągają bardzo wysokie ceny. Oferta okapów wyspowych stale się rozwija, a producenci proponują coraz ciekawsze formy i kolory. Nie jesteśmy więc „skazani” na klasyczną paletę (metaliczna szarość, czerń i biel), bo równie dobrze znajdziemy urządzenie o barwie różowej czy zielonej, a także nietypowej powierzchni - gładkiej bądź w formie dekoru 3D.

Zdjęcie otwierające artykuł: Falmec

Autor
Okap wyspowy - jak wybrać najlepszy i na jakie parametry zwrócić uwagę?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...