Przed każdym planowanym programem upewnijcie się, że filtr lśni i nie ma resztek jedzenia. W przeciwnym wypadku znajdziecie je na górnym piętrze urządzenia oraz swoich filiżankach czy spodeczkach. Posiadanie zmywarki to niewątpliwy luksus, jednak utrzymanie jej w odpowiedniej czystości bywa już nieco kłopotliwe. Czy słyszeliście o nowym pomyśle? Dwie zmywarki, w których znajdziemy brudne i czyste naczynia. Jedna jest "przechowalnią" po zmywaniu, druga natomiast spełnia rolę bieżącego załadunku. Bez względu na to, jaką macie opinię na te temat, warto wiedzieć, jak sobie poradzić, gdy zabraknie nam tradycyjnego nabłyszczacza do naczyń. Sprawdźcie, a zaoszczędzicie kilkanaście złotych!
Co zrobić, gdy nabłyszczacz do zmywarki się skończył? To najlepsza metoda!
Proszek, kapsułki 3w1 lub kostki do prania - jest wiele możliwości na doczyszczenie naczyń. Bez względu na sposób, dodajemy także nabłyszczacz, odpowiedzialny za to, aby nasze kieliszki czy kubeczki nie zmatowiały w upływem czasu.
Jak pamiętacie, jestem zwolenniczką ekologicznych rozwiązań tam, gdzie tylko możemy sobie na to pozwolić. Po zaznajomieniu się z niekorzystnym wpływem składników aktywnych w nabłyszczaczu na florę jelitową, postanowiłam go wymienić.
Znajomy polecił mi zwykły ocet spirytusowy, który działa jeszcze lepiej niż chemiczny środek. Jeżeli do tej pory uzupełnialiście jego braki, wymieńcie na ten tani i zdrowszy zamiennik, który zawsze macie w kuchennej szafce. Nie powoduje smug, oczyszcza naczynia i odkaża ich powierzchnię. Dodatkowo pielęgnuje wnętrze zmywarki i nie niszczy komponentów. W tym przypadku bardzo istotne jest, aby użyć tego spirytusowego i nie zamieniać na ocet jabłkowy.
Jak wyczyścić pleśń z wnętrza zmywarki?
Odpowiednie czyszczenie wnętrza zmywarki to priorytet, aby móc zachować w niej odpowiednie warunki na dłuższy czas. Niestety wiele osób zdaje się jedynie na płyny, które dodajemy do cyklu, w którym nie zapełniamy urządzenia naczyniami.
Ścianki oraz filtr wyglądają nienagannie, jednak uszczelki, które chowają się w okolicach łączenia drzwiczek z resztą obudowy, pozostawiają wiele do życzenia. Postawmy na ręczne czyszczenie za pomocą 2 składników, które bardzo dobrze znacie.
Wystarczy mieszanka dwóch opakowań proszku do pieczenia, czyli wodorowęglanu sodu oraz płaska łyżka octu jabłkowego czy spirytusowego. Po uzyskaniu papki, możemy natrzeć uszczelki oraz jej okolice i delikatnie potrzeć za pomocą ręcznika papierowego.
Pozostawiamy na 2-3 godziny i zmywamy po tym czasie. Powtarzajmy tę czynność przynajmniej raz w miesiącu, aby pleśń nie osadzała się na ściankach naczyń oraz zmywarki. Musimy pamiętać, że dłuższe pozostawienie brudnych naczyń w komorze zmywarki naraża jej komponenty na gnicie oraz rdzewienie.