Nie ma chyba łazienki, w której lustrzana tafla nie zajmowałaby centralnego miejsca. Lustro jest w tym pomieszczeniu przedmiotem niezbędnym, ale też stanowi jedną z istotniejszych dekoracji. Wcale nie mniej ważnych niż kafelki czy meble.

Wybierając akcesoria łazienkowe zastanawiamy się przede wszystkim nad tym, czy nam się podobają i czy przydadzą się w praktyce. Z lustrem jest nieco inaczej, jego doborowi powinniśmy poświęcić nieco więcej uwagi. Kształt, wielkość i sposób oświetlenia tafli w dużej mierze wpływa na to, jak będzie wyglądała nasza łazienka. I czy będzie nam w niej wygodnie wykonywać codzienne czynności.

Nowatorska szafka Mirrorwall z lustrem Owalne lustro hiszpańskiej marki Pomd’or, z kolekcji Concert
Nowatorska szafka Mirrorwall z lustrem zawierająca miejsce na umywalkę, szafki do przechowywania przyborów toaletowych oraz oświetlenie, DURAVIT, cena od 19000 zł Owalne lustro hiszpańskiej marki Pomd’or, z kolekcji Concert, o kodzie: 51.80.68.243. OMNIRES, cena 1469 zł

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że błyszczące, odbijające światło powierzchnie mają wpływ na to, jak odbieramy kształt i atmosferę pomieszczeń. Tak jest także z lustrem. Można by więc od razu zdecydować - w łazience montujemy duże lustro, dzięki czemu optycznie wyda się większa! Tyle tylko, że nie takie to proste.

Zasada dużych luster świetnie sprawdza się na przykład w łazienkach pozbawionych okien, pod warunkiem jednak, że nie są małe. W niewielkich wnętrzach duża lustrzana tafla, odbijająca światło kinkietów i górnego oświetlenia może zdominować wystrój i stanowić mocny dysonans.

Szafka Venezia z lustrem naklejonym na przesuwaną płytę z półkami Szafka Mogler z przesuwanym lustrem
Szafka Venezia z lustrem naklejonym na przesuwaną płytę z półkami, płyta meblowa laminowana w kolorach dąb i wenge, szer. 112,5 cm, wys. 55 cm. CERSANIT, cena 615 zł Szafka Mogler z przesuwanym lustrem, orzech włoski, szkło, szer. 80 cm, wys. 54 cm. IKEA, cena 129,95 zł

Małe łazienki "nie lubią" ciemnych kolorów zbyt wielu ozdób - to podstawowa zasada pozwalająca uzyskać wrażenie większej przestrzeni. "Lubią" za to światło, dlatego tak ważną rolę odgrywają w nich lustra, gdyż mogą dodawać głębi i przestrzeni - na przykład w postaci dwóch tafli umieszczonych na przeciwległych ścianach. Należy się jednak zastanowić czy odpowiada nam efekt wielokrotnych odbić.

Wybór kształtu lustra do łazienki i ramy

Gdy już dopasujemy wielkość tafli, warto się zastanowić nad jej kształtem i ramą. Do wyboru mamy nie tylko tradycyjne, prostokątne lustra, ale także owalne, kwadratowe lub asymetryczne, w kształcie łezki czy fali. Jeśli zdecydujemy się na takie niestandardowe lustro, przyjrzyjmy się, czy jest na tyle szerokie, że będziemy mogli się w nim wygodnie przejrzeć, stojąc w pewnej odległości od tafli.

Lustro Koko w ozdobnej ramie z barwionego, czarnego szkła Okrągłe lustro Kompas, rama z plastiku, uwagę zwraca oryginalny wzór Lustro Virtus z oświetleniem, rama fornirowana drewnem wenge Lustro Aida w ramie laminowanej w kolorze makassar
Lustro Koko w ozdobnej ramie z barwionego, czarnego szkła. MEBLE VOX, cena 399 zł Okrągłe lustro Kompas, rama z plastiku, uwagę zwraca oryginalny wzór. PRAKTIKER, cena 96 zł Lustro Virtus z oświetleniem, rama fornirowana drewnem wenge, szer. 87,1 cm, wys. 63 cm, źródło światła - jarzeniówka 18 W. CERSANIT,
cena 960 zł
Lustro Aida w ramie laminowanej w kolorze makassar, szer. 77 cm, wys. 60 cm. CERSANIT, cena 455 zł

Z punktu widzenia dekoracji wnętrza najważniejsza jest rama. Ale lustro wcale nie musi jej mieć. Bardzo popularne są tafle o fazowanych krawędziach, które po prostu wkleja się w glazurę lub mocuje na ścianie za pomocą śrub. Takie lustro bez ramy doskonale pasuje do prostych, nowoczesnych aranżacji. Wcale jednak nie znaczy to, że w łazienkach obowiązuje tylko ten styl.

Wraz z modą na ozdobne, inspirowane barokiem pokoje kąpielowe, tafle coraz częściej zamykane są w wymyślnych ramach. Mogą one być wykonane z drewna (złocone, srebrzone, postarzane) lub lśniących, nowoczesnych tworzyw - barwionego szkła i plastiku.

Zanim kupisz lustro do łazienki:

  • Poza główną taflą nad umywalką warto mieć w łazience dodatkowe lustro (np. powiększające), mocowane do ściany na uchwycie lub wolno stojące.
  • Do wytwarzania luster często używa się tzw. kryształowego szkła lub nowoczesnych odmian z dodatkami sprawiającymi, że zwierciadła idealnie odwzorowują rzeczywistość. Zanim więc wybierzemy lustro, dobrze przyjrzyjmy się sobie w jego odbiciu.