Kuchnia połączona z salonem to nowoczesne rozwiązanie, które optycznie powiększa przestrzeń. Jednak nie zawsze chcemy, aby cała aktywność w kuchni była widoczna dla gości. Jak więc skutecznie oddzielić te dwie strefy, zachowując przy tym otwartą przestrzeń? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów i inspiracji na oddzielnie kuchni do salonu.
Kiedy warto oddzielić kuchnię od salonu?
Kuchnię od salonu warto czasem oddzielić. Podział stref w pomieszczeniach można zaaranżować na wiele sposobów. Wiele zależy od metrażu, jednak dlaczego w ogóle warto pomyśleć o tym rozwiązaniu? Pomysł odgrodzenia kuchni od salonu ma wiele zalet.
- Estetyka - oddzielenie stref pozwala na stworzenie bardziej uporządkowanego i estetycznego wnętrza.
- Funkcjonalność - dzięki wydzieleniu kuchni można łatwiej utrzymać porządek i ograniczyć rozprzestrzenianie się zapachów podczas gotowania.
- Prywatność - jeśli często gotujemy, możemy chcieć ukryć delikatny bałagan w kuchni przed wzrokiem gości.
Sposobów na podział kuchni i salonu jest naprawdę sporo. Jak zrobić to mądrze, aby nie stracić wrażenia kuchni otwartej na salon, ale jednocześnie zachować wizualną odrębność obu pomieszczeń? Warto poznać tricki aranżacyjne, które są sprawdzone i stały się inspiracją dla innych.
Efektowne oddzielenie kuchni od salonu lamelami
Lamele oddzielające salon od kuchni produkowane są z ułożonych pionowo listewek drewnianych lub wykonanych z MDF. Produkowane są w wielu kolorach, również w barwie naturalnego drewna, dlatego idealnie wpiszą się w styl każdego wnętrza. Lamele na ścianie możesz też wykonać samodzielnie. Taka ażurowa przesłona wyodrębni każdą ze stref, nie ograniczając przepływu naturalnego światła pomiędzy nimi. To modny i popularny sposób na wyodrębnienie granicy kuchni.
Oddzielenie kuchni od salonu - drzwi przesuwne
Drzwi przesuwne nie zabierają miejsca we wnętrzu, jak ma to miejsce w przypadku skrzydeł otwieranych tradycyjnie. Umożliwiają swobodne przemieszczanie się pomiędzy strefami, a w razie potrzeby można całkiem je zamknąć, całkowicie odseparowując kuchnię od strefy wypoczynkowej. Można zdecydować się na model jednoskrzydłowy lub dwuskrzydłowy, zawieszony na dekoracyjnej szynie. Dwuskrzydłowe drzwi mogą mieć szerokość nawet 300 cm lub więcej, jeśli wykonane są na zamówienie. Drzwi przesuwne pozwalają na całkowite zamknięcie lub otwarcie kuchni, lub pozostawienie półotwartego na salon pomieszczenia.
Oddzielenie salonu od aneksu ścianką działową
Ścianka oddzielająca kuchnię od salonu jest kolejnym pomysłem na uzyskanie dystansu pomiędzy obszarami. Ścianka najczęściej zostaje wykonana z płyt g-k. Można również zdecydować się na ścianę ze starej cegły albo betonu, jeśli wnętrze urządzone jest w stylu industrialnym lub loftowym. Warto postawić ją tylko częściowo, fragmentarycznie rozdzielając wnętrze kuchni od salonu. Umożliwi to przepływ światła po obu stronach. Ściankę można wykorzystać na zawieszenie telewizora od strony salonu lub zamontowanie imitacji kominka, wprowadzającego przytulny nastrój do części wypoczynkowej.
Kuchnia z salonem oddzielona barkiem
Lada barowa może być dobrym pomysłem w sytuacji, kiedy mieszkanie tętni życiem towarzyskim. To w tym miejscu można błyskawicznie przyrządzić przekąski i spożywać posiłki, siedząc na hokerach. Nad ladą można zawiesić metalowe wieszaki na kieliszki i kubki, wtedy wszystko będzie pod ręką. Aranżacja salonu z barkiem to kolejny ze sposobów na oddzielenie kuchni przy zachowaniu możliwości swobodnego przemieszczania się.
Oddzielenie kuchni od salonu - różne materiały na podłodze i ścianach
Czasem, aby odizolować optycznie aneks kuchenny od salonu, wystarczy położyć inną podłogę w obu tych strefach i wykończyć ściany odmiennymi materiałami. W części kuchennej można zastosować jasną kolorystykę ścian i płytki na podłodze, natomiast w salonie drewnianą deskę albo panele na podłodze, a ściany udekorować tapetą lub pomalować ciemniejszymi farbami. Celem podkreślenia granicy w miejscu podziału tyłem do kuchni można postawić sofę ze stolikiem kawowym.
Kuchnia oddzielona od salonu szkłem
Szklana ścinka lub szklane drzwi przesuwne to kolejny pomysł na oddzielenie kuchni do salonu. Ma on wiele zalet. Światło pięknie płynie pomiędzy pomieszczeniami, zapewniając jasne wnętrze. Transparentne szkło okalane stalowymi czarnymi szprosami to świetna propozycja do wnętrz, urządzonych w stylu nowoczesnym i loftowym, a stal w kolorze białym w połączeniu ze szkłem sprawdzi się w stylu skandynawskim i glamour. Czysta tafla szkła ze wzorem graficznym z kolei wprowadzi do wnętrza element ekstrawertycznego sznytu.
Salon z aneksem kuchennym przedzielony stalową ażurową konstrukcją
Oddzielenie salonu od kuchni ażurową stalową konstrukcją to ogromna uniwersalność aranżacyjna. Sama konstrukcja jest dekoracyjna, jednak można dodatkowo ją jeszcze wykorzystać, zawieszając na niej kwietniki z zielonymi roślinami od strony salonu lub domowy zielnik od strony kuchni. Kreatywne oświetlenie konstrukcji doda aranżacji blasku. Warto wiedzieć, że można podzielić wizualnie wnętrze efektem świetlnym, który wywołuje (szczególnie wieczorem) oświetlenie punktowe w połączeniu z oświetleniem bocznym typu kinkiety.
Wyspa kuchenna lub półwysep pomiędzy kuchnią a salonem
Wyspa kuchenna lub półwysep kuchenny nie tylko zapewniają dodatkowy blat roboczy, ale również miejsce do przygotowywania posiłków oraz dodatkowe miejsce do przechowywania, jeśli umieszczone są w nich szafki. Podobną funkcję będzie pełnił długi stół z krzesłami. Wydaje się, że salon jest połączony z kuchnią, jednak strefy są wizualnie skutecznie rozdzielone. W zależności od stylu wnętrza stół można zakupić drewniany lub na prostych stalowych nogach. Można również puścić wodze fantazji i zdecydować się na stół osadzony na bardzo dekoracyjnej podstawie.
Pamiętajmy, że wyspę kuchenną trzeba odsunąć od ściany o minimum 80 cm i 120 cm od zabudowy kuchennej, inaczej będzie problem z otwieraniem szafek. Półwysep powinien mieć głębokość nie mniejszą niż 60 cm, barek znajdujący się na granicy pomieszczeń, może być płytszy, ale wyższy (100-110 cm).
Meble kuchenne jako przegroda
Pomysł na oddzielenie kuchni meblami sprawdzi się w dużych metrażowo wnętrzach. Ciąg wyższych mebli kuchennych częściowo zasłoni kuchnię, zapewniając od strony frontalnej dodatkowe miejsce do przechowywania. Można tam umieścić półki, szafki, piekarnik i mikrofalówkę w zabudowie. Od strony pokoju gościnnego natomiast zabudowa będzie tworzyła dekoracyjną ściankę, jeśli stolarz zadba o efektowne wykończenie tyłu zabudowy meblowej.
Oddzielenie kuchni od salonu drewnem
Oddzielić aneks kuchenny od salonu można również drewnem. Drewniane regały i półki pomieszczą wszystkie rodzinne pamiątki, zdjęcia w ramkach i dekoracje. Można na regale umieścić również rośliny w ozdobnych doniczkach. Regały to nie tylko ponadczasowe i piękne, ale także funkcjonalne meble. Ładnie jako przesłona będzie się prezentował także drewniany ażurowy parawan. Otwarta kuchnia pozostanie otwarta tylko wtedy, kiedy sobie tego życzymy. Jeśli nie ma potrzeby jej zasłaniać, parawan można złożyć i schować pod łóżkiem w sypialni. To także dobra przysłona do zastosowania w jadalni.
Dywan jako symboliczna granica kuchni oraz salonu
Niekiedy nie ma możliwości na faktyczny podział wnętrza. Wtedy warto pomyśleć o dywanie albo plecionym chodniku sznurkowym bądź dywaniku, jeśli wnętrze jest niewielkie. To symboliczna granica, jednak w połączeniu z przemyślanym oświetleniem, z pewnością zostanie zaznaczona.
Ukryta kuchnia - zasłoń, jeśli nie możesz oddzielić!
Zamiast na oddzieleniu, może warto skupić się na ukryciu kuchni? Pomysł polega na zasłonięciu części roboczej wraz z blatami za pomocą systemu ukrytych drzwi. Po ich otworzeniu pojawia się kuchnia w całej okazałości, gotowa do pracy. Po zamknięciu/zasunięciu drzwiczek bądź drzwi oczom ukazuje się dekoracyjna ścianka, w niczym nieprzypominająca zabudowy kuchennej. Kuchnia ukryta to świetny pomysł do wykorzystania również w małych wnętrzach typu kawalerka.
Jak oddzielić kuchnię od pokoju dziennego w bloku?
Czym oddzielić kuchnię od salonu w bloku, kiedy przestrzeń jest tak bardzo ograniczona? Szczególnie w kawalerce wszystko jest w jednym miejscu: kuchnia, jadalnia, salon, a nawet sypialnia! Polecamy ukrytą kuchnię oraz rozwiązania, które pełnią funkcję delikatnych, transparentnych przepierzeń i nie ograniczają przepływu światła, a jednocześnie zaznaczą granice. Również kolory, faktury i użyte materiały mogą pomóc podzielić wnętrze na strefy.
Jak oddzielić kuchnię od salonu: podsumowanie
Sposób oddzielenia kuchni od salonu zależy od indywidualnych preferencji, wielkości pomieszczenia i stylu wnętrza. Ważne jest, aby wybrana metoda była nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna i harmonijnie wpisywała się w całą aranżację.