Wybierając akcesoria łazienkowe zastanawiamy się przede wszystkim nad tym, czy nam się podobają i czy przydadzą się w praktyce. Z lustrem jest nieco inaczej, jego doborowi powinniśmy poświęcić nieco więcej uwagi. Kształt, wielkość i sposób oświetlenia tafli w dużej mierze wpływa na to, jak będzie wyglądała nasza łazienka. I czy będzie nam w niej wygodnie wykonywać codzienne czynności.
Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że błyszczące, odbijające światło powierzchnie mają wpływ na to, jak odbieramy kształt i atmosferę pomieszczeń. Tak jest także z lustrem. Można by więc od razu zdecydować - w łazience montujemy duże lustro, dzięki czemu optycznie wyda się większa! Tyle tylko, że nie takie to proste.
Zasada dużych luster świetnie sprawdza się na przykład w łazienkach pozbawionych okien, pod warunkiem jednak, że nie są małe. W niewielkich wnętrzach duża lustrzana tafla, odbijająca światło kinkietów i górnego oświetlenia może zdominować wystrój i stanowić mocny dysonans.
Małe łazienki "nie lubią" ciemnych kolorów zbyt wielu ozdób - to podstawowa zasada pozwalająca uzyskać wrażenie większej przestrzeni. "Lubią" za to światło, dlatego tak ważną rolę odgrywają w nich lustra, gdyż mogą dodawać głębi i przestrzeni - na przykład w postaci dwóch tafli umieszczonych na przeciwległych ścianach. Należy się jednak zastanowić czy odpowiada nam efekt wielokrotnych odbić.
Wybór kształtu lustra do łazienki i ramy
Gdy już dopasujemy wielkość tafli, warto się zastanowić nad jej kształtem i ramą. Do wyboru mamy nie tylko tradycyjne, prostokątne lustra, ale także owalne, kwadratowe lub asymetryczne, w kształcie łezki czy fali. Jeśli zdecydujemy się na takie niestandardowe lustro, przyjrzyjmy się, czy jest na tyle szerokie, że będziemy mogli się w nim wygodnie przejrzeć, stojąc w pewnej odległości od tafli.
Z punktu widzenia dekoracji wnętrza najważniejsza jest rama. Ale lustro wcale nie musi jej mieć. Bardzo popularne są tafle o fazowanych krawędziach, które po prostu wkleja się w glazurę lub mocuje na ścianie za pomocą śrub. Takie lustro bez ramy doskonale pasuje do prostych, nowoczesnych aranżacji. Wcale jednak nie znaczy to, że w łazienkach obowiązuje tylko ten styl.
Wraz z modą na ozdobne, inspirowane barokiem pokoje kąpielowe, tafle coraz częściej zamykane są w wymyślnych ramach. Mogą one być wykonane z drewna (złocone, srebrzone, postarzane) lub lśniących, nowoczesnych tworzyw - barwionego szkła i plastiku.
Zanim kupisz lustro do łazienki:
- Poza główną taflą nad umywalką warto mieć w łazience dodatkowe lustro (np. powiększające), mocowane do ściany na uchwycie lub wolno stojące.
- Do wytwarzania luster często używa się tzw. kryształowego szkła lub nowoczesnych odmian z dodatkami sprawiającymi, że zwierciadła idealnie odwzorowują rzeczywistość. Zanim więc wybierzemy lustro, dobrze przyjrzyjmy się sobie w jego odbiciu.